12.07.2020 - Gazete Ataşehir

Ataşehir’de Ata’yı anma töreni

Ataşehir’de Ata’yı anma töreni
"https://atasehir.com.tr/wp-

Ataşehir’de Ata’yı anma töreni

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa kemal Atatürk ölümünün 76. Yıl dönümünde  Ataşehir’de düzenlenen törenlerle anıldı.

İlk tören Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu, İstiklal Marşı ve anıta çelenk sunma ile başladı.  Törene, CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Naci Gültekin ve Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhamı Yılmaz, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları, Ataşehir Belediyesi şube müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve partililer, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

İkinci tören Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Konferans Salonunda gerçekleşti. Buradaki törene  Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Garnizon Komutanı Kd.Albay Naci Gültekin, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Bu yıl Yahya kemal Beyatlı Ortaokulu tarafından düzenlenen anma programı İstiklal Marşı ve saygı duruşundan sonra günün anlam ve önemi üzerinde konuşan okul müdiresi Saadet Birol;  Gazi Paşa’yı anlayabilmek için O’nu başkalarından dinlemek yerine, O’nun söylediği sözler arasında bir yolculuğa çıkalım ve 10 Kasım gününde O’nu daha iyi anlamaya çalışalım diyerek sözlerine şöyle devam etti.

DSCF3983

“ Bu güne kadar hepimizin hayatında oldu. O’nunla büyüdük ancak O’nu gerçekten anlayabildik mi? ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ dedi. Kurtuluş Savaşı başladığı zaman topraklarımızın kurtuluşu için bir hedef gösterdi. Çünkü bu topraklar üzerinde yaşayan halkımızın asla bağımlı yaşamayacağını biliyordu. ‘Yurtta barış, dünyada barış’ dedi. Barışın güçlenmesine çalıştı.

‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dedi, Cumhuriyeti kurdu.

Mustafa Kemal iyi bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı olduğu kadar çok iyi bir eğitimciydi. Gazi Mustafa Kemal, ekonomi, siyaset, bilim, eğitim, sosyal hayat, kişisel gelişim gibi toplumu hatta insanlığı ilgilendiren her türlü alanda bilgi sahibiydi ve tüm alanlarla ilgili yapılan çalışmalara kılavuzluk etti. Kalben inanıyorum ki bu kadar donanımlı olan birinin Türk milletinin belki de yok olmakla karşı karşıya olduğu bir anda ortaya çıkması tesadüf olmaz. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyorum.”

Günün anlamı ile ilgili  marş ve şiir dinletisinden  sonra, Ataşehir ‘de düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yarışmada dereceye giren öğrenciler; kompozisyon yarışmasında birinciliğe hak kazan öğrenci, Ataşehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden   Sevda Demircan, şiir yarışmasında birinciliğe hak kazan öğrenci, Akşemsettin Ortaokulu’ndan Özkan Karakuş, resim  yarışmasında birinciliğe hak kazan öğrenci Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu’ndan   Dicle Sarı.

 

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ