18.02.2020 - Gazete Ataşehir

İsmail Hakkı Ertaş; “Cumhuriyet, Milli Mücadele Başarısının Tescilidir”

İsmail Hakkı Ertaş; “Cumhuriyet, Milli Mücadele Başarısının Tescilidir”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ataşehir ’de düzenlenen törenlerle kutlandı.  Törende konuşan Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş; “Cumhuriyet, bir zaferdir. Milli mücadele başarısının tescilidir. Topyekûn bir milletin varlık mücadelesinin, Milli Egemenlik anlayışıyla yönetime yansıması ve taçlandırılmasıdır” dedi.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde tebriklerin kabulüyle başlayıp Atatürk Bulvarı’nda yapılan resmi törenle sona erdi.

29 Ekim sabahı Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutanı Kıdemli İkmal Albay metin Durmuş ve Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz tebrikleri kabul ettiler. Tebriklerin kabulünden sonra resmi tören için tören alanına geçildi.

Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay metin Durmuş ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi törene katılan öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladılar.

Resmi törene; Ataşehir kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutanı Kd.Albay Metin Durmuş, Ataşehir Belediye başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediye Meclisi 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Mehmed Emin Özkaya, İlçe Emniyet Müdürü Mesut Aslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ataşehir Belediye Başkan yardımcıları Sadık Kayhan, Ekrem Köse ve Orhan Çerkez, birim müdürleri, Gaziler, Ataşehir Belediye Meclis üyeleri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve Ataşehirliler katıldı.

Törenin sunuculuğunu, güzel anlatımlarıyla Cumhuriyetin özüne uygun olarak yapan Celal Yardımcı Ortaokulu Beden Eğitim Öğretmeni Barış Sümen ve TEB Ataşehir Anadolu Lisesi Müdür yardımcısı Ebru Karan’ı da kutlamak gerekir.

CUMHURİYET MECBURİYETTİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlamı üzerine konuşan Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş; “Cumhuriyet mecburiyettir. Bu durum 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” denilerek bizzat Gazi Mustafa Kemal tarafından ifade edilmiştir. Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmeli, Milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenerek; birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“VAR OLABİLMENİN TEMEL KOŞULU BİRLİK VE BERABERLİK BİLİNCİNE SAHİP OLMAKTIR”

 Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olduğunu vurgulayan Ertaş konuşmasına şöyle devam etti: “Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Bu birlik en zor zamanlardaki dayandığımız güç olduğu gibi, bizi Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlıklar düzeyine çıkaracaktır. Zira Milli mücadele de sağlanan birlik ruhuyla kazanılmıştır. Bugün de aynı ruhla mücadelemizi sürdürüyor ve bu uğurda şehitler vermeye devam ediyoruz. Bu vesileyle vatan müdafaasının son perdesi olan Barış Pınarı Harekâtında görev alan Mehmetçiklerimizden şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Biliyoruz ki; ay yıldızlı bayrağımızın altında vakit tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vaktidir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Kaymakamın konuşmasının ardından öğrencilerin şiir okuması, yapılan Kros müsabakalarında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından madalyalarının verilmesi ve halk oyunları gösterisinin ardından yapılan resmigeçitle tören sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ