19.01.2019 - Gazete Ataşehir

ROMANLAR ÖRGÜTLÜLÜĞE ÖNEM VERİYOR

ROMANLAR ÖRGÜTLÜLÜĞE ÖNEM VERİYOR

Örgütlenmeye önem veren Roman vatandaşlar Ataşehir Mimar Sinan Mahallesinde dernek açılışını gerçekleştirdiler.

Artık dezavantajlı görünmek istemediklerini dile getiren Roman vatandaşlarımız dernekleşmekle bizde bu ülkenin yerleşik vatandaşı olduğumuzu örgütlenerek göstereceğiz dediler.

Ataşehir Romanlar Derneği açılışına CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü T.Volkan Aslan, İlçe Başkan Yardımcısı Müslüm Acar, Ataşehir Belediye Başkan Adayları Dr. Oktay Öcal ve Av. Aysemin Gülmez,  Ataşehir Belediye meclis üyesi aday adayları Ertuğrul Bulakbaşı, Turgay Kılıç, Nihan Baykal Erol, Gülden Jones, Nurcan Gür, Kezban Kasarcı, Cem Uğur Günel, CHP Ataşehir eski Kadın Kolları Başkanı Gülşen Yurtseven   İstanbul Anadolu Yakası Romanları Sosyal ve Yardımlaşma Derneği(AYROM) Başkanı Güngör Günüç, İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, Zeytinburnu Göçmenler Derneği Başkanı Şenol Küçükpazarcık, Avcılar Batı Trakya Romanlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Avrupa Romanlar ve Balkan Romanlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Cüneyt Kurudağ, Ataşehir Romanlar Derneği Başkanı Serkan Büyüktuna, Başkan Yardımcısı Volkan Kümicin, Barbaros Atamer, Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Şahin Acar, Yeni Çamlıca Mahallesi Muhtarı Fazlı Sarısoy, Muhtar adayları ile davetliler katıldı.

Konuşmalar öncesinde açılışa katılması beklenen Türkiye’nin ilk roman milletvekillerinden CHP İzmir Milletvekili Özcan Purcu’nun Genel başkan tarafından görevlendirildiği için açılışa katılmadığı mazeret dernek başkan yardımcısı Volkan Kümicin tarafından konuklara aktarıldı.

“TEMSİLİYET NOKTASINDA BİR ADAYLARININ MECLİSTE ADAY GÖSTERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Açılış konuşmasını yapan İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır; “Acımızda, sevincimizde romanlar artık hiçbir yerde yalnız değildir.  Bugün burada önemli bir birlik ve beraberliğe imza atılıyor. CHP’nin seçim takviminden de geç haberleri olduklarını belirterek temsiliyet noktasında bir adaylarının mecliste aday gösterilmesini talep ediyoruz” diyerek İstanbul Anadolu Yakası Romanları Sosyal ve Yardımlaşma Derneği(AYROM) Başkanı Güngör Günüç’e söz hakkı verdi. Günüç’te, “gece ve gündüz demeden halkıma hizmet noktasında elimden geldiğince gayret gösterdim. Genç kardeşlerimize öncülük ettim. Ve bugünde burada onların böylesi anlamlı bir şekilde mücadele vermesini destekliyor ve yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

SİZLERİ MAĞDUR VE MAHÇUP ETTİĞİMİZ İÇİN ÖZÜR DİLERİM”

CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak;  “Bizleri açılış vesilesiyle bir masa etrafında toplamanız; sizlerin varlığından haberdar olmamız, sizin bizi görün biz buradayız demeniz ve varlığınızı hissettirmeniz son derece önemli bir başarı.  Bugün bu açılış vesilesiyle masanın etrafındaki kalabalığı ve arkadaşlarımızı görünce hem mutlu oldum hemde  şaşırdım. Bütün arkadaşlarımızın buradaki roman kardeşlerimizin varlığının değerli olduğunun farkında olmaları ve aynı zamanda sofralarınıza rahatlıkla oturabileceğimizin göstergesidir. Öncelikle sizi en doğru şekilde sizin içinizden çıkanlar yaşatacaktır ve yansıtacaktır. Bugün çok önemli ki, bir yerleri talep ediyorsunuz. Sizi bu anlamlı davranış ve çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum. Bizler bugüne kadar sizleri mağdur ve mahçup ettiğimiz için özür dilerim. Ama bundan sonra belediye meclisi ve CHP olarak aynı zamanda komşularınız olarak bu topraklarda kimsenin birbirini ötekileştirmeyeceği demokrasi için hep beraber birlikte mücadele vereceğiz. Birlik ve beraberliğimizi dayanışma içerisinde sürdüreceğiz. Hepinizi bu duygu ve düşüncelerle selamlıyor, derneğinizin hayırlı olmasını diliyorum” temennisinde bulundu.

“ANILARINI PAYLAŞTILAR”

CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak’ın konuşmasının ardından CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayları Av. Aysemin Gülmez, Dr. Oktay Öcal ile Meclis Üyesi aday adayı Nihal Erol Baykal, derneğin hayırlı olması temennisinde bulunarak açılışa katılmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade ederek her biri romanlarla ilgili eski zamanda yaşamış oldukları hatıra ve anılarını paylaşarak, Romanlarla ilgili projelerini anlattılar.

“ATAŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK ROMAN VATANDAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Son olarak konuşan Ataşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Aslan, Belediye başkanı Battal İlgezdi’yi temsilen katıldığını ve size başkanın selamlarını getirdim diyerek;  “2009’da kurulan Ataşehir Belediyesinin roman vatandaşlara yönelik çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini, özellikle kültür ve sanat alanında yeni Çamlıca, Ferhatpaşa Mahallelerinde önemli çalışmalara imza attıklarını, Roman vatandaşlara yönelik Ferhatpaşa’da  nota, şan ve perküsyon eğitimleri verdiklerini belirterek belediye olarak roman vatandaşların yanlarında olduklarını ve olacaklarını söyledi.

Roman STK Başkanları ile  İstanbul Anadolu Yakası Romanları Sosyal ve Yardımlaşma Derneği(AYROM) Başkanı Güngör Günüç’ü CHP’den meclis üyesi olarak görmek istedikleri belirttiler

Açılışın ardından anı ölümsüzleştiren toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ