14.08.2018 - Gazete Ataşehir

MECLİS YİNE GERGİNDİ

MECLİS YİNE GERGİNDİ

 

Ataşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayının son toplantısına gündem dışı konuşmalar damgasını vurdu.

 

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi Başkanvekili Sadi Özata başkanlığında Şubat ayının son toplantısında gündemdeki maddeleri görüşmek üzere toplandı. Gündem dışı konuşmalarda Yeniçamlıca mülkiyet sorununu ve geçmiş günlerde yağan kar nedeniyle aksayan belediye hizmetlerini eleştiren Ak Parti meclis üyesi İsmail Levent’in konuşmaları kısa sürelide olsa gerginliklere neden oldu.

DSCF7012

Maddelere geçmeden önce gündem dışı söz alan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz; “ Yine şehitlerimiz var. Suriye’de iki günde 8, altı ayda 64 şehit verdik. Yürekler yanıyor, analar ağlıyor, sabırlar zorlanıyor. Yeter artık demek gerekiyor. Yine Rus uçakları kaza-en askerlerimizi vuruyor. Tamda CIA başkanı Ankara’da iken. Egemen güçlerin tarih boyunca kendi çıkarları ve hırsları uğruna mazlum insanları katletmişler ve katletmeğe de devam etmektedirler. Büyük oyunlar oynanıyor. Bu oyunların bir parçası olmamamız lazım diye düşünüyorum. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

DSCF7014

Ak Parti Grup Başkanı M.Cevat Arzık İki günde 8 şehidimiz var diyerek; “ Ortadoğu biliyorsunuz yangın yeri. Ülkemizi kahraman askerlerimiz orada savunuyorlar. Özellikle de Ortadoğu ateşinin Türkiye’ye sıçramasını önlemek için bazı bedeller ödeniyor. Bu bağlamda şehit olan askerlerimize rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” diye konuştu.

DSCF7029

Yeniçamlıca mülkiyet sorunu ile ilgili söz alan Ak Parti Meclis Üyesi İsmail Levent; “ Bir yıldır bu konuyu konuşmuyoruz ve de kimse dile getirmiyor. Ataşehir Belediyesinde 2016 yılının Mart ayında kök tapuya dönmek için encümen kararı çıkarıldı.  Büyükşehir Belediyesine gönderildi. Ve tekrar iade edildi. Bu konuda CHP Meclis Üyesi arkadaşlardan, başkan yardımcılarından şikâyetçiyim. Bu konu üzerinde hiçbir çalışma ve gayretleri yok. Bir yıldır alınan kararı askıya çıkaramıyorlar. !/5000’lik çalışmaları büyükşehir başlatıyor. Benim meclis üyesi arkadaşlardan ricam. Ataşehir Belediyesi Yeniçamlıca dosyası çalışması nerede, ne aşamada. Birde gündeme siz getirin” diye sitem etti.

Levent son olarak da, geçen dönemde yağan kar nedeniyle Ataşehir Belediyesi gerçekten sınıfta kaldığını, çöpleri toplamadığını, ayrıca Malazgirt Caddesinin fotoğraflarını göstererek kaldırımlardaki bozuk olduğunu dile getirdi.

DSCF7031

İsmail levent’in bu iddiaları üzerine söz alan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz şunları söyledi: ”İsmail levent arkadaşımız konuşurken dikkat ediyorum Ak Partili arkadaşlarımız dahi konuşmalarından sıkıntı duyduklarını görüyorum. İsmail şov yapıyor. Konuşmaları ile tüm meclisi geriyor.  Yeniçamlıca ile ilgili İBB’nin iadesinin gerekçelerini bilmeden konuşuyor. Oradaki vatandaşları mağdur etmemek için sizlerde komisyonda olmak üzere gerekli, çalışmalar yapılıyor. Yıllarca birikmiş olan bir sorunu tek celsede çözmek mümkün değil.”

Meteoroloji ile ilgili olarak Ataşehir Belediyesi sınıfta kaldı sözü üzerine Yılmaz; “ O günlerde çok önemli bir kar yağışı oldu. Bazı ara sokaklara girmek mümkün olmadı. Sonradan zaten telafi edildi. 39 ilçe içinde çöp toplamada üzerimizde yok diyebilecek şekilde burada iftiharla söyleyebilirim” dedi.

DSCF7034

İsmail Levent şov yapıyor iddiası üzerine de Ak Parti Grup Başkanı M.Cevat Arzık söz alarak; “Arkadaşımızın üslubunda hakaret içerikli söylemlerin olmadığını, şov değil kendi sorumluluğunda bulunan bölgedeki durumu dile getirmesidir” şeklinde ifade etti.

DSCF7037

İsmail Levent’in kar yağışı nedeniyle yaptığı eleştirileri haksız bulduklarını söyleyen CHP Meclis üyeleri Namık Sürmen ve Süleyman Karadağ; tabi afetler karşısında eksiklerimiz olabilir. Binlerce sokağa girme şansınız aynı anda mümkün değil. Dolayısıyla eksiğimiz oldu diye Ataşehir Belediyesi sınıfta kaldı söylemini kabul etmiyoruz. O havada gece gündüz durmadan çalışan arkadaşlarımıza haksızlık olur. Eleştirilerde bir insaflı davranmak lazım diye söylediler.

DSCF7040

Meclis Başkanı Sadi Özata İsmail Levent’in iddialarına karşılık şunları söyledi: “ İstanbul’a son yılların en fazla kar yağışı gerçekleşti. Ama bunu bir tarafı suçlayıp, bir tarafı methetme değil de Büyükşehir Ataşehir olsun ana arterleri koordineli olarak açık tutmaya çalıştılar. Öyle anlar olduk ki açılan yollar kar yağışının devam etmesi nedeniyle tekrar kapandılar. Bunu hepimiz gördük.  Girilemeyen bayır sokaklar oldu. Bu sadece Ataşehir için değil tüm ilçelerde aynı sorunlar yaşandı. Bence bu kadar basit şeyleri söz ola torba dola diye dile getirmeyi doğru bulmuyorum. Bizler meclis olarak ilçemizin faydasına ve yararına olacak eksiklikleri güzel bir üslupla dile getirmemiz lazım” dedi.

DSCF7042

Yeniçamlıca ile ilgili iddialara katılmadığını söyleyen Özata, baştan beri bu işin içinde olduğunu olayı yakından taklip ettiğini söyleyerek yapılan haksız suçlama ve iddiaları kabul etmediğini söyledi.

DSCF7036

Gündemdeki borçlanma maddesi ile ilgili olarak sözlü soru önergesi veren Haluk Sadıkoğlu; “28 milyon gibi bir borçlanma talebi var. Ataşehir genelinde şöyle bir algı oluşuyor.  Ataşehir Belediyesinin ciddi anlamda bankalara borcu var. Toplum nezdinde böyle bir algı var. Bu konuşulanlara ışık tutması açısından borç durumunu ve ödenen faizlerle ilgili bize bilgi verilmesini, bu bilgilerle gerekli yerlerde doğru bir şekilde konuşmalarımıza vesile olmasını arzu ediyorum. Ataşehir Belediyesinin bankalara olan borcu nedir? Bu borcu ile alakalı faiz aylık oranda ne kadardır?” diye konuştu.

DSCF7031

Sözlü soru önergesi üzerine söz alan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz; “Belediye olarak önemli yatırımlar yapıyoruz İBB’de her seferinde önümüze 500 milyon borçlanma getiriyor. Onlar önemli yatırımlar yapıyor. Buna bir şey demiyoruz. Borç olmadan iş yapamazsınız. Ekonomik krize bağlı olarak bir takım sıkıntılar yaşanıyor. 2016 yılın sonunda bir arsa satışı ile ilgili ihale yaptık. Normalde bizim 2016 yılındaki arsa satışlarından gelirlerimiz 80 milyon TL olması gerekirken gerçekleşen 3,6 milyon TL. Oldu. Satış yapamadık. Vatandaş satıştan vazgeçerek teminatını yaktı.  Vatandaşlar zor durumda. Emlak vergisini dahi yatırmaya gelemiyorlar. İmar planlarının çıkmaması sonucunda ruhsat veremiyoruz. Dolayısıyla gelirlerimizde büyük oranda düşüş var” şeklinde ifade etti.

Denetleme kurulunun çalışmaları var diyen Yılmaz; “ Orada faiz ve tahakkuklarla ilgili bilgiler var. Kesin hesap zaten gelecek. Toplam borçlarımız taksitli borçlarımız dâhil 210 milyon TL’dir” dedi.

Gündem dışı konuşmaların daha fazla gerginliğe meydan vermemesi açısından Başkan Sadi Özata belli aralıklarla telkinlerde bulunarak ortamı sakinleştirip gündemdeki 4 maddeni görüşülmesine geçildi.

Gündemde bulunan 1 ve 2’inci maddeler oyçokluğu ile, 3 v3 4’üncü maddeler de oybirliği ile kabul edildi.  Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığında Başkan Özata oturumu 06.03.2017 Pazartesi günü saat 17.00’da toplanmak üzere kapattı.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ