21.09.2018 - Gazete Ataşehir

MECLİS GERGİN BAŞLADI, GERGİN SONA ERDİ

MECLİS GERGİN BAŞLADI, GERGİN SONA ERDİ

Meclis 1.Başkan Vekili Mustafa Kemal Aldoğan Başkanlığında Temmuz ayının 2. Birleşimine gündem dışı konuşmalar damgasını vurdu.

Günlerdir gerek ulusal medyanın bir kısmında gerekse sosyal medya üzerinden iddialara göre Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av. Ahmet Özcan’ın attığı tweter ile başlayan ve Ak Parti Meclis üyelerinin sosyal medya üzerinde paylaştıkları CHP Meclis Üyesi ve Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Der ile ilgili paylaşımların gündem dışı konuşmaların yapılmasıyla gerginliğin artmasına neden oldu.

OKUL ÖNLERİNDE SÜBYEN KIZLARI TACİZ EDEN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ARKADAŞLARIMIZ VAR”

Gündem dışı ilk sözü Abdullah Der aldı. Hakkında yargısız infaz yapıldığını söyleyen Abdullah Der, olayı kısaca şöyle özetledi: “Benim 2009 yılında belediye meclis üyesi iken bir arkadaşımızla aramızda bir münakaşa oldu. Bu nedenle 9 yıldır bu konuda mahkemem sürüyordu. En sonunda diğer arkadaşımız 4 ay bende 8 ay ceza aldım. Aldığım bu ceza benim seçme ve seçilme hakkıma ve kamuda görev yapmama engel değil.

Ancak özellikle bazı siyasi partili meclis üyesi arkadaşlarımız ve ilçe başkanları (Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı) ile birlikte twiter kanalıyla sosyal medyada bunları paylaşıp beni kamuoyu nezdinde rencide etmeye çalıştılar. Ama adalet her zaman tecelli eder. Bizim veremeyeceğimiz bir hesabımız yok. Adaletin kestiği parmak acımaz. Bu cezanın infazı bellidir. Hukukçu arkadaşlarımız bu konuları bilir.”

Hepimiz birbirimizin gözlerinin içine bakarak konuşuyoruz, kapıdan çıkınca selamlaşıyoruz, içeri girince selamlaşıyoruz. Ne yazık ki Ak Partiler olarak Ataşehir’de siyaseti farklı yapmaya çalışıyorsunuz.  Sizlerden ricam siyaseti yapacaksanız onunda bir usulü, bir adabı vardır. Buna göre siyaset yapmalıyız.

Eğer farklı bir yerlere gireceksek o zaman biz neyimiz var neyimiz yok hepsini ortaya koyalım kamuoyu da bunu bilsin. Ben hırsızlık yapmamışım, çok özür dileyerek söylüyorum namussuzluk yapmamışım, kimsenin yatak odasına girmemişim ama inanıyorum ki bizim burada, bu mecliste okul önlerinde Sübyen kızları taciz eden belediye meclis üyesi arkadaşlarımız var. Ama biz bunları hiçbir zaman dile getirerek teşhir etmedik, etmeyiz de.  Bizim siyasi anlayışımıza yakışmaz. Ama bu arkadaşlarımızı ben bu kürsüden kınıyorum” dedi.

“MECLİS ZAN ALTINDA KALMASIN DİYE BU İSMİN AÇIKLANMASINI İSTİYORUZ”

Bu iddialar üzerine söz alan Ak Parti Grup Başkanı M.Cevat Arzık; “Abdullah Der arkadaşımızın başına böyle bir olayın gelmesi bizi sevindirmiyor.  Arkadaşımız olarak bizde üzülüyoruz. Sonuçta dediği gibi bir darp ve kavga olayıdır. Bu sadece kendisini bağlar başkada kimseyi bağlamaz. Ancak biz bu haberle ilgili Sabah gazetesinde yanılmıyorsam verilmiş kararı belgeleriyle birlikte orada gördük. Bunu siyasetten düşürülmesi ile ilgili kullanılabilir. Kişilik haklarına saldırılmadığı sürece burada bir şey yok. Bunlar önemli değil, buranın da konusu değil.  Sonuçta hukuk bir karar vermiş ve gereği varsa Valilik ve ilgili kurumlar bunun gereğini yapar. Seçme seçilme hakkı alındı diye sözler bizi ilgilendirmiyor. Biz isteriz ki arkadaşımız seçilerek gelmiş ve seçim dönemini tamamlasın.

Ancak ben daha çok suçlayıcı kısımlarla ilgili olarak bir iki şey söylemek istiyorum. Burada meclis üyelerine hitap ederken, meclis içinde bir meclis üyesinin okul önlerinde “Sübyancılık” yapıyor suçlaması çok ağır bir ifade. Ben buradan özellikle meclisin zan altında kalmaması için bunu yapan arkadaşımızın ismini açıklamasını, açıklamadığı takdirde savcılığa suç duyurusunda bulunacağımızı ifade ediyorum. Bizim için konu bu şekilde kapanmıştır. Lütfen kendisi bu arkadaşı söylerse en azından burada bulunan arkadaşlar zan altında kalmamış olur” diye konuştu.

HUKUKÇU BİR İLÇE BAŞKANI BU TWİTER ATIYOR VE YARIM SAAT SONRA KALDIRIYOR”

Ak Parti Grup Başkanının söylediklerine katılmadığını belirten Abdullah Der; “29.06.2018 Cuma günü bir pastane açılışında Ak Parti İlçe Başkanı ve basından bir arkadaşta oradaydı. Birlikte sohbet ettik. Oradan kalktıktan sonra bir gazeteci beni arıyor; sen görevden alınmışsın ve seçme ve seçilme hakkın da kaybolmuş diyor. Ben mevzuyu bilmiyorum dedim, tam bilgiyi al diye kendisine söyledim. Ben telefonu kapattıktan sonra Ak Parti İlçe Başkanı Av. Ahmet Özcan twiter atıyor. Telefonumda kayıtlı duruyor. Siyasettir, atabilir ancak benim üzüldüğüm konu şu.  Hukukçu bir ilçe başkanı bu twiter atıyor ve yarım saat sonra kaldırıyor. Olayın bilincinde değilsen twiter atma. Kamuoyunu yanıltma. Bir avukat kamuoyunu yanıltıyorsa ben güler geçerim ona. Onun peşinden bir belediye meclis üyesi aynı şeyleri paylaşıyor ve altına da; Abdullah Der yolsuzluktan görevden alınmıştır, siyasetten men edilmiştir ve 2019 yılında Ataşehir Ak Partiye hayırlı olsun hayırlı olsun arkadaşlar. İnsanları sandığa silah zoruyla götürmeyeceksin, düşüncelerine ambargo koymayacaksınız, neticede insanlar tercih yapacak. Kim daha iyi hizmet yapıyorsa tercihini ondan taraf kullanacak. 2019 da göreceğiz. Meydanları öyle birilerine boş bırakmayacağız. Bizi zorluyorsunuz, sesimizi çıkarmıyoruz ama yeter arkadaşlar. İnsanların özeliyle uğraşarak, leke atarak insanları yıpratmanıza gerek yok. Siyaseti adam gibi yapacaksak yaparız.  Belden aşağı işe girersek o zaman kimse bunu altından kalkamaz. Hiç kimse kusura bakmasın. Anayasanın 76. Maddesi belli. Benim işlediğim suç seçme ve seçilme hakkıma engel değil. Eğer engel olacaksa burada birçok belediye meclis üyemiz siyasetten men olur.  Siz bunun da bilincinde değilsiniz. Sübyancılığı kimin yaptığını benim söylememe gerek yok. Gider devletin arşivlerini inceler bulursunuz. Halkta bilir, o arkadaşımız da kendisini bilir”  ifadelerini kullandı.

“BASIN GÖREVİNİ YAPSIN TETİKÇİLİK YAPMASIN”

Der; “Mahkemenin bitişinden kısa bir süre sonra kararın ilçe başkanı tarafından 5 dakika sonra  sosyal medyada paylaşılması gerçekten düşündürücü. Biz kime güveneceğiz. Bu işin gizli yönü yok mu diyerek tepkisini dile getirdi.

Der; basınla ilgili olarak da; basın işini yapıyor. O gün bir gazeteci arkadaşımız benim hakkımda canlı yayın yaparken birçok insan tepki gösterdi ama ben karışmayın onlar işini yapıyor dedim.  Ben meclisin huzurunda o arkadaşa  teşekkür ediyorum. Çünkü yarım saat önceden beni arayarak bu haberi bana verdi.  Yalnız kızdığım bir konu var. Cumartesi yazlıktayım. Benim yanımdaki yeğenimi arıyor ve diyor ki Abdullah Başkanı götürdüler değil mi, içerde mi? Basın emekçilerine saygım sonsuzdur. Ama basından da rica ediyorum tetikçilik yapmasın. Herkes kendi görevini yapsın. Gerçekler neyse onu yazsınlar ama amigoluk ve tetikçilik yapmasınlar dedi.

Bu konuşmadan sonra söz alan Ak Parti Meclis Üyesi İsmail Levent, twiteri kendisinin paylaştığını ve yolsuzluk diye bir paylaşımda bulunmadığını, sadece adli mercilerin kararlarını paylaştığını dile getirdi.

Eski Meclis Başkan Vekili Sadi Özata, havayı yumuşatma adına, kendisinin de yapmadığı bir konuda bir gazetede asılsız bir haber çıktığını ve o haberi yazanı arayarak orada olup olmadığını sorduğunu, olmadığı yerde böyle ciddi bir olaya nasıl kaleme aldığını, aslını asıl muhatabından sormadan yazılmanın doğru olmadığını ve kendisinin yazdığı yazıyı yine kendisinin tekzip ettiğini söyleyerek, bu tür durumlarda asıl muhatabından olayı öğrenmeden yaymanın yazmanın doğru olmadığını söyledi.  Gerginliğin hiç birimize fayda sağlamadığını, yüz yüze baktıklarını onun için olayların doğruluğunu ispatladıktan sonra yazılıp paylaşılmasının doğru olacağını ve bu durumda gönüllerin kırılmayacağının bir kez daha vurgusunu yaptı.

Meclis Başkan Vekili M.Kemal Aldoğan da kamuoyunda yaratılan algıdan dolayı muhatabın tepki göstermesi doğaldır.   Suç unsuru varsa kanun gereğini yapar. Bizim burada birbirimizi kırarak gerginlik yaratmamızın bir manası yok diyerek ortamın yatıştırılmasını sağladı ve oturumu kapattı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ