25.04.2018 - Gazete Ataşehir

MECLİS’İN 2018 MESAİSİ YOĞUN GÜNDEMLE BAŞLADI

MECLİS’İN 2018 MESAİSİ YOĞUN GÜNDEMLE BAŞLADI

Ataşehir Belediye Meclisi Ocak ayı 1.Birleşiminde 1.Başkanvekili Sadi Özata başkanlığında toplanarak gündemde bulunan 16 teklif ve ikisi rapor olmak üzere 18 maddelik gündemi görüştü.

Sadi Özata, Ataşehir Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısının açılışında; CHP Meclis üyesi Ekrem Köse’nin annesinin vefatı nedeniyle başsağlığı dileyerek, yeni yılın ülkemize ve Türk Milletine hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyor hepinize sağlıklı ve sıhhatli huzurlu bir yıl temenni ediyorum dileklerinde bulundu.

Daha sonra gündem dışı konuşmalara geçildi.

Gündem dışı söz alan Ak Parti Grup sözcüsü M.Cevat Arzık iyi yıllar dileyerek yaptığı konuşmasında; “Ekrem Köse arkadaşımızın vefat eden annesine Allah’tan rahmet, kederli ailesine de sabırlar diliyorum. Yeni yılda özellikle meclisimize, Ataşehirimize ve halkımıza hayırlara vesile olur. İnşallah barış içinde huzur içinde bir yıl olur” temennilerinde bulundu.

Cevat Arzık’ın konuşmasından sonra Ak Parti Grubunun aralarında 2014 yılından bu yana kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan yardımları ve yapılan ihalelerin detaylı bilgilendirmeyi içeren önergeleri başkanlık makamına oy birliğiyle havalesine karar verildi.

Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden uzaklaştırılmasından sonra yapılan ilk iki oturumda Ak Parti Grubunun verdiği önergeler ile ilgili Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz şunları söyledi: “Verilen önergelerin konu ile ilgili olmasına, verilen önergede şu ana kadar kamu kurum ve kuruluşlarına ne kadar yardım yapılmıştır, verilen ihalelerin ada ve paftasına kadar isteniliyor. Böyle önerge olmaz. Ben20 yıllık görevim süresince ilk defa böyle bir önerge görüyorum. Olağanüstü toplantıda da arkadaşlarımız yedi önerge verdiler. İçeriklerine baktım, hakikaten şaşırmamak mümkün değil. Örnek olarak; 2014 yılından bu yana ne kadar inşaat ruhsatı verildiği, bu inşaat ruhsatları kime verildi,  müteahhitleri kimlerdir, yapı denetimleri kimlerdir, metrajları ne kadardır şeklinde önerge vermişler. Bu şekilde bir önerge olmaz.  Bu işi çığırından mı çıkarmak istiyorsunuz?  Yoksa önergenin anlamını mı değiştirmek istiyorsunuz?  Büyükşehir de ve TBM Meclisin de önergeler veriliyor. Ben ilk defa böyle bir önergeyi bu mecliste görüyorum. Bu tür kurallara uyulması gerektiğini öneriyorum.”

İlhami Yılmaz’ın önergelerle ilgili uyarılarına M.Cevat Arzık şöyle yanıtladı: “ Sayın Başkan Vekilimiz İlhami Yılmaz’a hak veriyorum. Aslında baktığımızda söylediklerinde doğruluk payı vardır. Ancak önergelerin içeriğine baktığınız zaman belediyemiz ruhsatı ada ve parsele göre veriyor. Verilen ruhsatlarla ilgili her bilgi belli belki biraz zaman alacak ama soyut önergeler değil.  Ama arzu edilirse tekrar düzelterek verebiliriz.”

Gündem dışı konuşmalardan sonra gündem maddelerine geçilirken Ak Parti Grup sözcüsü M.Cevat Arzık; Belediyede bir soruşturma ve dava sürecinin olması sebebiyle, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde adliye hizmetlerinde tüm masrafları belediyece karşılanmak üzere şoförü ile birlikte bir aracın tahsis edilmesi teklif edilen gündemin 6. Maddesinin gündemden kaldırılmasını önerdi.

Bunun üzerine Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, bunun talep üzerine verildiğini ve geldiği şekliyle oylanmasını istemesi üzerine oy çokluğu ile gündeme alınmasına karar verildi.

Gündemin 1.Maddesinde Denetleme Komisyonu üye seçimi vardı. Ak Parti grubunun sayıyı 5’e çıkarma isteği CHP tarafından uygun görülmedi.  Yapılan seçim sonunda grupların teklif ettiği adaylardan CHP grubundan Fevzi Ağaçdalı ve Meryem Gülsen Atlıhan 17’şer oy, Ak Parti grubundan Saim Başkan’da 14 oy alarak Denetim Komisyonu üyeliğine seçildiler.

Yenisahra İmar Planlar ile ilgili konuşan İlhami Yılmaz; “Yenisahra Mahallesi ve Çevresi 1.Etap Revizyon Uygulama İmar Planları projelerimiz hazır. Yenisahra Mahallesi ve Çevresi planlarını arkadaşlarımız hazırladı. İnşallah bu hafta içerisinde de bu planları çıkarıp Büyükşehire gönderilmesini bekliyoruz.

M.Cevat Arzık’ın planların meclise geç geldiğini söylemesi üzerine, CHP Grup sözcüsü ve Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, kesinlikle geç gelmesi bizimle ilgili değil. Büyükşehirden gelir gelmez çalışmalar tamamlandı ve meclise zaman kaybettirmen getirdik. Gecikme söz konusu ise Büyükşehirden kaynaklı bir durumdur diye cevap verdi.

Ataşehir İlçesi 1/1000 Ölçekli Yenisahra Mahallesi ve Çevresi 1.Etap Revizyon Uygulama Planlarının da bulunduğu 9. Madde ile 2-3-4-5-6-7-8- 10-11-12-13-14-17 ve 18’inci maddeler oybirliği ile ilgili komisyonlara havale edilmesine, 15 ve 16’ıncı maddelerde bulunan raporların da gündemde kalmasına oybirliği ile karar verildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Başkan Sadi Özata, 04.01.2018 Perşembe günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ