29.05.2020 - Gazete Ataşehir

Ataşehirli öğretmenler koronavirüsle mücadele kapsamında günlük 3500 maske üretiyor

Ataşehirli öğretmenler koronavirüsle mücadele kapsamında günlük 3500 maske üretiyor
"https://atasehir.com.tr/wp-

Milli Eğitim Bakanlığı koronavirüs ile mücadele kapsamında meslek liselerinde ayda 2 milyon maske hedefiyle üretime geçtiklerini duyurdu.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de Kovid-19 önlemleri kapsamında başlatılan maske üretimi kapasitesi artırılarak, okulların cerrahi maske üretimi için yatırımlar yapıldı.

Ataşehir’de bulunan Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’de koronavirüs ile mücadele kapsamında MEB’in başlatmış olduğu üreten okullar kapsamında İstanbul’da 6 pilot okul arasındaki yerini almıştı.

Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tülay Beyaztaş Oskay’da Ataşehir Haber’e yapmış olduğu açıklamada; “Bakanlığımızın koronavirüs tedbirleri ve çalışmaları kapsamında meslek liselerinde maske ve siperlik üretimi kapsamında okulumuzda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce pilot okul olarak belirlendi. Bu süreçte giyim atölyesi olarak öğrencilerimize hizmet veren bölümümüzü maske üretim atölyesine dönüştürdük. Kısa süre içerisinde makine parkurumuzu ilçe ve il milli eğitim müdürlüğümüz aracılığıyla oluşturarak öğretmenlerimize çağrıda bulunduk. Okulların tatil olması nedeniyle burada gönüllü öğretmenlerimizin desteğiyle günlük ortalama 3000-3500 arasında maske üretiyoruz. İnsani şartlarda mesai kavramı ve hafta sonu gözetmeksizin çalışıyoruz. Ürettiğimiz maskeleri maliyet fiyatına kamu kurumlarına döner sermaye yöntemiyle satıyoruz. Şahıslara satışımız söz konusu olmadığı gibi bu süreçte kamuda görev yapan sağlıkçılarımız başta olmak üzere kamu personellerimize bu maskelerimizi ulaştırıyoruz. Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır. Bu zorlu süreçte inanıyorum ki; ülke olarak çalışarak ve millet olarak ise tedbirlerimizi alarak salgını en hafif şekilde atlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aylık maske üretim hedefini 100 bin olarak belirlerken, farklı branşlardan öğretmenler ise hafta sonu dahil olmak üzere maske üretimini sürdürüyor. Üretilen maskeler okul müdürlüğünce hazırlanan özel kutularda 10’lu, 20’li, 50’li ve 100’lü olarak satılırken, elde edilen gelir ise  Mevlana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Döner Sermaye İşletmesine aktarılıyor. Aktarılan gelir ile ham madde ile gerekli olan diğer malzemeler alınıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ