04.08.2020 - Gazete Ataşehir

Lezzetin tutkuya dönüştüğü yer “Hacıbaşar”

Lezzetin tutkuya dönüştüğü yer “Hacıbaşar”
"https://atasehir.com.tr/wp-

Lezzetin tutkuya dönüştüğü yer “Hacıbaşar”

 

 

Hacıbaşar Kebap 60. yılını Ataşehir’deki mekanında müşterileriyle ve yerel basınla bir araya gelerek kutladı.

Toplam 350 kişilik mekanda, hijyen sertifikalarına sahip 40 çalışanıyla Küçükbakkalköy Mah. Vedat Günyol Cad. Yolbulan Plaza No: 22 Ataşehir adresinde hizmet veren Hacıbaşar Kebap, zengin kebap çeşitleriyle damaklara tat vermeye devam ediyor. Ayrıca özel günler ve davetler için 100 kişilik VİP salonu mevcut.

 

Hacıbaşar Kebap Baklava ortaklarından Ataşehir’deki lezzetin adresinden sorumlu Yavuz Başar 1955 tarihinden buyana hizmet veren mekanları ile ilgili şunları söyledi. “Başar kardeşler olarak çocuk denecek yaşta Yayla Kebap Evi adında başladığımız küçük kebabpçı dükkanında çok kısa sürede lezzetimiz ve kalitemizle nam yaptık.Şehir dışından ve yurt dışından gelen misafirlerin uğrak yeri olduk. 40 yıl sonra aynı lezzeti ve kaliteyi, doğru hedeflerimiz ve kurumsal çizgimiz ile geleneksel lezzetlerimizi İstanbul’da beş subemizde misafirlerimize, dostlarımıza ikram etmeye devam ediyoruz.”

h3

Beş kardeşin en küçüğü olan Yavuz Başar baba mesleği ile ilgili görüşlerini şöyle açıkladı. “Mekanımız Hacıbaşar, güneydoğu yöresinin yemekleri ve kebaplarının lezzetini yüzde yüz taşıyor ve yöreyi aratmayacak kadar hakkını veriyor. Eskiden yöresine gidilmeden tam tadına varılmayan yemekleri, bu kültürün ve global dünyaya ayak uydurmasından sonra aynı lezzette, İstanbul’un nezih mekanlarından olan Hacıbaşar ile yakalamak artık çok zor değil. Yemek yemek bize göre bir tutku ve vazgeçilmez bir zevktir. Hem baba mesleğimiz, hem sanatımız hemde zevkimiz olmasından dolayıdır ki, hazırlanması, pişirilmesi, servis sunumu ve en önemlisi o enfes yemeğin usulüne göre tadılması, hasılı her aşaması özel bir anlam taşır. Bu nedenle damak tadını seven herkesi lezzetin tutkuya dönüşeceği lezzet diyarına, Hacıbaşar’a bekliyoruz.”

h1

 

Genelde Gaziantep ve Van yöresine ait kebaplar ağırlıklı menüyü oluşturduğunu dile getiren Yavuz Başar son olarak konuşmasında; “Babamız bizleri her zaman denetliyor. Biz yöresel lezzetleri en iyi şekilde verebilecek ustalarla çalışıyoruz. Hedefimiz sektörde en iyi olmak ve ilerlemek. 100 çeşit yemek ve 15 çeşit tatlı listemizle hergün saat 22.00’a kadar hizmet veriyoruz” dedi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ