23.05.2018 - Gazete Ataşehir

Bütçe tartışmalarla geçti

Bütçe tartışmalarla geçti

Bütçe tartışmalarla geçti

Ataşehir Belediyesi’nin 350 Milyon TL’lik 2013 yılı bütçesi mecliste tartışmalar eşliğinde kabul edildi. Gerilimin yüksek olduğu toplantıda Ak Parti Grubu, yeni bütçenin Belediye’yi borç batağına götüreceğini savunurken, İlgezdi, Ak Partililer’i Büyükşehir’de farklı, Ataşehir’de farklı tutum sergilemekle suçladı.

KURBAN BİLMECESİ

Bütçe tartışmalarının öncesinde Erol Dolu’nun kurban satış ve kesim alanları hakkındaki soru önergeleri tartışıldı. Dolu’nun, “Çevre ilçelerde üç – dört tane kurban alanı varken, Ataşehir’de neden 27 tane alan var ve bu alanlar kimlere, hangi şartlarla verildi?” sorusuna yanıt Başkan Yardımcısı Abdullah Der’den geldi. Der, toplamda 18 alan belirlediklerini ifade ederek, söz konusu alanların kurban komisyonu tarafından belirlendiğini söyledi. Der’in bu sözlerine rağmen, Belediye’den bir gün sonra kurban satış alanlarının İçerenköy, Yenisahra ve Ferhatpaşa’da olacağı, kesim alanları içinse henüz yer belirlemesi yapılmadığı açıklaması geldi.

CHP Grup Başkan Vekili İlhami Yılmaz, 2013 yılı bütçesini hazırlarken, yaşanılabilir bir kent oluşturabilmek adına insan odaklı, eğitime, sosyal yardımlaşmaya, alt yapı çalışamaları vb. gibi alanlarda hizmetleri esas aldıklarını söyledi.

BÜTÇEYE SERT ELEŞTİRİ

Yılmaz’dan sonra bütçe hakkında değerlendirmelerde bulunan Ak Parti Grup Başkanı Mustafa Cevat Arzık, bütçenin özensiz bir şekilde hazırlandığını söyledi. Arzık, “Bu güne kadar 600 Milyon TL harcamasına rağmen ciddi anlamda hiçbirşey yapamayan Belediye’nin, yatırımlarda artış yokken yüksek bütçe hazırlanmasının nedenini anlayamıyoruz.” dedi. Belediye’nin kendi parasıyla bu güne kadar hiçbirşey yapmadığını savunan Arzık, yapılan yatırımların yap – işlet modeliyle bazı kişilere 30 yıllığına ihale edildiğini ifade etti.

İLGEZDİ: “BOŞ ARSALARI PARK BİLE YAPAMADINIZ”

Arzık’ın eleştirilerinden sonra konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “İstanbul’da bütçeyi en iyi tutturan dört belediyeden biriyiz.” dedi. Örnek Mahallesi, Esapaşa, Yeni Çamlıca gibi mahalleleri Ak Parti’den devraldıklarını söyleyen İlgezdi, “15 yıldır oraları siz yönetiyordunuz. Boş arsaları park bile yapamadınız. Siz hangi gelecekten bahsediyorsunuz? Beni Yeniçamlıca’ya tapu vermemekle suçluyorsunuz., tapuyu verecek olan ben değilim ki. Orada 4 Bin garibanı birbirine ortak etmişsiniz. Defalarca yazı yazmama rağmen planla ilgili yetkiyi vermiyorsunuz. Elimde belgeler var, bunların hepsini konuşacağız.” dedi. Yakın zamanda sokağa çıkacaklarını belirten İlgezdi, “Herşeyi belgeleriyle halka anlatacağım. Siz zannediyor musunuz ki halk gerçeği bilmeyecek? Örnek Mahallesi’nde, M.Kemal’de, Aşık Veysel’de parksız, asfaltsız yer bırakmadık. Hepsini yaptık. Türkiye’nin en çağdaş belediye binasını yapıyoruz.” dedi. Ak Parti grubunu eleştiren İlgezdi, ” Ak Partili arkadaşlar Büyükşehir’de ‘evet’ dediklerine, burada ‘hayır’ diyor.” dedi.

AİLE SİGORTASI GELİYOR

Yılbaşından sonra aile sigortası sistemini Türkiye’de ilk olarak hayata geçiren Belediye olacaklarını ifade eden Başkan, “Şu anda çalışmalarımız sürüyor. Ataşehir’de ihtiyacı olan 5 Bin kişiye ayda 300 TL ödeyeceğiz.” dedi.

Sert tartışmaların ardından oylamaya sunulan bütçe, Ak Parti grubunun ret oyuna rağmen oy çokluğuyla kabul edilerek meclisten geçti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ