25.06.2018 - Gazete Ataşehir

İBB’DEN İMAR BİLGİLENDİRME BÜROSU

İBB’DEN İMAR BİLGİLENDİRME BÜROSU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Büyükşehir meclisinden geçen, 17.07.2017 tarihinden itibaren 15.08.2017 tarihine kadar askıda kalacak olan İçerenköy, küçükbakkalköy ve çevresi NİP ile ilgili bilgilendirme bürosu açtı.

İçerenköy’ de, NİP ile ilgili vatandaşın sorularını cevaplamak ve kuşkularını yerinde gidermek için konunun uzmanlarının görev yaptığı bilgilendirme bürosu askı süresi sona erene kadar açık olacak ve vatandaşların kafalarındaki soru işaretlerinin çözümüne yardımcı olamaya devam edecektir.

“YAKLAŞIK 590 HEKTARLIK ALANA TEKABÜL EDİYOR”

Bilgisine başvurduğumuz İBB Şehir Planlama Müdürlüğü’nde Şehir Plancısı Esma Büyük Oflaş, bir bilgi kirliliği olduğunu söyleyerek konu ile ilgili olarak gazetemize şu açıklamayı yaptı: “Sosyo ekonomik yapıya baktığımızda genelde emekli kesim bu bölgede çoğunlukta. İnsanlar daha rahat gelebilsin, yorulmasın, yüz yüze görüşmek adına diye bu büroyu açtık. Yaptığımız plan İçerenköy, Küçükbakkalköy ve Atatürk Mahallesinin bir kısmını kapsayan 1/5000 lik NİP. Bu da yaklaşık 590 hektarlık bir alana tekabül ediyor” dedi.

DSCF6486

“GÜNCELLENEN PLAN TADİLATLARI İŞLENDİ”

Şehir Plancısı Esma Büyük Oflaş hazırlanan planlarla ilgili şunları söyledi: “Buranın sorunlarını çözüme yönelik plan kararları üretildi. Özellikle uzun süredir donatı alanında kalan parsellere yönelik çözüm önerileri sunuldu. Güncellenen plan tadilatları işlendi. Yeni açılan ulaşım ve metro güzergahları ile otoban bağlantı yolları revize edilerek plana işlendi. Yani planlama adına en güzelini yapıyoruz diyebiliriz.”

“ ÇOK FAZLA BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR”

Şehir Plancısı Esma Büyük Oflaş,  bilgilendirmeyi yaparken karşılaştıkları sıkıntı ve sorunları da şöyle dile getirdi: “ Çok fazla bilgi kirliliği var. Planı yapan kurum Büyükşehir yani biziz. İtirazla geliyor. Farklı yerlerde dillendirilen gereksiz bilgiler alınıp en son bize geldiğinde bizde onları temizlemeye çalışıyoruz. “

DSCF6481

İtirazları kabul etmediklerini, buranın sadece bilgilendirme ofisi olduğunu vurgulayan Esma Büyük Oflaş; “ Planın hazırlanmasında vatandaşın bilgisi alınmadı ama buraya gelip memnun dönenler de var. Yüzde yüz memnuniyet diye bir beklentimiz de yok” dedi.

“BRÜT PARSEL ÜZERİNDE UYGULANAN 2,07 EMSAL DAHA AVANTAJLIDIR”

Esma Büyük Oflaş; “2,5 emsal 10 bin metre kare olan yerlere verildi. Hâlbuki vatandaş 140-150 metrekarelik olan yerlere de 2,5 emsal istiyor. İçerenköy’de brüt parsel üzerinden bir uygulama var. Bazı planlarda %40 kesinti yapıldıktan sonra 2,5 emsal veriliyor. Burada sıfır kesinti var dolayısıyla brüt parsel üzerinde uygulanan 2,07 emsal 2,5 emsalden daha avantajlı. Yenisahra ve çevresi İmar planlarında devlet %40’ı kestikten sonra 2,5 emsal veriyor. Hâlbuki İçerenköy ve çevresinde uygulanan emsal hiçbir kesinti yapılmadan yüzde yüz üzerinden 2,07 emsal veriyor. Bu iki örneği karşılaştırdığınızda İçerenköy ve çevresine uygulanan sıfır kesinti 2,07 emsal daha avantajlıdır. Aslında 1/5000 ölçekte 2,07 emsal görünmekle birlikte emsale dâhil olmayan asansör boşlukları gibi bu oran artarak 2,30’a tekabül eder” şeklinde ifade etti.

DSCF6488

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ