25.06.2018 - Gazete Ataşehir

KUTLAMADA HEM SEVİNÇ HEM BURUKLUK VARDI

KUTLAMADA HEM SEVİNÇ HEM BURUKLUK VARDI

Usta Sanatçı Muharrem Akkuş, sanat yaşamının 60. yılında sanatçı dostlarının katıldığı etkinlikte Ataşehirlilerle buluştu. Geriye dönüp baktığında hem dostlarıyla buluşmanın verdiği heyecan hem de geçmiş günleri yâd ederken de hüzün vardı ustanın o anki dünyasında.

Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü’nün “Ustalara Saygı” programı çerçevesinde Nisan ayının konuğu Türkü dünyasının duayen isimlerinde Muharrem Akkuş hocaydı.  Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Konferans salonunu dolduran sevenleri tarafından alkışlanan ve türkülerine eşlik eden o muhteşem koro da büyük ustaya unutulmaz bir kutlama yaşattı.

Sanatçı dostları anons edilirken gözleri parıl parıl parıldayan Türk Halk Müziğinin duayen ustalarından Muharrem Akkuş, dostları anılarını paylaştığı zamanda duygusallığı ön plana çıktığını gözlerinin dolmasından kelimelerin boğazında düğümlenmesinden anlaşılıyordu.

DSCF1460

Etkinliğe; TRT’nin renkli simalarından hocaların hocası Yücel Paşmakçı’nın yanı sıra Muharrem Akkuş’un sanatçı dostlarından, Aysun Gültekin, Ender Balkır, Gülcan Kaya, Hüseyin Turan, İzzet Altınmeşe, Özcan Türe, Yavuz Değirmenci ve Soner Özbilen katılarak hem birlikte anılarını paylaştılar hem de sevenlerine güzel türküler armağan ettiler.

TRT’ye varan yolda yaşadıklarını da o meşhur Erzurum şivesiyle anlatması da sohbetine ayrı bir güzellik katıyordu.

DSCF1376

Müzik dolu gecenin sonunda Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ile CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi de,  Muharrem Akkuş’un 60. sanat yılını kutlayarak kendisine plaket sundu.  Ayrıca Erzurum Vakfı Başkanı da Muharrem Akkuş hocaya Erzurum hatırası plaket sunarak kendisini kutladı.

DSCF1452

Muharrem Akkuş hocada; bu programı hazırlanmasında emeği geçen başta Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve ekibine çok teşekkür etti.  Programın sonunda sanatçı bir aileden gelmesi sebebiyle tüm aile fertlerini ve sanatçıları sahneye çağırarak son defa birlikte “Yaylalar” türküsünü seslendirdiler.

DSCF1448

Muharrem Akkuş’un kısaca özgeçmişi şöyle:

Ses ve bağlama sanatçılığının yanı sıra derlemeleri de bulunan Muharrem Akkuş, ilk müzik çalışmalarına 1955 yılında başladı, ardından 1960’da Erzurum Radyosu’nda kurulan Türk Halk Müziği korosuna, 1965 yılında da İstanbul Radyosu’na katıldı. 1999 yılında emekli olan sanatçı 77 yaşında.

Ses ve bağlama sanatçılığı yanı sıra derlemeleri ve kaynak kişiliği ile de tanınan Muharrem Akkuş’un, türkü repertuarına kattığı Erzurum yöresinden 21 türkü vardır. Bu türküler şöyle: Düngürcüler geldi sıra sıra dizildi, Aya bak nice gider, Kırmızı gül demet demet, Ektiğim yonca, Acem ülkesinde eyleştim kaldım, Bu tepe pullu tepe, A güzel dolanda gel, Gara camışları vurdum bayıra, Evlerinin önü guşlar darısı, Gülenber sağar goyuni, Git gelemem işim var, Kavak uzanır gider, Su bağlasam gelir mi, Martinim atılmıyor, Kağızman’a ısmarladım nar gele, Sarı babuç tabanda, Uzun avlu dar kapılar, Bir gül ektim duvara, Gönül der yâr diyarı, Su gelir taştan akar, Bala sarhoş beşikte bala sarhoş(uzun hava)

DSCF1426 DSCF1410 DSCF1448 DSCF1460

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ