27.06.2019 - Gazete Ataşehir

ATAFOLK’TAN MUHTEŞEM GÖSTERİ

ATAFOLK’TAN MUHTEŞEM GÖSTERİ

ATAFEST Kapsamında bütün yıl boyunca çeşitli etkinliklere imza atan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, bu yıl 12’cisi gerçekleştirilen Ataşehir Öğretmenlerinden oluşan Halk Oyunları Topluluğunun geleneksel yılsonu muhteşem gösterisi ile taçlandırdı.

Ataşehir Öğretmenleri Halk Oyunları Topluluğu(ATAFOLK) tarafından bu yıl 12’cisi gerçekleştirilen geleneksel yılsonu özel gösterisi yaklaşık 4 bini aşkın davetlinin katılımıyla Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bostancı Gösteri Merkezi’nde ki etkinliğe;  Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Garnizon Komutan Vekili Albay Metin Eryılmaz, İstanbul İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İrfan Zeki Er, Ataşehir İlçe Millî Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, Ataşehir Mülki ve İdari Kurum Yöneticileri, Ataşehir Eğitim Hizmetlerini Geliştirme, Güçlendirme ve Koruma Derneği Başkanı İsmail Dağ, Türk Kızılayı Ataşehir Şube Başkanı Talha Keleş, Dans, Folklor ile Halk oyunları dernek temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

“ÖĞRETMENLERİMİZ AMATÖR RUHLA PROFESYONEL ŞEKİLDE ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYOR”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “Bundan 12 yıl önce bir grup öğretmen arkadaşımız Türk kültürünü hem öğrenmek ve yaşatmak adına bir yolculuğa başlar. ATAFOLK; Türk folklorunun yaşanması ve yaşatılması diyebilirim. 2013’te Atafolk ismini tescilledik. Arkadaşlarımız Türk folkloru yaşıyorlar ve okullarımızda yaşatıyorlar. Şuan 224 öğretmenimiz ve yakınları ile birlikte Ataşehir Öğretmenleri topluluğu olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Öğretmenlerimiz amatör ruhla profesyonel şekilde çalışmalarını yürütüyor. Amatör ruhla en içten canı gönülden çalışan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Yılsonu gecemize destek olanlara teşekkür ederim. Bu yılda Atafolk’un salonlara sığmadığını görüyorum. 7 aydır hazırlanan arkadaşlarıma ve destekçilerine teşekkür ediyor, hepinize iyi seyirler diliyorum” dedi.

Kültür-Sanat Elçisi ve Horon Eğitmeni Şenol Şentürk Özel Ödülü Baba Cavit Şentürk’e verildi

 

62 Yaşında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata veda eden Karadeniz’in kültür-sanat elçisi ve horon eğitmeni Şenol Şentürk’te Ataşehir Öğretmenleri Halk Oyunları Topluluğu tarafından unutulmadı. ATAFOLK’a önemli katkıları olan ancak geçtiğimiz yıl 24 Haziran gecesi geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata veda eden Şenol Şentürk’ün anısına hizmet ve onur ödülü verildi.  Şenol Şentürk Hizmet ve Onur Ödülü bu yıl ATAFOLK’un onur konuğu olan babası Cavit Şentürk’e verildi. Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican tarafından ödül Cavit Şentürk’e takdim edildi.

“HALK OYUNLARI OKULLARDA DERS OLARAK OKUTULSUN”

Ödül sonrasında konuşma yapan Cavit Şentürk; “Bu kadar büyük hizmet yapan ve hepimizi yetiştiren öğretmenlere çok teşekkür ediyorum. Ben 57 yıldır halk oyunları ile ilgileniyorum. Ben şuna inanıyorum. Kültürümüzün en önemli parçası olan halk oyunlarıdır. Dünyanın birçoğu yerinde yarışmalara katıldım. Ve dünya da kendi kültürümüz olan folklor ile hep ilk üçte dereceler aldık. Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür Bakanlığına bir şehit babası olarak rica ediyorum. 2000 çeşit halk oyunumuz ve 5000 adet türkümüz var. Diliyorum ve temenni ediyorum ki bu halk oyunları okullarda ders olarak okutulsun. Atafolktaki arkadaşlarıma emeklerinden dolayı kutluyorum.  Atafolk’un bana ve oğluma gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Ataşehir Öğretmenleri Halk Oyunları Topluluğu(ATAFOLK) tarafından bu yıl 12’cisi gerçekleştirilen geleneksel yılsonu özel gösterisinde sırasıyla; Şırnak, Zeybek, Gaziantep, Semazen, Kafkas Def Dansı, Bitlis, Trabzon, Burdur, Bolu, Kafkas Swan, Van, Edirne yöresel halk oyunları öğretmenlerce sahnelenirken, finale doğru tüm halk oyunları grupları toplu olarak izleyicilerle buluştu.

Final gösterisinin ardından ATAFOLK’un 12.Yıla özel sergilediği 13 performansın hazırlanmasında emeği geçen eğitmenler; Gültekin Çelik, Yaren Tekin, Orhan Yaldız, Nazlı Kartal, Nihat Kaya, Semra Kurt, Nuri Aslantaş, Sıla İmamoğlu, Ersel Uygur, Zeynep Paşavul, Şeref Kurt, Aleyna İpek, Turan Çelebi ve Semra Kurt’un yanısıra asistan eğitmenler; Seren Tekin, Yaren Tekin, Salih Atay, Zeynep Paşavul, Mahmut Yelci ve Aleyna İpek’e ATAFOLK 12.Yıl özel plaketi takdim edildi.

Geceye maddi katkılarından dolayı Ataşehir Belediyesine, Kostüm Sponsoru Armelik Kostüm sahibi Tahir Bakal’a, Bilgin Eğitim Kurumu Sahibi Gökhan Kaya’ya, Ataşehir Eğitim Hizmetlerini Geliştirme, Güçlendirme ve Koruma Derneği Başkanı İsmail Dağ’a, Özellikle ATAFOLK’un 7 aylık hazırlanmasında destekleri ve emeği geçen kurum yöneticileri başta Nuri Cıngıllıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Karadeniz’e, İlçe Halk Eğitim Müdürü Ali Savaş, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Nazım Yurdagül’e 12.Yıl özel plaketi takdim edildi.

ATAFOLK’un 7 Aylık çalışmalarının koordinasyonunu sağlayan ve son ana kadar çalışmaları yürüten ATAFOLK Yönetim Kurulu üyeleri Hüseyin Özaslan, Semra Kurt, Ebru Tuna, Sıla İmamoğlu, Canan Fümen, Aleyna İpek’e de hizmetleri adına plaket verildi. ATAFOLK Üstün başarı ve Onur Ödülü ise; Dilek Bilge Uzer ve Semra Kurt’a verildi.

Ödül töreninin ardından gecenin sonunda toplu fotoğrafının çekilmesi ve halaylar ile ATAFOLK 12.Yıl Özel gecesi sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ