28.05.2020 - Gazete Ataşehir

Murat Bozkuş; “ Amacım bir farkındalık yaratmak”

Murat Bozkuş; “ Amacım bir farkındalık yaratmak”
"https://atasehir.com.tr/wp-

Mart 2019 seçimlerinde Ferhatpaşa Mahallesi Muhtarı seçilen Murat Bozkuş, mazbatayı aldığı günden bugüne kadar mahallesinde yaptığı hizmetleri ve yapacağı hizmetlerle ilgili projelerini gazetemize değerlendirerek bir farkındalık yaratmak için bu görevi kabul ettiğini söyledi.

1979 doğumlu, hafızlık eğitimini tamamlamış evli ve 4 çocuk babası olan Ferhatpaşa Muhtarı ve aynı zamanda Özel Halk Otobüsleri Odası Başkan Vekili görevini de yürüten Murat Bozkuş, neden muhtarlık görevini seçtiğini, seçildikten sonra nasıl bir muhtarlık binası teslim aldığını, görevi aldığı günden bugüne kadar yaptığı hizmetleri, hayata geçireceği projelerini ve mahallenin önemli sorunlarını gazetemize anlattı.

“MAHALLEMİZİN BİR MUHTARLIK BİNASI YOKTU”

Muhtar Murat Bozkuş; Mahallemizin bir muhtarlık binası yoktu. Eski muhtar kendi yerini kullanıyordu. Şu anda görev yaptığım bina aslen muhtarlık binası olarak mahalleli kendi imkânlarıyla yapmıştı fakat kullanılmadı. Ben mazbatayı aldıktan sonra temizlik işleri müdürlüğüne bağlı personelin kullandığı bu binanın bir odasında başladık. Tek oda mağduriyetini yetkililere anlattık ve temizlik işçilerini parkın içinde bir konteynere yerleştirerek burayı da komple bize tahsis ettiler.  Kullandığımız tüm malzemeleri kendi imkânlarımızla karşıladık. Hazır bir şey almadık.  

“MUHTAR OL TEKLİFİ MAHALLELİDEN GELDİ”

Bildiğiniz gibi hem Öz Ulaş Şirketinde Denetim Kurulu Başkanlığımın yanı sıra Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerin de bulundum. Ondan sonraki süreçte İstanbul Özel Halk Otobüsleri Başkan Vekilliği görevini yaptığımdan dolayı yaşadığım mahalleme ulaşımla ilgili büyük katkılarım oldu. Şu ana kadar 5 Minibüs 9’ da otobüs hattı olmak üzere 14 ulaşım hattını açtık. Uzun zamandır muhtarlık görevinde bulunan arkadaşımızın yerine yeni bir aday mahalleli tarafından dile getirildi. Bana bu konuda teklif geldi. Bende kabul ederek seçime girdim ve kazandım.

“EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ İMAR PLANLARININ BİR AN EVVEL ÇIKMASIDIR”

Murat Bozkuş mahallenin en büyük sorununun imar olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti.  0.80 İmar verildiğinden dolayı mahallemiz sanayi bölgesine dönüştü.  Bir an evvel imar sorunumuzun çözülmesini istiyoruz. Konumu ve fizik açıdan çok güzel bir mahallemiz var. Geniş cadde ve sokaklarıyla yaşamın rahatlığını hissedebiliyor insan. Bu güzelliklerin olmasına rağmen imardan dolayı mağduriyet yaşanıyor.  

Bu dönemde Battal İlgezdi başkanımız ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu sorunu çözeceğine inanıyor ve güveniyoruz.  Bir toplantıda Mahallemizin su havzasından çıkarıldığı müjdesini verdi.  Yıllardır mağduriyetimiz olan su havzası olması ve imar planlarının olmamasıydı. Su havzasından çıkarıldığı müjdesi bizi sevindirdi. Şu anda imar planlarıyla ilgili çalışmalar başlatıldı. Temennimiz en kısa sürede tamamlanması ve insanların arzuladıkları yapılaşmaya kavuşmalarıdır. Ayrıca Belediye başkanı Battal İlgezdi muhtarlarla yaptığı toplantıda hiçbir ayırım yapmadan 17 mahalleye de eşit uygulama yapacaklarını, 2.5 emsali her mahalle için uygulayacaklarını söyledi.

İstanbul da bir deprem gerçeği var. Mahallemizde yapılaşma eski binalardan oluşuyor. Özellikle depreme hazırlıklı olmak adına imarımız çıktığında eski binalarımızı yenilemek istiyoruz.  0.80 emsalden kurtulmak istiyoruz ama dikey değil yatay yapılaşmayı daha çok arzuluyoruz.

“MAHALLEMİZLE İLGİLİ İSTEKLERİMİZİ BELEDİYEMİZ TARAFINDAN YERİNE GETİRİLİYOR”

Biz göreve gelmeden önce 12 projemizin var olduğunu söyleyerek işe başladık.  Hatta Battal Başkan bize, siz hangi kaynağa güvenerek bu projeleri hazırladınız dediğinde bende size güvendik başkanım diye cevap verdim.  Bunu söylememdeki amaç belediyemizle koordineli bir şekilde çalışmaktır. Belediye ile güzel bir işbirliği yakaladığımız zaman mahalleye daha faydalı olacağımızı düşünüyorum. Zıtlaşmanın hiç kimseye bir fayda sağlamadığını pratik hayatta görüyor ve karşılaşıyoruz.  Tüm çöp konteynerlerimizi yenilettik. İlaçlamalar zamanında yapılıyor. Kısacası isteklerimizi belediyemiz geri çevirmeyerek mahallemize hizmeti getiriyor. Ayrıca sağlık ocağı projemiz vardı. Battal Başkanın da mahallemizle ilgili böyle bir projesi varmış ve yapacaklarını söylediler. İnşallah şu sıkıntılar atlatıldıktan sonra yapıp bize teslim edecekler.

“KAYIŞDAĞI’NIN ZİRVESİNE KADAR BİR YÜRÜYÜŞ PARKURU YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Ferhatpaşa Mahallesi Muhtarı Murat Bozkuş eksik kalan ve yapımına devam edilecek hizmetler ile yapacaklarını ve mahallenin sorunlarını şöyle dile getirdi.  

Hz. Ömer Camimizin karayollarından devrini aldık.  Ayrıca galericiler vardı. Hepsiyle görüştük. Orayı tamamen terk edecekler. Bizde bir iki ay içerisinde yapımına başlayacağız.

Projelerimden biride Kayışdağı ormanında bir mesire alanı oluşturmak.  Sağ olsunlar Büyükşehir Belediye Başkanımız Üniversitenin önündeki alanın olabileceğini söyledi. Ayrıca Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Ekrem Köse ile birlikte yürüyüş parkuru ile ilgili bir çalışma başlattık. Gerekli incelemeleri birlikte yaptık. Kayışdağı’nın zirvesine kadar bir yürüyüş parkuru yapmayı düşünüyoruz.

Yüksek gerilim hatlarının ve mahalle arasındaki elektrik tellerini yer altına alınması ile ilgili göreve başlar başlamaz TEİDAŞ Bölge Müdürlüğümüzü ziyaret ettik. 5-6 gerilim hattından ikisini kaldırttık. Geri kalan gerilim hatlarının kaldırılması için dilekçemizi verdik.  Şu an ekonomik nedenlerden dolayı bir işlem yapamayacaklarını ama yardımcı olacaklarını da belirttiler.

Diğer taraftan mahallenin okul sorunu var.  Özellikle Lise eğitiminin mahallede yapılması bir ihtiyaç oldu. İlkokul ve ortaokul bile yetersiz kalıyor. Okul alanı ile ilgili Kaymakamlığımıza önerilerimizi sunduk.  Yedi buçuk dönümlük bir yer okul yapımı için bir alanımız var. Ayrıca 5 dönümlük bir başka alan var. Bu iki alanı eğitim kurumu olarak mahallemize kazandırmak istiyoruz.

Engelli vatandaşlarımız için kaldırım taşlarında yeni düzenleme yaptırdık Büyükşehir Belediyesine.  Sokaklarda tehlike yaratmasın diye elektrik tellerini yer altına aldırttık. Tek nefes aldığımız Kayışdağı ormanında yapılan ağaç kesimleriyle ilgili Sayın Kaymakamımıza gerekli bilgiyi arz ettim. Araştıracağını söyledi. Tekrar söylüyorum imar planımız çıkarsa mahallemizin çok güzel bir mahalle olacağını düşünüyorum.

Kurban alanı ile ilgili olarak sorunun başında aşırı sineklerin oluşması olduğunu söyleyen Muhtar Murat Bozkuş, ilaçlamayı başında durarak ve bizzat kendimde yaptım.  Buradaki amacımız yapacağımız hizmetle mahalleliyi mutlu etmektir. Biz bunun için muhtar olmayı görev seçtik.

“ÇEVRE İLÇELERDEN KAYIŞDAĞI’NA BIRAKILAN KÖPEKLER SIKINTI YARATIYOR”

Mahallenin sorunlarıyla birebir ilgilendiğini söyleyen Bozkuş, ulaşım sorununu çözdük. Okulumuzu yeniden düzenleyerek öğrencilerimizin hizmetine sunduk.  Diğer bir sorunumuz tüm çevre ilçelerden getirilip Kayışdağı ormanına bırakılan köpeklerdir.  Hayvansever bir mahalleli bana aynen şunları söyledi. Muhtarım bizim ilçedeki köpeklerin kulaklarında sarı küpe var. Yeşil küpeli, turuncu küpeli ve kırmızı küpeli köpekler var. Yeşil küpeli köpekleri araştırdık Şile ilçemize ait, kırmızı küpeliler Kadıköy İlçemize ait olduklarını gördük.  Sokaklarda ciddi sorunların başında geliyor. Mahalleli çocuklarını bakkala gönderemez hale geldi. İsteklerimizden biride bu köpeklerin barındırılacağı bir hayvan barınağının olmasıdır. Başka kurtuluş yolumuz yok. Bu konuda da Büyükşehir belediyesin den destek bekliyoruz. Biz farkındalık yaratmak için görev aldık. Bunu da başaracağımızdan eminim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ