02.06.2020 - Gazete Ataşehir

Memet Emin Yarar; “Tepki Gösterirsek Geleceğimizi Karartıyoruz Demektir”

Memet Emin Yarar; “Tepki Gösterirsek Geleceğimizi Karartıyoruz Demektir”
"https://atasehir.com.tr/wp-

Esatpaşa Pazar Esnafı ve Esatpaşa halkının yeni Kapalı Pazar yeri ile ilgili yaptıkları eylem ve öne sürdükleri iddialarla ilgili gazetemize konuşan Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Memet Emin Yarar; “ Ataşehir Belediyesinin Kapalı Pazar alanlarını oluşturmadaki hassasiyetinden dolayı tepki gösterirsek biz geleceğimizi karartıyoruz demektir” dedi.

Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Memet Emin Yarar; yapılan eylemin provakatif bir eylem olduğunu, yeni Kapalı Pazar alanıyla ilgili 3 seneden beri herkesin haberinin olduğunu, bu konuda gerekli bilgilerin verildiğini, uzak mesafeler için 3 ayrı servis konulduğunu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve yönetimine söylenen sözleri ve ithamları hiçbir zaman hak etmediklerini aksine takdirle karşılanması gerektiğini, akli selim insanların böyle bir söylemi asla yapmayacakları konusunda kanaat içerisindeyim diyerek açıklamalarına şöyle devam etti.

BİZ BUNA TEPKİ GÖSTERİRSEK GELECEĞİMİZİ KARARTIYORUZ DEMEKTİR”

Kanunen görüntü ve gürültü kirliliğini ortadan kaldırmak daha modern Pazar yerleri yapmak zorunluluğu var. Kısacası Kanun bize Pazar yerlerini modernize edin hem vatandaşın hem de Pazar Esnaf’ının bu rahatsızlığını ortadan kaldırın diyor. Pazarların kurulduğu sokaklarda ki vatandaşlara sorun %90’ı pazarın kaldırılmasını istiyor. Hem sokağında istemiyor hem de uzağımda olmasın istekleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Herkesi memnun etmek zordur diyen Oda Başkanı Memet Emin Yarar şöyle konuştu: “Esatpaşa Pazarı için vatandaşlar 3 seneden beri sürekli arayarak aman bizi kurtarın diye feryat ediyorlar. Peki, belediye ne yapacak. Belediyelerin Kapalı Pazar oluşturması gerekiyor. Ataşehir Belediyesi bu hassasiyeti taşıyor. Buradan bu hassasiyetlerinden, duyarlı davranışlarından ve bize Kapalı Pazar alanı kazandırdığından dolayı Belediye başkanına sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Çünkü diğer belediyeler yerimiz yok deyip taleplerimizi yerine getirmiyor ama Ataşehir Belediyesi bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyor. Pazarcı Esnafın daha iyi koşullarda faaliyetini sürdürebilecek, üstü kapalı, giriş çıkışların sıkıntı yaşatmadığı, çevreye rahatsızlık vermediği Pazar alanlarını oluşturmadaki hassasiyetinden dolayı biz buna tepki gösterirsek biz geleceğimizi karartıyoruz demektir.  Biz olaya günübirlik bakıyoruz ve geleceği görmüyoruz demektir.”

“3 SERVİS VATANDAŞA HİZMET VERECEK ORADA”

Ben Esatpaşa da direniş gösteren esnafların hepsinin bilgisi var. Üç sene önce bu projenin hayata geçeceği konusunda hepsini bilgilendirdim hatta bir an önce olsun başkanım ne zaman taşınacağız diye söylüyorlardı diyen Oda Başkanı Memet Emin Yarar; “ Eğer bana biz oraya taşınmak istemiyoruz başkanım. Belediyeye söyle oraya masraf yapmasınlar deselerdi gidip belediye ile görüşürdüm ve benim esnafım buraya gelmek istemiyor buraya masraf yapmayın konusunu aktarırdım. Pazarcı esnafın taleplerine de saygı duyardık. Ama olay öyle değil. Ben tüm pazarları dolaşıyorum. En ufak bir olayda bilgilendiriyorum. Sıkıntınız, talebiniz var mı? Diye tek tek soruyorum.

Ben pazarcı esnafından kopuk bir başkan değilim. Esatpaşa’ daki olayda biri kalkıp beni arayamadı. Onun için arayamazlar çünkü olayların akışından haberdarlar. Kendileri aramıyor oradaki vatandaşlara arattırıyorlar beni. Ben her zaman Pazarcı esnafın yanında durdum. Bugünde belediye buraya harcama yapmış ve geleceğimizi teminat altına almış. Ben sıkıntılarını anlıyorum. İlk hafta iş yapamadılar. Vatandaşların geliş gidişlerdeki sıkıntılarını da anlıyorum. Çok uzak dedikleri yer 500-600 metre bir mesafede.  Biz orayla ilgili olarak servis sözü verdik. Sırf Esatpaşa Pazarı için iki adet servis aracı aldık. Bir araçta Ataşehir Belediyesi verecek.

3 servis vatandaşa hizmet verecek orada.  Her türlü imkânlarımızı seferber edeceğimizi toplantılarda söyledik.  Sıkıntı ise ilk etapta iş yapamadıkları ve kendilerine özel muamele uygulanmadığı içindir. Biz hakkaniyetli davranıyoruz ve davranmaya da devam edeceğiz. Ben orada kaç esnafım varsa hepsine ayırım gözetmeksizin aynı minvalden bakıyorum. Yakınlık derecesi ne olursa olsun hepsi bizim için aynıdır” diye konuştu.

“PASTA BÖLÜŞÜLDÜ SIKINTI BAŞLADI”

Memet Emin Yarar; “Hakkaniyet davranışlarımızdan rahatsızlık duyan bir grup var. Bana yer satıyorlar diye iddialar ortaya atıyorlar. Bırakın bir metre 1 santim yer bile verdiğim yok. Biri gelsin desinki sen bu adama veya esnafa yer sattın ispatlasınlar bir saniye bu koltukta durmam. Aynı durum belediye içinde geçerli.  Bu kadar net konuşuyorum.  Asıl buradaki sıkıntı şu. Eski Pazar yerinde cadde ağzındaki esnafın % 30’u iş yapıyordu. Geri kalan %60-70 esnafta arada kalıyordu. Yeni Kapalı Pazar yerinde herkes eşit seviyeye geldi. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor.  İş yapacak esnafın sayısının artması bu sıkıntının doğmasına en büyük nedendir.  Pasta bölüşüldü sıkıntı başladı.  Ben Oda Başkanı olarak onların temsilcisiyim. Hiçbir zaman dik duruşumdan taviz vermedim vermemde çünkü ben esnafın korucusuyum. Esnafımın hakkını korumakla mükellefim. Esnafım da haksızlık yapmayacak, hakarete yönlenmeyecek, geleceğin teminatını yok etmeye çalışmayacak. Esatpaşa daki olay buna yönelikti. Onlarında tespiti yapıldı ve belediye tarafından kendilerine uyarı yapılacak. Esnafımız önümüzdeki Pazar günlerinde yeni yerinde tezgâhlarını açacak. Hiçbir sıkıntı yok” dedi.

“ÖRNEK VE ESATPAŞA PAZAR ALANLARI BİRBİRLERİNİ TAMAMLAYAN PROJELERDİR”

Eski Pazar yerinin üçte biri belediyeye, üçte ikisi Milli Emlak Müdürlüğüne ait olduğunu söyleyen Yarar, hepsini alsalar bile komplesi sığmadı diyen Yarar; “Tüm bu olumsuzluklara rağmen böyle bir imkân yakalamışız, bir alan yaratılmış bize. Birde orası birbirini tamamlayan bir proje. Esatpaşa Pazarı açıldığı gün Örnek Pazar alanı park yeri olur. Aynı durum Örnek Pazar esnafı için de geçerli.  Trafik ve park konusunda çevre rahatsızlığı ortadan kalkacak. Biz ilerisini onlarsa günübirlik düşünüyorlar.  Bugün belki kazancın düşer ama yarın fazlası cebine girecek ve geleceğin de teminat altına alınmış olacak. Sabah saat 06.00’dan saat 12.00’a kadar bütün ekibimle birlikte Esatpaşa yeni kapalı Pazar alanındaydık.  07 ile 08 saatleri arasında Pazar esnafıyla toplantı yaparak gerekli bilgilendirmeyi yaptım. Artık Pazar yerinin burası olduğunu, eski yerin artık bizim için bir şey ifade etmeyeceğini belirttim. Hiçbir esnaf arkadaşım karşı bir şey söylemedi”diyerek yaptıkları eylemi onaylamadığını bir kez daha dile getirmiş oldu.

“ATAŞEHİR BELEDİYESİNİN GÖSTERDİĞİ HASSASİYETTEN DOLAYI PAZAR ESNAFIM ADINA TEŞEKKÜR EDERİM”

Yarar son olarak Ataşehir Belediyesine yönelik ithamlarla ilgili şunları söyledi: “Sözlerimin başında da belirttim. Ataşehir Belediye Başkanı ve yönetimine özellikle pazarlarımızın modernizasyonu konusunda göstermiş oldukları ilgi alaka ve hassasiyetten dolayı ben bütün Pazarcı Esnafım adına teşekkür ederim. Şu an Ataşehir Belediyesi sayesinde 5 Kapalı Pazar alanımız oldu.  Hiçbir ilçe belediyesinde olmayan bir durum bu. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve yönetimine söylenen sözleri ve ithamları hiçbir zaman hak etmediklerini aksine takdirle karşılanması gerektiğini düşünüyorum. Bu durumu yaratanların provaktif eylem olarak söylediklerini akli selim insanların böyle bir söylemi asla yapmayacakları konusunda kanaat içerisindeyim

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ