25.05.2018 - Gazete Ataşehir

“ATATÜRK’ÜN DÜŞÜNCELERİ BİREBİR GEÇERLİ VE GÜNCELDİR”

“ATATÜRK’ÜN DÜŞÜNCELERİ BİREBİR GEÇERLİ VE GÜNCELDİR”

Ataşehir Atatürkçü Düşünce Derneği öğrencilere burs vermek için kaynak sağlamak amacıyla kahvaltı programı düzenledi. Kahvaltılı toplantıya davetli olarak katılan Prof.Dr. Ümit Kocasakal;Emperyalizm ve küresel sömürü var olduğu sürece Atatürk’ün düşünceleri birebir geçerli ve günceldir. Atatürk sadece bizim için değil bütün ezilenlerin, mağdurların, mazlumların çıkış noktasıdır” dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Ataşehir Şubesi, geleceğin aydınlık ve Atatürkçü gençlerini yetiştirmek amacıyla vereceği burs için katkı sağlamak amacıyla düzenlediği kahvaltıya, dernek yöneticilerinin yanı sıra, Prof.Dr. Ümit Kocasakal, dernek üyeleri, siyasi parti temsilcileri ile STK temsilcileri katıldı.

Program konukların takdiminden sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“BİR YERDE EKSİKLİK VAR”

Kahvaltıda konuşan ADD Başkanı Ulaş Kılıç, geleceğe aydın gençler yetiştirmek için 2018 yılının ilk çeyreğinde düzenlemiş olduğumuz burs kahvaltımıza hoş geldiniz diyerek; “ Bizler yıllarca bir mücadelenin neferleri olarak Atatürkçü Düşünceyi yaşatmak, gençliğe ve geleceğe en iyi şekilde yöneltmek ve yönlendirmek için bir mücadelenin içindeyiz.  Hepinizin bildiği gibi ülkemiz yıllardır bir karanlığa mahkûm. Bu karanlığın asıl sebebi nedir diye sorduğumda önce kendimi eleştiriyorum. Demek ki Atatürk’ün bize bırakmış olduğu altı ok’u ve O’nun ilke ve devrimlerini ben ve benden öncekiler doğru yaşatamamışlar. Bir yerde eksiklik var” şeklindeki ifadeleriyle özeleştiri yaptı.

“ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCEYİ DE ÇOK DOĞRU ANLAMIŞ DEĞİLİZ”

Kılıç; “Biliyorsunuz, birileri birilerini satın alarak veya birilerinin diniyle inancıyla oynayarak bu ülkede Işık evlerini kurdular, cemaat evlerini oluşturdular ve bu ülkede hâkim oldular, savcı oldular, asker oldular. Peki, ne yaptılar, bu ülkeye ihanet ettiler. Ama Atatürkçüler hiçbir zaman bu ülkenin bir taşının yerinden oynamasına müsaade etmeyecektir ve etmediler de.  Bir düşünceyi yaşatmaya çalışıyoruz ama Atatürkçü Düşünceyi de çok doğru anlamış değiliz. Sözde Atatürkçü olmak, rozet Atatürkçülüğünü yaşatmak Atatürkçü Düşünceye hiçbir şey katmıyor. Birileri dini kullanırken nasıl ki dini yok ediyorlarsa bizde Atatürk’ü yok ediyoruz” dedi.

“ATATÜRKÇÜLÜK BİR YAŞAM BİÇİMİDİR”

Kılıç şöyle devam etti: “ Atatürkçülük bir yaşam biçimidir. Atatürk’ü her yerde yaşatmak gerekiyor. Sadece resimlerde ve heykellerle yaşatmaya çalışırsak kaybetmeye mahkümüz. Atatürkçülüğü doğru anlarsak geleceği doğru inşa ederiz. Biz doğru gençler yetiştirebilirsek Atatürkçülüğü yeniden inşa edebilirsek, yeniden aydınlanma başlayacaktır. Burslarımızla Atatürk çizgisinde bir çocuk yetiştirebiliyorsak ne mutlu bize. Bir çocuğu nasıl yetiştirebiliriz, nasıl katkı sağlarız. Onu Atatürk’ün çizgisinde nasıl hayata kazandırabiliriz. Onun için buradayız” diye konuştu.

“SİYASETTE DOĞRU İNSANLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Kılıç son olarak; “Siyasette doğru insanlara ihtiyacımız var. Gerçekten Altı Ok’a sahip onu yaşatabilecek, arkasında hiçbir zaman soru işareti olmayacak insanlara ihtiyacımız var. Hangi partili olursanız olun bu ülkenin menfaati için bir şeyler yapıyorsanız bunu hayatın her alanında yapmamız lazım. Buradaki sonuç bu ülkenin aydınlanması olacaktır” şeklinde konuştu.

“ALICILARINIZI DOĞRU YERE ÇEVİRİNİZ”

Ulaş Kılıç’ın konuşmasından sonra kürsüye davet edilen Prof.Dr. Ümit Kocasakal değerli yurttaşlarım diyerek başladığı konuşmasında; “Konuşuyor, anlatıyoruz bir takim şeyleri ama bir yerden sonrada artık konuşmaktan ziyade harekete geçmek gerekiyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu güç koşullarda galiba gene ihale üzerimize kaldı. Gereken neyse çok yakın bir süre içerisinde yapacağız. Bir milli mücadele hareketi başlatacağız. Artık sözün bittiği yere geldik ama o sözün bittiği yer aynı zamanda yeni bir sözün başlayacağı yer. Yıllarca bizi belli bir ayara getirdiler. Ayarlarla oynamamızı söylediler. O ayarlar üzerinden üzerimize psikolojik baskılar uyguluyorlar. Bende diyorum ki lütfen alıcılarınızın ayarlarıyla oynayın. Alıcılarınızı doğru yere çeviriniz. Zaten doğru yere çevirdiğinizde o alıcılarla göreceğiniz şey Mustafa Kemal Atatürk ve düşünceleridir” dedi.

“YURTTAŞLIK BİLİNCİ ÖNEMLİDİR”

Yurttaşlık bilincinin önemine vurgu yapan Kocasakal; “ Yurttaş kelimesinin güzelliği şudur. Yurttaşlık size her türlü alt kimliğinizden önce ve öte ortak bir aidiyet duygusu yaratır. Hiçbir alt kimlik kendi içinde güçlenmez ve emperyalizme karşı direnemez. Ancak bunlar bir bütün olarak birleşip yurttaşlık duygusu içerisine girerse bir yumruk gibi olur. Şu an yaşadığımız en büyük sorunlardan bir tanesi bu. Şu an yapılan operasyonların temelinde Türkiye’yi alt kimliklere bölüp, alt kimlik politikasının yukarı doğru çıkarılması var. Bu durumun ne çok felaketlere yol açtığını çeşitli ülkelerde gördük. Bir ülkede alt kimlikle kendilerini ifade etme olayı başlarsa o ülke felakete gider. İşte Ortadoğu’da mezhepçiliğin oraları nasıl bir bataklığa çevirdiğini görüyorsunuz. Millet olmak demek aynı soydan, aynı boydan gelmek demek değildir.  Millet olmak, aynı yoldan gelmek, aynı yoldan yürümek, aynı coğrafyayı, aynı türküleri ve şarkıları paylaşmak demektir” diye konuştu.

“BİR ŞEYİN KARŞITI KENDİ İÇİNDE BİRLİK OLUŞTURMAZ”

Bu ülke bir mucizeyi gerçekleştirdi. Bitti denilen Osmanlı Devletini Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak dönüştürdük. Şunu unutmamak gerekir. Eğer emperyalistler bir barış konferansı düzenliyorsa bilin ki birilerinin canı yanacaktır diyen Kocasakal, geçmişten günümüze bazı tespitler yaptıktan sonra şunları söyledi: “Bir şeyin karşıtı kendi içinde birlik oluşturmaz. Bugün de AK Parti karşıtlığı kendi içerisinde bir birlik oluşturmaz. Bugün CHP’nin tarihsel bir görevi var. AK Partinin karşısına bütün alanlarda Atatürk’ü ve Altı Ok’u çıkardığında Ak Partinin işi biter.  Bence Türkiye’nin en büyük sorunu AK Parti’den ve Erdoğan’dan kurtulmaktan ziyade AK Partiyi iktidara taşıyan küresel güçlerden kurtulmalı.  Bunun da tek yolu var. Tam bağımsızlığa, antiemperyalizme, üretime geri dönmek. Korkmadan şunu söylemek gerekir. Sizin uyguladığınız serbest sömürü ekonomisidir. Biz buna karşı halkçı politikaları, kamuculuğu, hakça bölüşmeyi öneriyoruz. Halka bunu önermek lazımdır.”

ATATÜRK’ÜN DÜŞÜNCELERİ BİREBİR GEÇERLİ VE GÜNCELDİR”

Kocasakal konuşmasının sonunda; ”Öncelikle 1923 heyecanına coşkusuna geri dönmeliyiz. Türkiye’nin tek çıkış yolu bu ruha, heyecana geri dönmektir. Yani yeni bir milli mücadele, yeni bir kuvayi Milliye hareketi. Çünkü partide Türkiye’de elimizden kayıp gidiyor. Emperyalizm ve küresel sömürü var olduğu sürece Atatürk’ün düşünceleri birebir geçerli ve günceldir. Atatürk sadece bizim için değil bütün ezilenlerin, mağdurların, mazlumların çıkış noktasıdır” diyerek Atatürkçülüğün önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından Ümit Kocasakal ve derneğe katkı sunanlara plaketleri takdim edildi.

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ