27.04.2018 - Gazete Ataşehir

ATAŞEHİR’DE MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

ATAŞEHİR’DE MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

 

Kültürümüzün, toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği yapan muhtarların günü olarak ilan edilen 19 Ekim Muhtarlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Bulunduğu mahallede veya köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi gören Muhtarlarımızın günü nedeniyle Ataşehir Muhtarlar Derneği’nin öncülüğünde Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundular.

DSCF9872

Ataşehir Rotary Çok Programlı Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Zuhal Yıldırım Gök’ün öncülüğünde  saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Çelenk Sunma törenine CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, Ataşehir İlçe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Selma Özkaya, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Seyfi Güneysu, Ataşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Mehmet Ali Cugnis, Ataşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barış Argunşah, Ataşehir Muhtarlar Derneği Başkanı  ve Ferhatpaşa mahalle Muhtarı Hüseyin Uzun, Esatpaşa Mahallesi Muhtarı Turan Kızıldaş, İnönü Mahallesi Muhtarı Songül Ercan Tulunay, Mustafa Kemal Mahalle Muhtarı Ali Rıza Saraçoğlu, Kayışdağı Mahallesi Muhtarı Kadir Yılmaz, Küçükbakkalköy Mahallesi Muhtarı Yakup Cebiroğlu, Mevlana Mahallesi Muhtarı Recep Ali Kantarcı, Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Şahin Acar, Yeni Çamlıca Mahallesi Muhtarı Fazlı Sarısoy ve Yeni Sahra Mahallesi Muhtarı Saadettin Kahraman katıldı.

DSCF9877

Yenişehir Muhtarı Mustafa Arı ile Barbaros Mahallesi Muhtarı Ercan Ersin ilde yapılan törene Ataşehir’i temsilen katıldıklarından etkinliklere sonradan dâhil oldular.

“KURUMUMUZ DEVLET YÖNETİMİNİN TEMEL TAŞIDIR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi üzerine muhtarlar adına bir konuşma yapan Ataşehir Muhtarlar Derneği Başkanı ve Ferhatpaşa mahalle Muhtarı Hüseyin Uzun; 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren muhtarlarımızın tarihte ikinci kez Muhtarlar Günü kutlandığını söyleyerek;  “Devlet yönetiminin temel taşı olan kurumumuz, yerel yönetimden merkezi yönetime kadar her birimine halkımızın sorunları ve taleplerini iletmektedir. Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görev yerine getirmektedirler” dedi.

DSCF9882

Uzun; “Ülkemizin her köşesini bize armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, şehitlerimize, şehit muhtarlarımıza Allah’tan rahmet, Gazilerimize acil şifalar diliyorum” diyerek Muhtarlar Günümüzü kutlar, insanlığa, milletimize ve camiamıza hayırlı olmasını diledi.

Törenin ardından Ataşehir Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Uzun ve dernek üyesi Ataşehir’in Mahalle muhtarları Ataşehir Belediyesi’ni ziyaret ederek Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’nün bağlı bulunduğu Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez ve Muhtarlık İşleri Müdürü Burcu Der Hasanoğlu’nun da aralarında olduğu birim müdürleri ile görüştüler.

DSCF9923

Samimi bir sohbet havasında geçen görüşmelerde mahallelerin sorunları da konuşuldu.

“ ZORLUĞU KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN YARDIMCI OLACAĞIZ”

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin selamını ilettikten sonra muhtarların Muhtarlar Günü’nü kutlayarak; “Bizler buradayız, müdürlerimiz burada. Yaptığınız işlerin zorluk derecesini biliyoruz. Bu zorluğu kolaylaştırmak için elimizden gelen her türlü yardımı yapacağız” diye konuştu.

Oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen sohbet sonrası gelen muhtar konuklarına ikramlarda bulunan Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, kapılarının her zaman kendilerine açık olduğunu da ifade etti.

DSCF9910

Ataşehir muhtarları Muhtarlar Günü etkinlikleri kapsamında Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu’nu makamında ziyaret etti.

“HALKIN SEÇTİKLERİ NAZARIMDA DİRE MÜDÜRÜ STATÜNDEDİRLER”

27 yıllık görev süresinin 4 yılını burada geçirdiğini söyleyen Karamehmetoğlu, Kendisini ziyarete gelen Muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada; “Her gittiğim ilçede ilk yaptığım toplantıda İl Genel meclisi, Meclis Üyeleri siyasi parti temsilcileri ve Muhtarlar arasında ayırım yapmadan halkın seçtiği insanlardır. Bunlar benim nazarımda daire müdürü statüsündedir. Makamımda asayişle ilgili bir görüşme yoksa bu kapı onlara randevusuz açıktır” dedi.

DSCF9949

Karamehmetoğlu; “Çalıştığım bütün yerlerde muhtarları çok önemsiyordum. Çünkü onlar demokrasinin temel taşıdır. Yerelde vatandaşlara en yakın kişilerdir. Devletin mahallelerdeki ve köylerdeki temsilcileridir. Farklı görüşlerde olabilirisiniz ama hizmette asla bunu gözetmemek gerekir. Halkla diyalogunuz güzel olsun” temennisinde bulunarak Muhtarlar Günü’nü kutladı.

DSCF9962

Ataşehir Belediyesi 19 Ekim 2017 Muhtarlar Günü’nüde Ataşehir Muhtarları onuruna, Ataşehir İlçe Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez,  İlçe Emniyet Müdürü Oğuz Kaan, Belediye birim müdürleri, Kaymakamlık daire müdürleri, Ataşehir Muhtarlar Derneği Başkan Hüseyin Uzun ve törene katılan muhtarların katıldığı öğle yemeği verdi.

Yemekten sonra anı ölümsüzleştiren hatıra fotoğrafı çekildi.

DSCF9941 DSCF9928 DSCF9917 DSCF9915 DSCF9911 DSCF9907 DSCF9906 DSCF9903 DSCF9902 DSCF9886

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ