19.01.2019 - Gazete Ataşehir

YILIN SON BELEDİYE MECLİSİ TARTIŞMALARLA SONA ERDİ

YILIN SON BELEDİYE MECLİSİ TARTIŞMALARLA SONA ERDİ

Meclis 1. Başkanvekili Mustafa Kemal Aldoğan başkanlığında Aralık ayının son toplantısını gerçekleştiren Ataşehir Belediye Meclis üyelerinin gündemi yine tartışmalar oldu.

Aralık ayının 1.Birleşiminde Engelliler Günü nedeniyle Meclis Engelli Komisyonu Başkanı CHP meclis Üyesi Süleyman Karadağ’ın engellilerle ilgili önerileri sataşma olarak nitelendiren Ak Parti grubu cevap hakkını kullanmasıyla Ataşehir gündeminden ziyade Meclis Üyelerinin gündemi son toplantıya damgasını vurdu.

“ATAŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK ENGELLİLERE KARŞI ÖZÜRLÜ DAVRANMIŞSINIZ”

Gündem dışı söz alan Ak parti meclis üyesi Muammer Ünlü, CHP Meclis Üyesi Süleyman Karadağ’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yaptığı konuşma üzerine söz almış bulunuyorum. Aslında hepimiz muhalefet yapmayalım diyoruz ama iş konuşmaya gelince maalesef her zaman karşı tarafı suçluyoruz ve her zaman karşı tarafı hatalı görüyoruz dedi.

Hükümetleri döneminde engelliler ile ilgili çıkarılan kanun maddelerini sıralayarak yapılan hizmetleri anlatan Ünlü; “Ben bu kadar hizmetin yapıldığını burada söylemek istemezdim ama hiçbir şey yapılmamış gibi, yapılanı göz görürde bu kadar mı görmezlikten gelinir düşüncesiyle açıkçası bunları hazırladım. İBB’nin yaptıklarını da söylemiyorum” diyerek Ataşehir’le ilgilide şunları söyledi: “Kurulduğu günden bugüne yaklaşık 10 yıl raporları tek tek inceledim. 2017 faaliyet raporunda engellilerle ilgili 3 madde var. Gerçekten güzel şeyler var ama icraata baktığımız zaman tam bir facia. Engelli kardeşlerimizi hangi bir zamanda tatil köyünüze veya başka yerlere götürdünüz. Engelli vatandaşlara evde hizmet verilme vaadi var gerçekleşen sıfır. Bu salon ve diğer hizmet birimleri bile engellilerin rahat oturabilecekleri, girip çıkabilecekleri şekilde kullanıma uygun değil. Son olarak söyleyeceğim tek şey, siz Ataşehir Belediyesi olarak engellilere karşı özürlü davranmışsınız” diye konuştu.

“YÜZDE ELLİ SU PARASI ALINMASIN DEDİM SİZ NİYE BU KADAR ZORLANIYORSUNUZ”

Bu sözler üzerine söz alan sözlerin muhatabı Süleyman Karadağ; “ Arkadaşımız hükümet programını okur gibi okudu. Ben geçen meclis konuşmamda Ataşehir ve Türkiye’deki Engelli vatandaşlarımızın sorunlarını dile getirdim. Ayrıca bir başlıkta da Ataşehir içinde ne yapmamız gerektiğini söyledim. Be o konuşmamda bir teklifi dile getirdim. Dedim ki Engelli vatandaşlardan devlet su parası almasın. 2013 yılında İl Genel Meclis üyeliğine seçilen CHP’li Yusuf Çelik tarafından verilen bir teklif var su parası yarıya indirilsin diye. Bu teklifi de biz getirdik. Evet, yüzde elli alınıyor ama çok engellinin haberi yok. Ne ilginçtir ki benim konuşmamdan sonra İSKİ bir mesaj gönderiyor herkese. Engelli vatandaşların yüzde elli su indiriminden yararlanması hususunu bilgilerinize sunuyorum. Ne çabuk duydu İSKİ Genel Müdürlüğü.  Ben önemli bir şey söylüyorum, bir yaraya parmak basıyorum ve diyorum ki; %40 raporu  %39’a düşmüşse bu vatandaşlarımız devletin engellilere tanıdığı imkânlardan yararlansın diyorum. Ben şimdi Ataşehir Belediyesinin neler yaptığını sabaha kadar anlatırım. Ben sadece bu mecliste Engelli vatandaşlardan yüzde elli su parası alınmasın dedim siz niye bu kadar zorlanıyorsunuz” diye sitem etti.

“ATAŞEHİR’LE İLGİLİ KONUŞMAMIZ GEREKİRKEN HÜKÜMET’İN İCRAATLARI BURADA DİLE GETİRİLİYOR”

Muammer Ünlü ’nün iddialarına bir cevapta Abdullah Der ’den geldi. Der; “Biz burada Ataşehir’i temsil eden Meclis üyeleriyiz. Ataşehir’le ilgili konuları konuşmamız gerekirken ne hikmetse Hükümet’in icraatları burada konuşuluyor. Şunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bu hükümet oy isterken ülkeyi yönetmek için istemedi mi? İnsanlarda tercihini bu noktada kullanmadı mı? Vatandaşlarda alın oyumuzu, çözün sorunlarımızı demediler mi? Sorunları çözmek hükümetin görevi değil mi? Burada neyi anlatmaya çalışıyorsunuz anlamış değilim. 4 ay sonra seçim var. Sorunları çözüp vatandaşı mutlu ederseniz size oyunu verir onurlandırır yoksa sizi sandığa gömer. Ataşehir’e gelince şunu yapmadınız, bunu yapmadınız diyorsunuz. Ben bilmiyorum arkadaşınız Ataşehir ’de yoksa başka yerde mi yaşıyor. Yapılanları görmüyor mu?  Acaba. Hangi gözlüklerle okuyor veya görmeye çalışıyor. Biz Engelli vatandaşlarla ilgili çok şeyler yaptık. Engelli vatandaşları hiç mi bir yere götürmediniz? Diyor. Bu soruyu engelli arkadaşlarımıza sorsanız daha net cevap alacaksınız. Size listeleri verelim arayın sorun. Daha iki hafta önce götürdük. Yazın birer hafta arayla tatil köyüne aileleriyle götürüp bir hafta misafir ettik. Ücretsiz su, yemek ve evde bakım yaptırıyoruz. Nasıl yapmadınız diye söylemlerinize şaşırıyorum. Demek ki senin Ataşehir’den haberin yok. Birçoğu dışardan gelen bu Ak partili arkadaşlar Ataşehir’i temsil etmiyor. Ataşehir’de oturanlar biliyor onlarda zaten sesini çıkartmıyorlar” diye konuştu.

Daha sonraki konuşmalarda Ak parti meclis üyesi Mehmed Emin Özkaya’nın başkanlık makamına sert çıkışı ve “sen” diye hitap etmesi CHP eski Meclis Başkan Vekili Sadi Özata tarafından sert dille eleştirildi. Özkaya bu eleştiriyi yerinde bularak üslubundan dolayı özür diledi.

Meclis başkanvekili Mustafa Kemal Aldoğan’da kendisine karşı bu söylemden dolayı özür dilemeyi yerinde bir davranış olarak görerek gündem maddelerine geçildi,

Gündemde bulunan iki rapor komisyonlardan geldiği şekliyle Ak partili üyelerin ret oyuna karşılık oyçokluğuyla kabul edildi.

Gündem de görüşülecek başka madde kalmadığından Başkan Aldoğan; 07.01.2019 Pazartesi günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

 

HABER&GÖRSEL: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ