25.04.2018 - Gazete Ataşehir

ATA EĞİTİM DERNEĞİNDEN EĞİTİME DESTEK GECESİ

ATA EĞİTİM DERNEĞİNDEN EĞİTİME DESTEK GECESİ

“Demokratik ve Laik Eğitim”, “Eğitimde Eşitlik” ve “Bir Çocuk Değişirse Dünya Değişir” sloganıyla yola çıkan eğitim gönüllüleri kısa adı “Ata Eğitim Der “olan Ataşehir Eğitim Derneğini kurarak okullara kütüphane ve Atatürk Köşesi yapma yardımının yanı sıra öğrencilere burs vermeyi de planlıyorlar.

Derneğin kurucu başkanı iş adamı Turgay Kılıç; “üyelerinin her birinin birer kurucu başkan olduğunu, bu işe gönül vererek çalıştıklarını, “Bir Çocuk Değişirse Dünya Değişir” sloganıyla yola çıkarak eğitime gönül vermiş kişiler olarak başarılarımıza başarı katmak için eğitim severlerden destek bekliyoruz” diyerek hayırseverleri eğitime destek vermeye davet etti.

 “EĞİTİME DESTEK GECESİ”

Ataşehir Eğitim Derneği kurucu Başkanı Turgay Kılıç; “Eğitime katkımız devam edecek. Arkadaşlarımızla bu işe gönül vererek çalışıyoruz.  Arkadaşlarla aldığımız bir karar 10 Ocak 2018 tarihinde düzenleyeceğimiz bir gecemiz var.   Tanışma, güç, birlik ve beraberlik oluşturma adına 10 Ocak 2018 tarihinde düzenleyeceğimiz yemekte kütüphaneler haricinde kaç çocuğumuza burs verebiliriz, kaç çocuğumuzu daha okutabiliriz. Olmazsa olmazımız öncelikle kız çocukları, öksüz yetim kız çocuklarının yarının kadını olarak ayakları yere sağlam basması için elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Bunun içinde burs sayısını arttıracağız” dedi.

İLKOKULDAN İTİBAREN ÜNİVERSİTEYİ BİTİRENE KADAR BU BURS DEVAM EDECEKTİR”

Kılıç; “Şu an Şubat ayında başlamak üzere 20 çocuğumuza burs vermeyi düşünüyoruz. Diğer burs verenlerle aramızdaki fark şu. Şu ana kadar verilen burslar genellikle üniversitede okuyanlara veriliyor. Bizde bunun tam tersine ilk başlangıçta ilkokul ve ortaokul seviyesindeki çocuklara vermeyi düşünüyoruz. Aslında daha fazla öğrenciye burs vermeyi düşünüyoruz ama ilkokuldan üniversiteyi bitirene kadar burs vermeyi planladığımız için eğitim süresi uzun ona göre bir planlama yapmak zorundayız. Buradaki tek şartımız öğrencinin başarılı olması ve ihtiyaç sahibi olmasıdır. Kuracağımız havuzun içinde ilkokuldan itibaren üniversiteyi bitirene kadar bu burs devam edecektir. Bu kaynakları da dışarıdaki esnafı ve halkı okulla bütünleştirerek sağlamaya çalışacağız” şeklinde ifade etti.

“BURS ALACAK ÖĞRENCİLERİ OKUL İDARESİNDEN YARDIM ALARAK TESPİT EDİYORUZ”

Kılıç, ihtiyaç sahibi öğrencileri nasıl tespit ediyorsunuz? Soruya şöyle yanıt verdi: “ Okul idaresinden durumu kötü olan öğrencilerin isimlerini ve başarı durumunu gösteren listeyi alıyoruz. Hangi arkadaşlarımızın görev alanına giriyorsa onlar bu listede isimleri belirtilen öğrencilerin evlerini ziyaret ederek yerinde durumu tespiti yapıyorlar. Gerçekten bizim burs şartlarına uyuyorsa anneye ait bir hesap açtırmak suretiyle her ay düzenli olarak bu hesaplara paraları yatırılacaktır. Miktar olarak yönetim kurulumuzun almış olduğu karar doğrultusunda ilkokul öğrencilerine 100TL, ortaokul öğrencilerine 150 TL ödeme uygun görülmüştür. Bu ödeme 8 ay olarak devam edecektir” bilgisini paylaştı.

Kılıç, yönetim kurulu olarak görev dağılımı yaptıklarını ve okullarla ilgili üç başkan yardımcısının bulunduğunu da sözlerine ekledi.

“HAYIRSEVERLERİ OKULLARLA BULUŞTURURSAK BAŞARILI OLURUZ”

Kılıç; “ Daha önce platform olarak hayırsever arkadaşlarla beraber Ataşehir’de birkaç okulun ihtiyaçlarını karşıladık. Anadolu’da dâhil olmak üzere toplamda 6 okulun kütüphane, Sanatsal Odalar ve Atatürk Köşesi gibi eksiklerini giderdik. Bu eksiklikleri giderirken inanılmaz bir haz verdi bizlere. Bir kurum adı altında bu hizmetleri yapmak daha iyi olur diye önerileri de dikkate alarak iki ay önce derneğimizi kurarak faaliyetlerimize başladık. Biz şu anki üyelerimizin tamamını kurucu üye olarak görüyoruz. Okul idarecileri ve velilerin dışında çocuklar yaptığımız kütüphaneleri sevmeye başladılar. Kanuni Sultan Süleyman, Hasan Leyli okullarımızın yanı sıra şu an bitme aşamasında olan Orhan Veli İlkokul kütüphanesi çalışmamız var. Biz kütüphanelerimizi çocukların sevebileceği, onları okumaya teşvik edebilecek bir tasarımla şekillendiriyoruz.  Bu çalışmalarımız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başlatmış olduğu “Çınarların Gölgesinde” projesiyle de örtüşüyor. Amacımız bunların sayılarını arttırmaktır. Bu konuda Ataşehir halkının desteğine ihtiyacımız var. Hayırseverleri okullarla buluşturduğumuz sürece bu işte başarılı olacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

“OKURSEVERLERDEN KİTAP DESTEĞİ BEKLİYORUZ”

Kılıç; kütüphanelerin içini doldururken okulların getirdiği kısıtlamalar var mı? Sorusunu da şöyle yanıtladı:”Kesinlikle böyle bir sıkıntıyla karşılaşmıyoruz. Ancak bize gelen kitapları kontrol etmek zorundayız. Yasaklı kitaplar bilerek veya bilmeyerek araya karışmış olabilir. Bizde bu konuda titiz davranıyoruz. Kütüphaneyi yaparken kitapların yanı sıra bilgisayarlarına kadar yerleştirip öyle teslim ediyoruz. Yani anahtar teslimi yapıyoruz. Kitap yardımı yapmak isteyenler bize müracaat etsinler, kendimiz gidip alırız” dedi.

 

“Eğitime destek vermek isteyen gönüllüler için adres: Karslı Ahmet Caddesi Sivas Sokak Barın Apt. N0: 24 D-1 İçerenköy / Ataşehir”

 

 HABER & GÖRSEL: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ