14.12.2018 - Gazete Ataşehir

YILMAZ; “İMAR ÜZERİNDE SİYASET YAPIYORLAR”

YILMAZ; “İMAR ÜZERİNDE SİYASET YAPIYORLAR”

2013 yılından beri bir türlü çıkmayan Yenisahra ve Çevresi İmar Planlarıyla ilgili son gelişmeler üzerine Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz gazetemize değerlendirdi. Yılmaz; “Böyle yapacaklarsa 1/1000’lik planları da kendileri yapsın. O yetkide kendilerinde var. Biz diyoruz ki vatandaşları mağdur etmeyelim. Neden seçimlere kadar beklemeyi öngörüyorlar. İmar üzerinden siyaset yapıyorlar. Bu doğru değil” dedi.

Ataşehir Belediye Meclisi’nden iki kez oybirliği ile geçmesine rağmen hala ne zaman çıkacağı muallakta olan Yenisahra ve Çevresi İmar Planlarıyla ilgili Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz gazetemize şu açıklamayı yaptı.

“İMAR ÜZERİNDEN SİYASET YAPIYORLAR”

2013 yılından beri bir türlü çıkmayan Yenisahra ve Çevresi İmar Planlarıyla ilgili bir iftar programında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlut Uysal’ın, bu planlar yılsonuna kadar çıkar sözleri üzerine gazetemize değerlendirme yapan Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz; “Amacımız üzüm yemek,  bağcıyı dövmek değil. İmar üzerinden siyaset yapmayacağız.  Ama İmar üzerinde siyaseti kendileri yapıyor.  Burada yaşayan vatandaşları mağdur ediyorlar.  Biz imar üzerinde siyaset yapmamak için elimizden gelen gayret ve çabayı da sarf ediyoruz.  Çok net ifade ediyorum. Şimdi 1/1000’lik planların geri gönderilmesi ile ilgili olarak kendi yetkilerini 5216 yasaya göre kullanabilirlerdi. Eğer niyetleri planları bir an önce çıkarmak olsaydı 1/1000’lik planlar üzerinde tadilatları yaparlardı, Büyükşehir Meclisinden oybirliği ile geçirip bize gönderirlerdi.  Bize geri çevirmenin hakikaten hukuksal açıdan bir dayanağının olmadığını burada ifade etmek istiyorum” dedi.

“BÖYLE YAPACAKLARSA 1/1000’LİK PLANLARI DA KENDİLERİ YAPSIN”

Yılmaz; “Bu planlar yapılırken gerek komisyonlarda gerekse ileri gelen vatandaşlarla görüşüldü, konuşuldu, ofisler kuruldu ve bu ofislerde her şey açık bir şekilde dile getirilerek çalışıldı.  1/5000’likler kendileri tarafından hazırlandı bize gönderildi. Bu plan üzerinde herhangi bir oynama yapmadık. Sadece baştan beri ifade ettiğimiz gibi bazı ibadet alanlarında ana arterler, yollar daraltılmış, yollar kaybolmuş. O yolların açılması adına kendileriyle de istişare edilerek bu düzeltmeler yapıldı. Onun dışında başka bir şey yapmadık. Böyle yapacaklarsa 1/1000’lik planları da kendileri yapsın. O yetkide kendilerinde var.  

Biz diyoruz ki vatandaşları mağdur etmeyelim. Neden seçimlere kadar beklemeyi öngörüyorlar. Bu çalışmaları yaparken neden ilçe Belediye Başkanını çağırıp dinlemiyorlar. Bildiğiniz üzere ilçe belediyelerin plan yapma yetkisi yok. Sadece 1/5000’liğe paralel ve uygun 1/1000’lik plan yapma yetkisi var. Ama Büyükşehir Belediyesi yasal anlamda 1/1000’lik planları da kendisi yapabiliyor. Yani bizim gönderdiğimiz binlik planlarda gerek gördüğü düzeltmeyi kendileri de yapabiliyor, bu yetkileri var. Neden topu bize çevirerek vatandaşları mağdur ediyorlar. Yetkilerini kullanarak yapıp göndersinler. Biz her şeye varız. Göndersinler ki askıya çıkaralım, itiraz varsa değerlendirelim kendilerine yine gönderelim. Yılsonuna kadar, seçime kadar uzatmanın bir esprisi yok” diyerek işi uzatmanın bir esprisi olmadığını bir kez daha dile getirdi.

“BİNLİK PLANLAR DÂHİL HER TÜRLÜ YETKİYE SAHİPTİRLER”

Söz konusu olan dini ibadet alanlarıyla ilgili olarak konuşan Yılmaz; “Arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmalar neticesinde 27 bin metre kare alanı ortaya koyduklarını ama bu son çalışmalarla da yapılan ilave ile bu oran 37-38 bin metre kare gibi bir alana çıkarılmış oldu. Eğer bunu da yetersiz buluyorlarsa yetkileri var istedikleri şekilde düzeltsinler bize göndersinler. En ufak bir tereddütümüzün olmayacağını bir kez daha ifade etmek istiyorum.  Bir an evvel bu şekilde işlem yapıp gönderirlerse vatandaşı mağdur etmeden, zamanlarını çalmadan yapmamız gereken gayret ve çabayı sarf ederiz. Altını çizerek söylüyorum biz bu konuda netiz ve herhangi bir engelde çıkaramayacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Eğer son eklediğimiz alanı da az görüyorlarsa ya yolları yok edeceksiniz ya da İskânlı binaları yok sayacaksınız. İleride kamulaştırma adına da büyük sıkıntılar çıkacaktır. Bu şekilde yeniden değerlendirerek bize göndersinler. Binlik planlar dâhil her türlü yetkiye sahiptirler.  Bizden bu şekilde teklif gitmiştir. Onlar göndersin bizde askıya çıkaracağız. Askı müddetince itirazlar olursa onları değerlendiririz.  Plan yürürlüğe girer, vatandaşlarımızın zamanını öldürmeden, mağdur etmeden planları işler hale getiririz”  şeklinde ifade etti.

 

RÖPORTAJ: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ