21.02.2020 - Gazete Ataşehir

İçerenköy’de Bilgilendirme Toplantısı

İçerenköy’de Bilgilendirme Toplantısı

İçerenköy Muhtarı Sırma Doğru, yerinde doğru bilgileri ilk ağızdan almaları için İçerenköy halkının katıldığı imar planlarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Neşet Ertaş Kültür Merkezi Konferans salonun da düzenlenen bilgilendirme toplantısına İmardan sorumlu Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, İBB Şehir Planlama Müdürü Fatih Doğan ve konu ile ilgili uzmanların katıldığı bilgilendirme toplantısına İçerenköylüler yoğun ilgi gösterdiler.

İÇERENKÖY’ÜN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİ İMAR SORUNUDUR”

Toplantıya ev sahipliği yapan İçerenköy Muhtarı Sırma Doğru açılış konuşmasında; “ İçerenköy’ün en önemli sorunlarından biri imar sorunuydu.  Seçimlerden sonra Ataşehir ve Büyükşehir Belediyesiyle görüşüyorduk. Bende halkı yanıltmamak adına doğru bilgi vermek üzere Ataşehir belediyesine böyle bir toplantı için müracaatım olmuştu. Ataşehir ve İBB yetkililerden toplantı için olumlu cevap alınca gerekli çağrımızı yaptık. Sabahın bu saatinde buraya geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.  Öğrenmek istediğiniz ne varsa belediye yetkilileri burada onlardan doğru bilgileri alabilirsiniz” dedi.

“İLK DEFA BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLİKTE BİR TOPLANTI YAPIYORUZ”

Öncelikle bu toplantı diğer toplantılara göre biraz farklı diyen Ataşehir Belediye Başkan yardımcısı Sadık Kayhan; “ Çünkü ilk defa Büyükşehir ile birlikte bir toplantı yapıyoruz.  Bizimle birlikte toplantıya katılan Büyükşehir Şehir Planlama Müdürü ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Sizlere ve muhtarımıza da teşekkür ediyorum. Bu toplantı enteresan bir tarihe denk geldi. Birkaç gün önce acı bir olay yaşadık. Bağıra bağıra geliyorum diyen deprem geldi ve 41 can aramızdan ayrıldı. Şu an belki depremden sonra devlet iyi çalışıyor ama depremden sonra ne kadar iyi çalışırsanız çalışın giden canları geri getirme şansınız yok. Onun için yapılacak çalışmaların depremden önce yapılması gerekiyor. Şu an çoğunuzun içinde bulunduğu evlerin risk altında olduğunu sizlerde bizlerde biliyoruz. Onun için bu planlar tahminimizden öncede daha fazla öne çıkmaya başladı. 1993 yılından önce İçerenköy’ün yarısı planlı bölge yarısı hisseli arazilerden oluşuyordu. 1999 yılından önce yapılan konutlarınız risk altında kabul ediliyor” diye konuştu.

“UMARIM BURADAN İYİ BİR SONUÇLA AYRILIRIZ”

Kayhan; “1994 Büyükşehir tarafından yapılan 1/5000’ lik planların uygulama şansı yoktu. Eğer uygulansaydı bugün oturduğunuz evlerin yarısı kamulaştırmış olacaktı. Sizleri mutlu edecek bir plan değildi. Planlarla ilgili 3 yıl öncesine kadar Büyükşehir yetkilileriyle defalarca görüşmeler yaptık ve sonunda bir plan ortaya çıktı. Belediyemiz tarafından Büyükşehir’e gönderilen planlar gelen mahkeme kararıyla durduruldu. Bize geri iade ettiler ama bir üst mahkeme o planların durdurulmasını durdurdu. Bizde tekrar 1/1000 lik planları onaylamak üzere Büyükşehir’e gönderdik. Bu mahkeme kararında bir notunuz iptal edildi. Özellikle hisseli yerlerde kalan parsellerle ilgili. Sanırım mahkemede anlatamama ve anlamama gibi bir durum oldu ki o planlardaki bir notu iptal ettiler. Seçimlerden sonra Büyükşehir Belediyesinde ki arkadaşlarımızla görüşmelerimiz sonucunda daha çabuk ve sizin de mutlu olabileceğiniz planların nasıl olacağını sizinle de konuşarak fikirlerinizi alalım ve muvakatınız olursa hızlı bir şekilde planları en kısa sürede sonuçlandıralım. Umarım buradan iyi bir sonuçla ayrılırız” şeklinde ifadeler kullandı.

“SAYIN BAŞKANIMIZ EKREM İMAMOĞLU’NUN BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ ANLAYIŞI İLE BURADAYIZ”

Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürü Fatih Doğan, bugün buraya İçerenköy planlarıyla ilgili sorunları konuşmaya geldim diyerek; “ İptal olan bir plan notunuz var. Onunla ilgili ayrıntılı bir görüşme yapmak için geldik. Sizin de fikirlerinizi ve sorularınız alacağız inşallah karşılığını vereceğiz. Sayın Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun birlikte yöneteceğiz anlayışı ile buradayız. Mümkün olduğunca buradan sonra sadece bu bölgede değil bütün bölgelerde planlarımızı vatandaşlarla, bütün kurum ve kuruluşlarla, alanda kim varsa tüm paydaşlarla birlikte çözmeye çalışacağız”şeklinde konuştu.

“1993 PLANLARIYLA 2016 PLANLARI ARASINDA SİYAH BEYAZ KADAR FARK VAR”

Konuşmaların ardından Planlama Uzmanı Gökhan Yazıcı 1993 ile 2016 yılları arasında ki İçerenköy Nazım İmar Planları ile ilgili plan sürecini anlatarak, gelinen aşama hakkında bilgi vermek ve çözüm önerilerini almak için D Rumuzlu Konut alanları ile ilgili sunum yaptı. Konuyu etkileyen çok faktör olduğunu söyleyen Yazıcı 2020 yılında D Rumuzlu planların düzenlemesini yapacağız. İkincisi de ilçe belediyesinin bize vermiş olduğu 1/1000 ölçekli planı bir an önce inceleyip bunu meclise sunmamız gerekiyor. Buradaki teknik süreç uzun. Ama biz bu yıl içinde en hızlı şekilde çalışıp bu planları meclise getirmeye çalışacağız.

1993 planlarıyla 2016 yılında çıkan planlar arasında yapılan değişiklikleri kıyaslayarak bilgi veren Yazıcı diğer bölgelerle kıyaslarsak aslında bu plana en yüksek emsali verdiklerini Emsal: 2.07 Kat adedi 15 olduğunu söyledi. Yani hiç imar hakkı olmayan bir durumdan hem donatısı olan, hem bu planla en yüksek emsali verilen bir şekle dönüştürdük.  Şekiller üzerinde gerçekleştirilen sunumdan sonra vatandaşların sorularını yanıtlayan yetkililer gerekirse bir iki toplantı daha yapacakları belirttiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ