25.04.2018 - Gazete Ataşehir

MECLİS BAŞKAN VEKİLİNİ SEÇTİ

MECLİS BAŞKAN VEKİLİNİ SEÇTİ

İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin hukuki süreç devam ettiği süre zarfında yerine vekâleten bakacak vekil olağanüstü toplanan Ataşehir Belediye meclisinde yapılan kapalı zarf usulü oylama ile seçildi.

İstanbul Valiliğinin belirlediği sürede olağanüstü toplanan Ataşehir belediye Meclisi Başkanvekili Sadi Özata Başkanlığında toplanarak başkanvekili için seçimi gerçekleştirdi.

Ataşehir Belediyesi’nde yaşanan süreç sonrasında İlçe Belediye Meclisi’nde Başkan Vekili seçimi düzenlendi. Meclis toplantısında Başkan Vekilliği için CHP İlhami Yılmaz’ı, AK Parti ise Mustafa Cevat Arzık’ı aday gösterdi.

Meclis Başkanı Sadi Özata’nın yönettiği seçim öncesi iki aday Meclis Başkanı ile birlikte fotoğraf çektirip birbirlerine başarılar dilediler.

Ataşehir Belediye Meclis Salonun da gizli oyla yapılan seçim ilk iki turda İlhami Yılmaz 22, M.Cevat Arzık 15 oy alarak üçte iki çoğunluğu sağlayamadılar. Yapılan üçüncü oylamada 22 oy alan İlhami Yılmaz Başkan Vekili olarak seçildi.

Ak parti adayı M.Cevat Arzık üçüncü tur sonunda da 15 meclis üyesinin oylarının tamamını aldı.

Seçime geçmeden önce Ak Parti Başkan adayı M.Cevat Arzk’ın adaylara kendilerini ifade etmeleri için 5 veya 10 dakika konuşma hakkının verilmesi önerisi meclisin CHP Grubu tarafından kabul görmedi.

Yine Ak parti meclis Üyesi Mahmut Yürük’ün oy kullanılırken kabine cep telefonlarıyla girilmemesi önerisi kabul gördü ve oy kullanmaya giden üyeler cep telefonlarını görevli memurun yanına bırakarak oy kullanma işlemini gerçekleştirdiler.

Seçim sonrası Ak Parti adayı ve Meclisi Grup Başkan Vekili M.Cevat Arzık yaptığı selamlama konuşmasında, Meclis başkanı Sadi Özata’nın seçimden önce adayların kendilerini ifade etmeleri için istediği konuşma süresinin oylama sonucu red edilmesini doğru bulmadığını söyleyerek Başkan Vekili seçilen İlhami Yılmaz’a başarılar diledi.

Seçimi izlemek üzere; Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, CHP Parti Meclis Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul eski Milletvekili Berhan Şimşek, Ak Parti Ataşehir’den sorumlu İl Başkan Yardımcısı Altuğ Karataş, CHP İl Başkanı cemal Canpolat, Ak Parti İlçe Başkanı Av.M. Naim Yağcı, CHP İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak ve her iki partiden toplam 45 kişi Meclis Salonunda yerlerini aldılar.

Salon dışında kurulan ekrandan sonuçları izleyen CHP örgütü mensupları, Hak, Hukuk, Adalet sloganları ile seçim sonuçlarını kutladılar.

“ARZUMUZ KURUCU BAŞKANIMIZ BATTAL İLGEZDİ’NİN EN KISA SÜREDE GÖREVİNİN BAŞINA DÖNMESİDİR”

Seçim sonrası Başkan Vekili olarak seçilen İlhami Yılmaz yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi:“Keşke bugün kürsüye bu şekilde çıkmamış olsaydım. Sayın Belediye Başkanımız, görevden geçici bir süre ayrı kalacağından dolayı; yasa gereği bu süreçte belediyemizin yüce Meclis’i altında görev yapan 37 arkadaşımızdan birinin bu görevi başkan vekili olarak yürüteceği ilgili yasada belirtilmiştir. Dolayısıyla demokratik ortamda yapılan seçim sonucunda şahsımı “Başkan Vekili” olarak görevlendirmiş bulunmaktasınız.

Bu konuda tüm Meclis üyesi arkadaşlarıma gerekli hassasiyeti ve duyarlılığı göstermiş olmalarından dolayı sonsuz teşekkür ediyorum. Seçimle ve halkın iradesiyle göreve gelen Belediye Başkanımızın hukuki olmayan nedenlerden dolayı görevden uzaklaştırılmasını etik bulmadığımızı ayrıca ifade etmek istiyorum.

Yapılan tüm bu iftira ve karalama kampanyalarına karşın Sayın Belediye Başkanımızın görevden uzaklaştırılmasını gerektirecek herhangi bir gerekçe ve bulguya rastlanmamıştır. Bu vesileyle en önemli dileğimiz ve arzumuz kurucu Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’nin en kısa sürede görevinin başına dönmesidir. Ataşehir halkı şunu bilmelidir ki, hizmetlerimizde ve çalışmalarımızda en ufak bir kesinti ve aksaklık olmayacaktır. Çalışma arkadaşlarımızla birlikte Sayın Başkanımızın hizmetlerini devam ettireceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” şeklinde ifade etti.

İLHAMİ YILMAZ KİMDİR?

1953 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. 1977 yılında İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans kürsüsünde MBA master’ını tamamladı.

Kamuda ve özel sektörde kademeli olarak üst düzey yöneticilik yaptı. Halk Bankası’nda Proje Değerlendirme Uzmanı, TMSF’de yöneticilik görevlerinde bulundu.

Devlet Yatırım Bankası’yla Dünya Bankası’nın hazırlamış olduğu “Sanayi İşletmelerinde Proje Hazırlama ve Uygulama Seminerleri”ne katılarak dokuz ay süresince yurt dışında kaldı.

1999 yılından itibaren iki dönem Kadıköy Belediyesi Meclis Üyeliği ve Belediye Meclis Başkan Vekilliği; 2009 yılından itibaren de iki dönem Ataşehir Belediyesi Meclis Üyeliği, İBB Meclis Üyeliği, Belediye Başkan Yardımcılığı ve Başkan Vekilliği yaptı. Halen bu görevlerini sürdürmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ