19.01.2019 - Gazete Ataşehir

“İNANCIM PLANIN OYBİRLİĞİYLE ÇIKACAĞINA DAİRDİR”

“İNANCIM PLANIN OYBİRLİĞİYLE ÇIKACAĞINA DAİRDİR”

09.02.2018 Cuma günü Ataşehir Belediye meclis gündeminde oylanacak olan Yenisahra ve Çevresi NİP ile ilgili destek turuna çıkan Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsa Kırım ve yönetim kurulu üyeleri Ataşehir Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan’ı ziyaret ederek  plan notları ile ilgili bilgi alarak destek istediler.

Dernek Başkanı İsa Kırım; Ak Partinin 1/1000 lik planlarla ilgili çekincelerinin olduğunu, planların meclisten oybirliği ile geçmesi için bazı çekingenlerin olduğu Ak Partili meclis üyelerinin dile getirdiğini söyleyerek bu çekincelerin giderilip giderilmediğini ayrıca planların son durumu ile ilgili bilgilendirilmelerini istedi.

Dernek Başkanı İsa Kırım ve arkadaşlarını makam odasında kabul eden Sadık Kayhan birçok konuya örnekler vererek açıklık getirdi.

“AK PARTİ VE CHP İMAR KOMİSYONU ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİM”

Sadık Kayhan Planlar Meclise gelmeden yaklaşık bir buçuk ay önce Ak Parti ve CHP gruplarına detaylı bilgileri verdim.  Sordukları tüm soruları orada cevaplandırdık diyerek; “ O yetmedi arkasından Ak Parti ve CHP İmar Komisyonu üyelerini hem ayrı ayrı hem de birlikte buraya davet ettik. Planlar üzerinden detaylı bilgiler verdik. Sordukları tüm soruları orada yanıtladık. Bu planın ret edilmesini gerektirecek hiçbir gerekçe bize sunulmadı. Biz bürokratız. Bizim işimiz planları tekniğine uygun şekilde yapmak. Bizim partimiz yok. O görüşmelerde ne Ak Partili nede CHP’li Komisyon üyelerinden böyle bir gerekçe bize sunulmadı. Bu bilgilendirmelerden sonra planları Meclise gönderdik” dedi.

“PARSELİ BEŞE BÖLECEK HALİNİZ YOK”

Kayhan; “Bölgesel planlarda 1/5000 lilkle 1/1000 lik arasında yüzde yüz uyum olan bir plan şu ana kadar geçmedi. Yalnız parsel bazındakiler hariç. Bunun örneği yok. Örnek olarak söylüyorum.  Yenisahra planlarında Büyükşehir’in yaptığı 1/5000 lik NİP’ de bir parsel beş tane fonksiyonda kalıyor. Parselin tam orta noktasına baktığınız zaman bir parsel 5 tane değişik fonksiyonda. Parseli beşe bölecek haliniz yok. Bunu bu fonksiyonlardan herhangi birine koymak zorundasınız.  Şimdi siz bunu 1/5000 lik planlara aykırı diye nitelendirirseniz 1/5000 lik plana aykırı bir şey çıkar. Ama mantığa ve tekniğe uygun verdiğiniz zaman bu parselle bir tane fonksiyon verilmesi gerekir.  Bir örnek daha. En önemli caddelerden bir tanesi olan Mimar Sinan Caddesi Büyükşehir planlarına işlenmemiş. Şimdi biz bunu plana işlemeyelim mi? Bunu da beş binlik planlara aykırımı bulacaksınız.  Eğer bu düzeltmemizi aykırı buluyorsanız bu abesle iştigaldir. Birçok örnek daha verebiliriz.  Zorunluluk halleri dışında planda projeye aykırı bir tek bir şey bulamazsınız. Onun için benim inancım bu planın Ataşehir Belediye Meclisinden oybirliği ile çıkacağına dairdir. Ama birçok örneğini gördüğümüz gibi yüzde yüz doğruda olsa siyasetten hayır diyebiliyorlar. Eğer siyasetten de hayır deselerde bunun sizler tarafından değerlendirilmesi gerekir” şeklinde ifade etti.

 

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ