22.05.2018 - Gazete Ataşehir

MECLİS ARALIK AYI İLK TOPLANTISI GERGİN BAŞLADI

MECLİS ARALIK AYI İLK TOPLANTISI GERGİN BAŞLADI

Ataşehir Belediye Meclis Aralık ayı 1.Birleşimi Başkan Sadi Özata’nın mecliste basın mensubu arkadaşların canlı yayın yapmamaları yönünde grup başkanlarının görüşünü de alarak meclise sunması gerginliğe yol açtı.

Özata şu ifadeleri kullandı: “Meclis Salonundan dışarıya canlı yayın yapılmakta bazı basın mensubu arkadaşlarımız tarafından. Burası Ataşehir’in Belediye meclis Salonu. Burada meclis üyesi arkadaşlarımız fikirlerini ve düşüncelerini beyan ederken zaman zaman tansiyonların yükselmesine neden oluyor ve arkadaşlarımızın istemleri dışında çeşitli ifadeler çıkmış olabiliyor. Bundan dolayı basın mensubu arkadaşlardan bundan sonra istedikleri kadar resim çekebilir ve altına da kendi yorumlarını yazarak yayınlarsa memnun oluruz. Canlı yayın yapmamanızı rica ediyorum” dedi.

Grup başkanlarının görüşü alınarak meclise Sadi başkan tarafından sunulan yukarıda sözü edilen canlı yayınla ilgili konu Ak Parti meclis üyesi Mahmut Yörük ve CHP meclis üyesi Abdullah Der bu görüşün yanlış olduğunu savunarak meclisin herkese açık olduğunu böyle bir uygulamanın yanlışlığını dile getirdiler.

Bunun üzerine Sadi Özata Meclis Başkanı olarak bu söylediklerimi başka yerlere çekmek doğru değil. Basın mensubu arkadaşlarımın da başka ifadeler kullanmasına gerek yok. Hepsini takdirle karşılarız. Sevgimiz saygımız sonsuzdur. Hiç birinin aralarında fark gözetmeksizin bu güne kadar kendimize görev kabul ettik. Onun için başka kelime ve ifadelere geçmeyelim. Ben bir talebi ortaya koydum. Bu talepte basın mensubu arkadaşlarımın çoğundan geldi. Grup başkanlarına da bu fikirleri ve düşüncemi söyledim. Onlarda mahsuru yok dediler ama meclis böyle bir şey takdir ediyorsa ona göre hareket ederiz. Ben talebi ilettim sizlerde fikirlerinizi söylediniz. Bunda bir art niyet yoktur.  Arkadaşlar canlı yayına devam etmek istiyorlarsa bundan sonra da devam etsinler teşekkür ediyorum şeklinde ifade etti.

Daha sonra Grupları adına söz alan CHP Grubu adına İlhami Yılmaz, Ak Parti Grubu adına söz alan M.Cevat Arzık, Dünya Engelliler Günü nedeniyle engelli vatandaşların günlerini kutladılar. Ayrıca merhum Selami kaplan’ın yerine Ak Parti Meclis üyesi olarak göreve başlayan Muammer Ünlü’ye başarılar dilediler.

5 Aralık Kadınların seçme ve Seçilme gündemi ile ilgili Ak Parti Grubu adına Neslihan Yurtdagül, CHP Grubu adına Ezgi kalender birer konuşma yaparak temsili makamda kadınların henüz istediği yerde olmadığını ifade ettiler.

Daha sonra söz alan Ak Parti meclis üyesi İsmail Levent, Ataşehir belediyesinin mahallemizde yaptığı ankette sorulan soruların endişeye yol açtığı ile ilgili önergesini sunduktan sonra Grup başkan vekillerinin engellilerle ilgili söylediklerine katılıyorum fakat Sayın Meclis Başkanı tarafından burada yerel basın engelleniyor. Diğer taraftan Ataşehir Belediyesi kimler tarafından yönetiliyor. Belediye Başkanı verdiği sözlerin arkasında durmuyor, Buna yalan mı yanlış diyelim sözleri mecliste yine tansiyonu yükseltti.

İlk yanıtı anket sorularıyla ilgi İlhami Yılmaz verdi. Yılmaz sorulan soruların Çevre ve Şehircilik bakanlığından geldiğini ve arkadaşlarımızın da bu soruları sorduğunu ifade etti.

Belediye Başkanına yalancı ifadesini kullanması üzerine de Abdullah Der tepki göstererek, sen her konuşmanda belediye başkanına hakaret ediyorsun. Biz CHP grubu olarak sizin herhangi bir başkanınıza yalancı kelimesini kullanmadık. Senin bu söylemlerinden arkadaşların bile rahatsızlık duyuyor diye tepkisini dile getirdi.

Meclis başkanı basını engelliyor sözüne tepki gösteren Meclis Başkanı Sadi Özata şunları söyledi. Sapla samanı karıştırmamak lazım. Engel kelimesinin engellilerle hiçbir alakası yok.  Sadi Özata’nın konuşmasına İsmail Levent’in sürekli müdahalesi ortamı oldukça gerdi. Meclis Başkanı böyle devam ederse yetkilerini kullanacağını son uyarımsını yapması sonucunda meclis üyelerinin müdahalesiyle ortam yatıştı.

İsmail levent’in sözlü önergesi ile Ak Parti grubunun yazılı önergesinin başkanlık makamına gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi.

Meclisteki havanın yumuşaması sonucunda gündem maddelerine geçildi.  Meclis Üyesi Selami Kaplan’ın vefatı ile boşalan Kadın ve Sosyal Yardımlaşma Komisyonu ile Engelliler Komisyonuna Ak parti Meclis Üyesi Muammer Ünlü seçildi.

Sadi Özata; “ Muammer Ünlü siyasi birikimi olan bir arkadaşımız Meclisimize faydalı olacak bir kişiliğe sahip. Kendisine başarılar diliyor ve aramıza hoş geldin diyorum” dedi.

Gündemde bulunan maddelerden 1-2-3-5-6 ve 8’inci maddeler ilgili komisyonlara, 4’üncü maddenin teklif kararı olarak kalmasına ve 7’inci madeninde gündemde kalmasına oy birliği ile karar veridi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Başkan Sadi Özata, 06.12.2017 Çarşamba günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

 

GÖRSEL & HABER: ALİ BAL

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ