11.07.2020 - Gazete Ataşehir

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ataşehir de törenlerle anıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Ataşehir de törenlerle anıldı
"https://atasehir.com.tr/wp-

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. Yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi Ataşehir’de düzenlenen iki ayrı törenle saygı ve özlemle anıldı.

Ataşehir Kaymakamlığının Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. Yıldönümünde düzenlediği anma töreni; Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutanı Kıdemli İkmal Albay Metin Durmuş ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Protokolün ardından siyasi partiler, dernekler, meslek odaları ve gaziler de Ata’nın anıtına çelenk bıraktılar.

Çelenk sunumunun ardından, Ulu Önder Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 9’u 5 geçe çalan siren sesiyle 2 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla ilk anma töreni son buldu.

Törene; Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Garnizon Komutanı Kıdemli İkmal Albay Metin Durmuş,  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cengiz Cem Karakaşlı, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ataşehir İlçe Emniyet Müdürü Mesut Aslan, Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Sevgi Uluğ, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Mehmed Emin Özkaya, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, MHP Ataşehir İlçe Başkanı Sadun Bizel, İYİ Parti İlçe Başkanı Halil İbrahim Özdemir, Belediye meclis üyeleri, CHP Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Hamiyet Ardıbatan, Mahalle Muhtarları, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Birim Müdürlerinin yanı sıra siyasi parti ilçe yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Gazilerle birlikte çok sayıda vatandaş katıldı. Törene gelerek Ata’yı anan vatandaşlar, Atatürk anıtına karanfiller bıraktılar.

Çelenk sunma töreninden sonra protokol Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde hazırlanan 10 Kasım Anma Töreni’ne katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anma töreni açılış konuşmasını yapan Ataşehir Anadolu Lisesi Öğretmeni Yasemin Şahin, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi ve bugün hayatta olmayan gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum diyerek; “ O, yalnızca Türkiye’nin kaderini tayin etmekle kalmamış, mazlum milletlere ve emperyalizme karşı direnen toplumlara da heyecan ve ilham kaynağı olmuştur. Bu millet, bu vatan için onun gibi çok çalışacağız.  Biz Türkiye’yiz, biz Türk Milleti’yiz. Bu toprakları bize vatan kılanları asla unutmayacağız. Çünkü biz Alparslan’ız, Fatih’iz. Biz Seyit Onbaşı, Nene Hatun, Kara Fatma’yız. Biz Mustafa Kemal’iz”dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican da;  Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 81’inci yılında rahmet ve şükranla anarak; “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk Tarihinin en zor döneminin insanı ve de lideriydi. 1.Dünya Savaşı sonrası devletimizin ve topraklarımızın işgal edildiği zor zamanda vatanın savunması, kurtuluşu için elini taşın altına koyan, görevden kaçmayan, kutlu bir mücadeleye giren, soylu kuşağın bir ferdi ve lideriydi Mustafa Kemal Atatürk” diye konuştu.  

Konuşmalardan sonra Atatürk’ün son dönemlerine ait slayt gösterisi izletildi. Daha sonra Ataşehir Anadolu Lisesi öğrencilerin duygularını da katarak sundukları Atatürk konulu lirik ve drama gösterileri salonu olduranlar tarafından ayakta alkışlandı. Öğrenci korosunun sunduğu Atatürk’ü işleyen türkülerin ardından protokolle toplu fotoğraf çekimi ile anma töreni sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ