19.01.2019 - Gazete Ataşehir

İNŞAAT İŞÇİLERİNİN İŞ CİNAYETLERİ SAHNEYE TAŞINDI

İNŞAAT İŞÇİLERİNİN İŞ CİNAYETLERİ SAHNEYE TAŞINDI

Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği çeşitli etkinliklerin adresi olan Mustafa Saffet Kültür Merkezi “Ülkenin Şantiyesinden Hiçbir Şeye Bakan Üç Maymun” adlı tiyatro eserinin sahnelenmesine ve oyuncularına ev sahipliği yaptı.

16 Ekim Salı günü sahnelenen oyun tam bir gerçek hayatı konu almış, yaşanmış ve yaşanacak inşaat işçilerinin iş kazalarına ışık tutarak kurgulanmış bir eser. Eser kadar sahnede canlandıran oyuncularda sanki o anı yaşarmışcasına hem hüzünlendirdiler hem de güldürdüler.

Duygularını ve karakterlerini rolleriyle bütünleştiren oyuncuları kutlamak gerekir.

“Ülkenin Şantiyesinden Hiçbir Şeye Bakan Üç Maymun” adlı oyunu izlemeye gelen tiyatro severler 90 dakikanın nasıl bittiğini fark etmedikleri gibi oyun biter bitmez ayakta alkışlarla kendilerini buldular.

İnşaat işçilerinin iş cinayetlerini konu alan oyun, işçilerin bilinçli hareket etmelerini ve işvereninde iş güvenliği açısından duyarlı davranmaları konusunda bir kez daha oyunlarıyla dile getirdiler.

Kemal Özdemiri’in yazdığı, Galip Görür’ün yönettiği “Ülkenin Şantiyesinden Hiçbir Şeye Bakan Üç Maymun” adlı tiyatro eserini canlandıran oyuncular; Güney Alçın, Zuhal Ayvazlar, Galip Görürü, Ali Gülçiçek, Nihat Mürşitpınar, Sevda Yeliz Nar, Kemal Özdemir, Ercan Yenigül ve Haluk Yüksel

Zevkle izlenen, izlendikçe duygulandıran, gerçeklerle insanı sahnede buluşturan “Ülkenin Şantiyesinden Hiçbir Şeye Bakan Üç Maymun” adlı oyunun  yazarı Kemal Özdemir yazdığı eser ile ilgili gazetemize şu açıklamayı yaptı.

“GÜNCEL VE CAN YAKICI BİR SORUN”

Kemal Özdemir yazarı olduğu tiyatro eseri ile ilgili gazetemize şu açıklamayı yaptı: “Oyunda 7 bazen de 8 kişi olabiliyoruz. Böyle bir esnek tarafı var. İş cinayetlerini anlatıyoruz oyunumuzda. Güncel ve can yakıcı bir sorun ve bizimde canımızı yaktığı için üzülüyoruz, sıkılıyoruz buna bir çözüm bulunması gerekir diye bunu oyunla anlatabileceğimizi düşündük. “Ülkenin Şantiyesinden Hiçbir Şeye Bakan Üç Maymun” adlı bir oyun yazdım. Arkadaşlarla üzerinde çalıştık ve bugünde oynayacağız” dedi.

“HERKESİN HEM İŞÇİLERLE HEM DE BİRBİRİLERİYLE DAYANIŞMASI GEREKİR”

İnşaat işçilerinin iş cinayetlerini konu alan bu oyunu Türkiye’nin birçok yerinde sahnelemek istediklerini söyleyen Özdemir; “Organizasyonlar yapılırsa daha büyük salonlarda seyircilerle buluşmak, Şişli, Beşiktaş, Bakırköy gibi birçok ilçelerde seyircilerle buluşmak, onlara bu gerçekleri yansıtmak istiyoruz. Amacımız, bunu da daha çok belediyelerle gerçekleştirmek. Bunu yapabilirsek vatandaşlara ücretsiz olabilir. Sonuçta herkesin hem işçilerle hem de birbirileriyle dayanışması gerekir. Oyunumuzu herkes rahat bir şekilde izleyebilir. Dil olarak ‘KARA MİZAH’ diyebiliriz. Tüm duyarlı vatandaşları ve tiyatro severleri izlemeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Oyunun bitiminde oyuncular salonu dolduran izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandılar, birlikte türküler marşlar söylendi. Son olarak 3. Havalimanı İşçilerinde tutuklu olan bir işçinin yazdığı mektubun okunması oldukça duygusal anların yaşanmasına neden oldu ve alkışlar susmayarak devam etti. Ve güzel bir dayanışma örneğinin sergilenmesi ile program sona erdi.

HABER&GÖRSEL: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ