21.04.2018 - Gazete Ataşehir

“AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİN YARATICILIKLARINI GELİŞTİRMEK”

“AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİN YARATICILIKLARINI GELİŞTİRMEK”

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile yürüttüğü “Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim projenin açılış töreni İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “‘Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim’ projesini, özel yetenekli öğrencilere yönelik farkındalık oluşturarak, erken dönemde tanılanmalarını sağlayarak, destek eğitim odaları aracılığı ile özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirerek, zenginleştirilmiş eğitim programlarının uygulanmasını sağlamak için hazırladık “ dedi.

Sunuculuğunu Gülcan İzci’nin yaptığı açılışa törenine Milli Eğitim Bakanlığı Özel Yetenekliler Eğitme ve Geliştirme Daire Başkanı Oktay Kılıç, Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Erol Kömür, Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Kayhan ve Abdullah Der, Belediye Meclisi Başkanı Sadi Özata, , Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Naim Yağcı, Ataşehir Eğitim Hizmetlerini Geliştirme Güçlendirme ve Koruma Derneği Başkanı İsmail Dağ, Daire Başkanları, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri Öğretmenler ve veliler katıldı.

“AMACIMIZ; DESTEK EĞİTİM ODALARI ARACILIĞI İLE ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN YARATICILIKLARINI GELİŞTİRMEK”

Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra proje sahibi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim Odası Projesi ile ilgili yaptığı konuşmasında; “ ‘Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim’ projesini, özel yetenekli öğrencilere yönelik farkındalık oluşturarak, erken dönemde tanılanmalarını sağlayarak, destek eğitim odaları aracılığı ile özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirerek, zenginleştirilmiş eğitim programlarının uygulanmasını sağlamak için hazırladık. Ayrıca Destek eğitim odalarında görevli öğretmenlerin ve yöneticilerin bilgilerini artırarak, becerilerini geliştirerek, özel yetenekli öğrencilerin ailelerinin bilgilendirilmesine ve danışmanlık hizmetlerinin sunulmasına katkıda bulunmak için çalışmalarımızı başlattık. Projemizi,  Ataşehir İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü adına, İstanbul Kalkınma Ajansı’na 2016 Şubat’ta sunduk. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığımız mali destekle projemizi ilçemizde 15 Ocak 2017 tarihinde uygulamaya başladık. Ataşehir Kaymakamlığı ve Ataşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi ortaklığı ile projemizi uygulamaya devam ediyoruz. Proje Uygulama Ekibimiz; Proje Koordinatörü Erol KÖMÜR, Proje Koordinatör Yardımcısı İbrahim KOÇ, Proje Koordinatör Yardımcısı Hüseyin DAYIOĞLU, Proje Koordinatör Yardımcısı Ferhat UVACIKLIOĞLU, Mali Raporlama Uzmanı Nihal ÖĞTEN ile çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

“ÖĞRETMENLERE TEMEL DÜZEY EĞİTİMLER VERİLDİ”

Bilican, 25 okulda destek odalarının açıldığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm ilkokul ve ortaokul kademelerinde her branşta görev yapan toplam 1290 öğretmene özel yetenekli öğrencilere yönelik Temel Düzey Eğitimler verildi. Bu eğitimlerde özel yetenekli çocuk kimdir, özel yetenekli çocukların özellikleri, tanılama süreçleri, zeka ve yetenek alanları, özel yetenekli çocukların beklentileri, özel yetenekli çocukların eğitiminde sınıf içi çözümler, destek eğitim odaları, özel yetenekli çocukların eğitiminde yönetimsel stratejiler, özel yeteneklilerin eğitiminde psikolojik danışmanlık ve rehberlik vb. konularda paylaşımda bulunuldu. Eğitimler 30 saatlik 28 hizmet içi eğitim haftası şeklinde planlandı” diye konuştu.

“ATAŞEHİR İLÇESİNDE TANILANMIŞ TOPLAM 2050 ÖĞRENCİYE ULAŞTIK”

İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileriyle birlikte Ataşehir ilçesinde tanılanmış toplam 2050 öğrenciye ulaşıldığını söyleyen Bilican; “Zenginleştirilmiş eğitim uygulaması yapılabilecek 25 destek eğitim odası açılması sağlandı. Bilim ve Sanat Merkezindeki 14 birimin günümüz şartlarında teknolojiye ve bilime uygun bir şekilde iyileştirmesi devam etmektedir.  Özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerinin zenginleştirilmesi konusunda toplamda 810 öğretmene temel düzey ve ileri düzey eğitimleri verildi. Ataşehir ilçesi okullarında görev yapan 65 rehber öğretmene Grup Tarama Testi ve Bireysel Zekâ Testleri içerik ve uygulama hakkında eğitimler verildi. Ataşehir’de 100 idareciye okullarındaki çalışmaları desteklemeleri, okullarında olumlu bir ortam oluşturmaları adına bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Ayrıca proje bittikten sonra sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaşılacaktır. Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim Odası Projesi ilçemiz için büyük bir kazanç olmuştur. Projede emeği geçen tüm proje yönetim ekibine, öğretmen ve kursiyerlerimize, projemize destek olan kuruluşlara ve kişilere teşekkür ediyoruz” şeklinde ifade etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican’ın proje tanıtım konuşmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı Özel Yetenekliler Eğitme ve Geliştirme Daire Başkanı Oktay Kılıç kısa bir konuşma yaptı.

Kılıç;”Burası bizim ikinci evimiz oldu bu nedenle hepinize hoş geldiniz diyorum. En çok geldiğim bilim sanatlardan birisi. Burası en eski bilim sanatlardan bir tanesi ve burada Ertuğrul Hocamız sayesinde çok güzel işler çıkıyor ve çıkmaya devam edecektir. Biz bakanlık olarak 2015 yılında çalışırken o zaman 67 tane bilim Sanat vardı, Bilim Sanatların okullarda sıkıntı olduğunu gördük,  Bilim Sanata benzer bir program olsun istedik ve Sayın Bakanımız da bir genelge yayınladı. O günden beri Destek Eğitim odaları açılıyor. Şu an yaklaşık 1795 tane Özel Yetenekliler Meslek Eğitim Odamız var ve bunu hızla artırıyoruz. Bu konuda bir planlama yaptık ve 3 yıl içerisinde bu projeyi tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Bizim ulaşamadığımız yerlerde, belediyelerimiz bu konuda çok duyarlı davranıyor ve kendi bulundukları yerlerde Bilim Sanat Merkezleri açıyorlar, buraları da kullanıyoruz. Burada belediyelerimize de teşekkür ediyorum. Biz 2018 yılında ciddi şekilde hem Destek Eğitim Odası hem de Bilim Sanat Merkezlerinin donanım ve açılım ihtiyaçlarını gidermek istiyoruz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Konuşmalardan sonra Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Erol Kömür hazırlanan slayt gösterisi ile birlikte projenin tanıtımını yaptı.

Protokolün açılış kurdelesini kesmesinin ardından konuklara ikramlarda bulunuldu.

HABER & GÖRSEL: ALİ BAL

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ