19.01.2020 - Gazete Ataşehir

TARİHİN EN SOĞUK OLAYI: SARIKAMIŞ

TARİHİN EN SOĞUK OLAYI: SARIKAMIŞ

Tarihin en soğuk olayı olan Sarıkamış Şehitlerini anmak için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü “Sarıkamış Oratoryosu” isimli bir programı düzenledi.

Genel Koordinatörlüğünü Gülcan İzci, yürütücü okul müdürü Osman Bozali ve Metin Yazarı Tahsin Zaman’ın aralarında bulunduğu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ve öğrencilerinin gururla hazırlayıp sunduğu bu Oratoryo Zamanişzade Kadri Paşa’nın gerçek yaşamından esinlenerek yazılmıştır.

Tek kurşun bile atmadan donarak şehit olan binlerce yiğidimiz,1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınlarındaki Allahuekber dağlarında Kars’ı Ruslardan geri almak için Yemenden gelip yazlık kıyafetlerle kışın o şartlarında harekâta katılan kimi kaynaklara göre 90 bin kimi kaynaklara göre 150 bin askerimiz donarak şehit oldu.

Bir asırdır ağıtlarla türkülerle yüreğimizi yakan Sarıkamış Harekâtı tarihimizin en acı olayıdır.

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen “Sarıkamış Oratoryosu” programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün anlamı üzerine açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “Sarıkamış destanını anmak için yapılan ve arkadaşlarımın bu gösterileri üzerine fazla söz söylemek istemiyorum. Sarıkamış’la ilgili her yıl seneyi devriyesinde anma törenleri yapılır. Bu tören hepsinden farklı bir tören oldu. Bu törenin her yönüyle bizden.  Gösteriye esas olan şahsiyet bizden, senaryo bizden, hazırlama bizden. Çok değerli okul müdürü arkadaşımın dedesinin hayat hikâyesinden esinlenilerek hazırlanan bir çalışmadır. Zamanişzade Kadri paşanın hayatı. Yemen Çöllerinden Sarıkamış’ın soğuk dağlarına kadar uzanan bir hayat hikâyesi. Söz konusu vatanda gerisi teferruattır diyenlerin hikâyesidir Sarıkamış. Görev var dendiğinde, vatan dendiğinde Yemen’den Sarıkamış’a gelenlerin hikâyesidir bu” diyerek programın hazırlanışında emeği geçenlere teşekkür etti.

Gerçek bir hikâyeden yola çıkarak hazırlanan ve Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmen ve öğrencilerinin görev alarak sunduğu “Sarıkamış Oratoryumu” salonu dolduranlara duygulu anlar yaşattı ve programın bitişinde sahne alanlar protokol dâhil tüm katılanlar tarafından ayakta alkışlandılar.

Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş tarafından programa katkı sunanlara plaket takdim etmesi ve anı ölümsüzleştiren hatıra fotoğrafının çekilmesiyle program sona erdi.

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanıp sunulan “Sarıkamış Oratoryumu” programına; Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Orhan Çerkez, Ak Parti İlçe Başkanı Av. Ahmet Özcan, Ak Parti Ataşehir İlçe Kadın Kolları Başkanı Neslihan Yurtdagül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Güney, okul müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

HABER&GÖRSEL: Ali Bal

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ