21.09.2018 - Gazete Ataşehir

İÇERENKÖY DERNEĞİ SİYASİLERİ VE BASINI AĞIRLADI

İÇERENKÖY DERNEĞİ SİYASİLERİ VE BASINI AĞIRLADI

İçerenköy Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Mahallenin gelenek ve kültürünü yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sunmak amacıyla düzenlediği kahvaltılı toplantıda mahallede oturan siyasi parti başkan ve temsilcileri ile basın mensuplarını ağırladı.

İçerenköy Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Niyazi Yaman ve yönetim kurulu üyeleriyle İçerenköy’deki Pembegül Pastane ve Kafe’nin sahibi ve İçerenköy Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Bayram Aslan’ın ev sahipliğinde verilen kahvaltıya; CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir Belediye Meclisi 1.Başkanvekili Sadi Özata, MHP Ataşehir İlçe Başkanı Sadun Bizel, CHP Ataşehir İlçe Başkan Yardımcısı Ersin Karaaslan, İyi Parti Ataşehir İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Kurt, İyi Parti İçerenköy Temsilcisi Metin Çimen, Ataşehir Ülkü Ocakları Başkanı Yasin Yanar, Ataşehir Belediye Meclisi eski Üyesi Metin İnce, Ataşehir Belediyesi Zabıta Amiri Mehmet Şahin ve basın mensupları katıldı.

“ İÇERENKÖY’ÜN SORUNUNU ANCAK İÇERENKÖY’DE YAŞAYAN BİLİR”

İlk olarak konuşan MHP Ataşehir İlçe Başkanı Sadun Bizel; “Ülkemizin değişik bölgelerinden gelenler burada bir mahalle kültürünü yakalamıştır. İçerenköy’ün sorununu ancak İçerenköy’de yaşayan bilir. Bu nedenle burada dostluk, komşuluk yapısının güzel olmasının yanında bana göre siyasette de, ticarette de aktif insanlar çıkmıştır.  Bu birlik ve beraberliği sürekli kılmak görevi Dernek Başkanımız Niyazi Yaman’a düşmektedir.  Bu derneği bir vakıf haline getirip siyasallaştırmadan sadece İçerenköylülere ihtiyaçlarını tespit etmek suretiyle yardımlarda bulunmak, mağduriyetleri gidermek olmalıdır. Eskisi gibi dostlukların ve beraberliklerin bitmediği, saygı ve sevginin yitirilmediği bir kültürü yaşatmak adına hepimize düşen görevler vardır. Bir İçerenköylü olarak bunu önemsiyorum. Bu organizasyonu yapan Niyazi Yaman ve arkadaşlarına teşekkür ederim” dedi.

“  İŞTE İÇERENKÖY KÜLTÜRÜ BUDUR”

Kahvaltıda konuşan CHP eski meclis üyesi Metin İnce; “ Bölgemizdeki farklılıkların bir arada yaşama kültürünü yakalaması, geçmişten gelen diyaloglarımızın sıcaklığından kaynaklanıyor. Mahalle ilişkisi o Anadolu Kültürünün o süreç içinde özü vardır. Farklı düşünmemize rağmen birbirimize sahip çıkardık.  İşte İçerenköy kültürü budur. Bunu dahada ileriye götürmek için komisyonlar kurmamız gerekir. İçerenköy’ün menfaati için burada yaşayan farklı siyasilerin birlikte hareket etmesi gerekir. Başarıyı bu şekilde yakaları” diye konuştu.

“BİR KİLİMİ OLUŞTURAN RENKLERİN DESENİ GİBİ OTURUP KONUŞABİLİYORDUK”

Ataşehir Belediye Meclis Başkanı Sadi Özata, bu güzel mekânda ve güzel bir sabah kahvaltısında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum diyerek; “ 18 yıldır İçerenköy’de oturuyorum. İçerenköylü olmak Ataşehir’den sonra ortaya çıktıysa da 1983 tarihinden itibaren Kadıköy’de siyaset yapmamdan dolayı en kolay ve en rahat çalıştığımız bölgelerden biriydi İçerenköy. E5’in alt tarafında çok rahat siyaset yapamıyorduk. E5’in üstüne çıktığımızda bu rahatlığı görüyorduk. Bunun nedeni de aynı havayı soluyan, aynı duygu ve düşünceler içinde olan her ne kadar siyasi fikri ve düşüncesi ayrı olsa bile bir kilimi oluşturan renklerin deseni gibi oturup konuşabiliyorduk. Bugünde aynı durum devam etmektedir. Bu güzellikler daha çok diyalogların neticesinde güzel bir havaya bürünüyor. Mademki İçerenköylüyüz. O zaman olması gereken, yapılması gereken durumlar için fikirleri ortaya atmalıyız ve tartışmalıyız.  Bu mecburiyet bizlerin üzerindedir” şeklinde konuştu.

“100 BİN NÜFUSLU BİR MAHALLE İÇERENKÖY”

Özata; “Türkiye’nin 4’üncü, İstanbul’un 2’inci büyük mahallesi olan İçerenköy’de yaşamaktan onur duyuyorum. 100 bin nüfusu ve 65 bin seçmene sahip bir mahallemiz var. Burada güçlü bir STK’nın olması gerektiğine inanıyorum. Bu açığıda İçerenköy Sosyal yardımlaşma ve Kültür Derneği kapatacağını düşünüyorum. 1/5000’lik planlarımız İBB’ de bekliyor. 3 yıldır bekletilen Kemal Sunal Kültür Merkezi projesine de onay çıktı” müjdesini İçerenköylülerle paylaştı.

“İÇERENKÖY 1435’E KADAR GİDEN ESKİ BİR YERLEŞİM YERİ”

Türkiye’nin temsil edildiği, kültür mozaiği  İçerenköy’de yerinde hizmet veren bir dernek kurduklarını, kendisinin İçerenköy doğumlu olduğunu ve İçerenköy’de mahalle kültürü ile yetiştiğini söyleyen Başkan Niyazi Yaman, İçerenköy Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği olarak kuruluşundan sonra Anıtkabir ve Çanakkale gezileri düzenlediklerini, Bursa gezisinin de aralarında olduğu kültür ve gezi organizasyonların hazırlıklarının sürdüğünü, reklam yapmadan çeşitli yardım faaliyetleri yürüttüklerini ifade ederek, İçerenköy ile ilgili olarak; “Geçmişi 1435’e kadar giden eski bir yerleşim yeri İçerenköy. O zaman ki adı Erenköy. 1870 yılında şimdiki Erenköy’e göçmüşler. Buranın adı İçerenköy olmuş. 4 ilkokulu, 1 Lisesi olan mahallemizin 450 binlik Ataşehir nüfusu ile komşu ilçelerdeki vatandaşlarımıza da hizmet veren bir de devlet hastanemiz var. Bölgedeki tek devlet hastanesi olan FSM’nin kapanmaması için imza kampanyası başlatarak desteğimizi sürdürdük. İçerenköy sınırlarında Carrefour var. Reklamlarda Kozyatağı’nda olduğu söyleniyor. Bu beni rahatsız ediyor” bilgisini paylaştı.

“HER KESE EŞİT MESAFEDE OLACAĞIZ”

Niyazi Yaman; “Amacımız İçerenköy’e ve İçerenköylülere hizmet etmek. Bu gaye ile tüm İçerenköylüleri bir arada birlik ve beraberliklerini sağlamak, kültürlerini geleceklerini yaşamaları ve yaşatmaları için elimizden gelen gayret ve yardımları esirgemeyeceğiz. Her kese eşit mesafede işimizi yapmaya devam edeceğiz” dedi.

HABER&GÖRSEL: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ