25.04.2018 - Gazete Ataşehir

“MİLİTAN BİR ANLAYIŞ ORTAYA KONULMUŞTUR”

“MİLİTAN BİR ANLAYIŞ ORTAYA KONULMUŞTUR”

Ataşehir Belediye Başkan Vekili’nin seçiminden sonra Ak Parti Meclis Grubu Salonunda seçim sonuçları ile ilgili basın toplantısını düzenleyen Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan Ataşehir Belediye Başkan Vekili seçimini eleştirerek,” Bugün burada gördüğümüz manzara, İlçelerden ve ilçe dışından getirilmiş, bakışlarında adeta bir örgüt militanı gibi davranan kitleler adeta bir baskılama yaparak hem karşı partiyi hem de meclis üyelerini baskı altında tutarak yürütülen bu seçim ortamı demokratik değil antidemokratiktir. Militanca bir anlayış ortaya konulmuştur ve asla kabul edilemez” dedi.

Ak Parti Ataşehir Belediye Meclis Gurubu, Belediye Başkan Vekili seçimi sonrasında, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Ataşehir’den sorumlu İl Başkan yardımcısı Altuğ Karataş, Ak Parti Ataşehir Belediye Başkan Vekili Adayı Mustafa Cevat Arzık, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av. Mustafa Naim Yağcı ile Belediye Meclis üyeleri, il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda basın açıklaması yaparak Ataşehir Belediye Meclis’inde gerçekleştirilen Başkan Vekili seçimini ve parti taraftarlarının attığı sloganları eleştirerek, yürütülen bu seçim ortamı demokratik değil antidemokratiktir. Militanca bir anlayış ortaya konulmuştur ve asla kabul edilecek bir durum olmadığını söyledi.

“SANDIKTAN ÇIKAN SONUCA SAYGILIYIZ”

Konuşmasına seçim sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum diyerek başlayan Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan; ” Sandıktan çıkan sonuca saygılıyız. Ancak gördüğümüz manzaradan dolayı üzüntülüyüz. Maalesef burada psikolojik baskı altında, binanın tüm koridorları doldurulmuş ve sloganlar eşliğinde bir seçim yaşadık.  Bu yaşanan manzara demokrasi adına üzüntü verici ve kabul edilemez.  Bunu Türkiye’de biz yapmış olsak yer yerinden oynatan bu anlayışın, kendisi iktidar olduğunda ne yapacağını ülke bu vesile ile görmüş olsun” dedi.

“JAKOBEN BİR DEMOKRASİ ANLAYIŞI İLE KARŞI KARŞIYA KALDIK”

Burada gördüğümüz Jakoben bir demokrasi anlayışı olduğunu söyleyen Turan; “ Kendisinin hâkim olduğu yerde, kendi rakibine muhalefetine söz vermeyen tamamen Jakoben bir anlayış. Adaylara söz verilmeden seçime gidilen bir demokrasi anlayışı ilk defa Ataşehir’de görülmüştür. Başkan seçilmeyen vekile de daha sonra söz hakkı verilmiştir. Daha seçime giderken söz hakkı vermiyorsanız siz iktidar olduğunuzda bu millete ne yaparsınız bilemiyorum. Zaten millet bunu notunu vermiş olacak ki hiçbir zaman bu anlayışı iktidara getirmiyor” diye konuştu.

MİLİTANCA BİR ANLAYIŞ ORTAYA KONULMUŞTUR VE ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Turan; “Hak çok sesin çıkmasından kaynaklanan bir şey değildir. Hakkaniyete uygun davranırsanız haklı olursunuz.  Yoksa koridorlarda ‘Hak, Hukuk, Adalet’ diye slogan atmakla haklı olunmaz. Sizler koridorlarda bu sloganı atarken içeridekiler korkuyorsa, endişe içine düşüyorsa sizler hak, Hukuk ve Adaletin tersine baskı ve zulüm tesis edersiniz.  Bugün burada gördüğümüz manzara tamda budur. İlçelerden ve ilçe dışından getirilmiş, bakışlarında adeta bir örgüt militanı gibi davranan kitleler adeta bir baskılama yaparak hem karşı partiyi hem de meclis üyelerini baskı altında tutarak yürütülen bu seçim ortamı demokratik değil antidemokratiktir. Militanca bir anlayış ortaya konulmuştur ve asla kabul edilemez” şeklinde konuştu.

“KENDİMİ ÖTEKİLEŞTİRMİŞ OLARAK HİSSETTİM”

Daha binaya girmeden bu ülkenin bir vekili olarak kendimi ötekileştirilmiş olarak hissettim diyen Turan; “ Herhalde bu belediyenin yetkilileri vardır. Vekil olarak ne hoş geldin diyerek bir çay bile ikram eden olmadı. Farklı düşünebiliriz. Böyle militarist bir düşüncenin ülkeye faydadan ziyade kutuplaşmayı, kavgayı ve çatışmayı arttırır” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ