12.07.2020 - Gazete Ataşehir

SÜLEYMAN TUNA TAŞKIN RESİM SERGİSİ

SÜLEYMAN TUNA TAŞKIN RESİM SERGİSİ
"https://atasehir.com.tr/wp-

Süleyman Tuna Taşkın Resim Sergisi ile ilgili Kent Konseyi ‘nin gönderdiği basın bültenini gönderildiği şekliyle yayınlıyoruz.

Kent Konseyi tarafından gönderilen basın bülteni şöyle:

2004 yılının Kasım ayında doğmuş Süleyman Tuna Taşkın. İki buçuk yaşında konuşamaması üzerine ailece mücadeleleri başlamış böylece. İşitme cihazı, sayısız psikiyatrist görüşmeleri sonunda tanı; Otizm

Son zamanlarda ne çok duyduğumuz, toplumca kanıksanmış olduğumuz bir durum değil mi? Bir de otizmle yaşamayı öğrenen/öğrenmeye çalışan, çocuklarını hayata tutundurmaya çalışan o anne babanın gözünden bakabilmeyi başarabilsek keşke. Keşke Süleyman Tuna’nın yerine koyabilsek kendimizi kısa bir an için de olsa.

Tuna’nın babası Süleyman Bey; “Otizm hem Tuna için hem de bizim için birçok zorluğu beraberinde getirmişti. İnsanların bilinçsizliği ve bilgisizliği işimizi daha da zorlaştırıyordu. Okul öncesi çağına geldiğinde mahallemizde bulunan devlet okuluna kaydını yaptık. Ama maalesef orada da zorlu süreçler bizi bekliyordu. Öğretmenin ve ailelerin baskısı sonucu Tuna’yı okuldan almak durumunda kaldık. Birinci sınıf zamanı geldiğinde özel eğitim sınıfına başladık. Tabii orada da zorluklar peşimizi bırakmadı, ilk iki sene çok zorlandık. Üçüncü senenin başında öğretmenimiz değişti ve yeni gelen öğretmenimiz Tuna’nın resim yeteneğini fark etti. Bu konuda eğitimler almaya başladı. Tuna şu an 7. Sınıfta, biz eğitimleri ve ona inancımızı hiç yitirmedik. Halen rehabilitasyon eğitimine devam etmekte. Ayrıca resim derslerinin yanında yüzme ve ritim derslerini sürdürüyor, ritim grubu ile gösterilere çıkıyor.”

Yaşıtları okul telaşı, sınav heyecanı yaşarken 14 yaşındaki oğlunun Cin Ali okuyabilmesiyle sevinen, güçlenen, umutlanan bir anne baba düşünün lütfen. Bu ülkede Tuna gibi çocukları yuhalatmak yerine onlara sahip çıkmak, hayata kazandırmak gerek oysa.

Tuna ve ailesinin bizlerden isteği, yaptığı resimlerle sesini duyurmaya çalışan Tuna’nın resim sergisini ziyaret etmeniz sadece.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ