28.05.2020 - Gazete Ataşehir

Gamze Akkuş İlgezdi; “Kısacası Zordur Bu Ülkede Kadın Olmak”

Gamze Akkuş İlgezdi; “Kısacası Zordur Bu Ülkede Kadın Olmak”
"https://atasehir.com.tr/wp-

Atatürkçü Düşünce Derneği Ataşehir Şubesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin katılımıyla Atatürk ve Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir söyleşi düzenledi.

Metropol İstanbul AVM de düzenlenen söyleşi sonrası kadınlar günü resim sergisinin sergilenmesinin yanı sıra Cumhuriyetimize ve kurtuluşumuza damgasını vurmuş kadınlarımızın canlı manken sunumu günün anlamına destek verecek etkinliklerdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Dernek Başkanı Oğuz Şahin konuklarını selamladıktan sonra kadınlar günü nedeniyle açılış konuşmasını yapmak üzere sözü yardımcısı Didem Kadriye Bozdağ’a bıraktı.

“KADIN ZARAFETİYLE ŞEKİLLENEN, AYDINLIK BİR GELECEĞE ULAŞMAMIZIN TEK KOŞULUDUR”

Didem Kadriye Bozdağ, konukları selamlayarak şöyle konuştu:  “Atatürk Devrimlerinin Bir Kısmı kadının sosyal ve kültürel alanlarda eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında ve toplumsal yaşamda erkeklerle eşit haklarda olmasını hedeflemiştir. 1930 yılında belediye seçimlerinde seçme, 1933te çıkarılan köy kanunu ile Muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934te Anayasa da yapılan değişiklikile de Milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır. Çağdaş, laik ve demokratik bir Türk Toplumunu hedefleyen başta Mustafa Kemal Atatürk Dönemin Hükümetleri ve TBMM Kadınların insan haklarından eşit olarak yararlanması için gerekli düzenlemeleri yapmaktadır. İnanıyorve biliyoruz ki kadınlarımızın daha fazla hayata katılmaları, kadın zarafetiyleşekillenen bir sosyal hayata daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın tek koşuludur. Kadının katılmadığı, yok sayıldığı bir topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir. Unutmayalım, Kadın toplumuniçindeyse o toplum medenidir, ileridir, üretkendir. Kadın özgürlük ve hakları için günümüze dek mücadele veren, direnen başta bu günü büyük direnişleri ile dünya kadınlarına mal eden 1957deki direnişçi Tekstil İşçilerini ve mücadeleden yılmayarak 8 Martın Emekçi Kadınlar Günü olarak anılmasına öncülük eden Clara Zetkini bir kez daha saygıyla anıyoruz”diyerek konuşmasının sonunda “En son lütfen kendinizi alkışlayın çünkü her kadın alkışı hak eder” dedi ve söyleşinin konuğu İstanbul CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’yi konuşmasını yapmak üzere davet etti.

 “BAĞIMSIZLIĞIN YOLU LAİKLİKTEN DEMOKRASİDEN GEÇER”

Söyleyişinin konuğu CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’de Kadının dünü ve bugünü ile ilgili değerlendirmeler yaparak şöyle konuştu: “Umudu yeşertmek, dayanışmayı örgütlemek ve nefrete karşı sevgi tohumlarını filizlendirmek için bir aradayız. Gazi Mustafa Kemal’in, Bahriye Uçok’un, Muammer Aksoy’un, Uğru Mumcu’nun, Ahmet Taner Kışlalı’nın, İlhan Selçuk’un, Türkan Saylan’ın ve adını sayamadığım onlarca kahramanın cesaretini, tam bağımsız Türkiye isteğini kendimize bayrak yapacağız. Biliyoruz ki kurtuluşun ve ulusal bağımsızlığın yolu, Cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkmaktan yani laiklikten, devrimcilikten, halkçılıktan ve demokrasiden geçer. Özellikle de kadın hakları mücadelesini yükseltmekten geçer” dedi.

“KISACASI ZORDUR BU ÜLKEDE KADIN OLMAK”

Kısacası zordur bu ülkede kadın olmak diyen Akkuş İlgezdi; “Nefes alıyorsak umut var demektir. Derler ya, bu ülkede kadınsak ve tüm kötülüklere rağmen hala nefes alabiliyorsak, mücadele edeceğimiz daha çok yolumuz olduğu içindir. Eşitlik ve adalet anlayışı bu coğrafyada doğup, gelişmiştir. Bu topraklarda barışın dili Mevlana’dır. Bu topraklarda hoşgörünün dili Yunus’tur. Bu topraklarda kardeşliğin dili Hacı Bektaş-ı Veli’dir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1923 yılını izleyen ilk on yılda Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen devrimler, tarihe Anadolu aydınlanması olarak geçti” şeklinde ifade etti.

“UZUN LAFIN KISASI ÜLKE KADINLAR VE ÇOCUKLAR İÇİN CEHENNEME DÖNDÜ”

İktidarın kadına bakış açısını değerlendiren Akkuş İlgezdi; “Dolayısıyla altını kalın çizgilerle vurgulamak gerekiyor ki, erkek egemen siyaset anlayışının temsilcisi olan iktidar; Türkiye’yi, gün be gün muhafazakârlaştırıyor. Ve ne yazık ki iktidar, siyasetinin merkezine aldığı kadınları; canı istiyor hedef tahtası yapıyor; canı istiyor özgürlük simgesi hâline dönüştürüyor. Yani iktidar, kadını kullanıyor. Ne kadar gizlenirse gizlensin, 17 yıllık AKP iktidarında, kadın cinayetleri yüzde bin 400 arttı. Kanunları uygulayanlar erkekler olduğu için şiddetin önüne geçemiyoruz. 2017 yılında müftülere nikâh kıyma yetkisi verildi. Sadece 2018 yılında 22 binden fazla aile 16 yaşından küçük Kızlarını evlendirebilmek için dava açtı.  Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi. Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı! 142 bin 298 çocuk, anne oldu. Türkiye yılda ortalama 17 bin çocuk istismarı davası açıldı. Bu davaların neredeyse yarısı beraatla sonuçlandı. Geçtiğimiz 10 yılda 17 yaşından küçük çocukların dünyaya getirdiği bebeklerden, 2 bin 404’ü bir gün yaşayamadan hayatını kaybetti. Uzun lafın kısası ülke kadınlar ve çocuklar için cehenneme döndü” diye konuştu.

“HAYATI EN GÜZEL YERİNDEN MUTLAKA AMA MUTLAKA YAKALAYACAĞIZ”

Önceliğimiz baskı ve zulmün karanlığından güç alan bu ataerkil zihniyetle mücadele etmek olmalıdır diyen Gamze Akkuş İlgezdi; “ Bizler, eşitlik istiyorsak, spordan siyasete, edebiyattan bilime her alanda cinsiyetçi söylemle mücadele edeceğiz. İktidarın dayattığı mutlak karanlığına karşı, Cumhuriyet meşalesi oldukça ve Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden sarsılmaz bir inançla yürüdükçe kazanacağız. Biz kadınlar da her şeye rağmen, mücadele edeceğiz, vazgeçmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz ve hayatı en güzel yerinden mutlaka ama mutlaka yakalayacağız”diyerek katılımcıların 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününü kutladı ve ardından sergiyi gezerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Söyleşinin sonunda Atatürkçü Düşünce Derneği Ataşehir Şube yönetimi, katkılarından dolayı İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ’ye plaket takdim ettiler ve toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.

Metropol İstanbul AVM DASDAS Tiyatro Salonun da gerçekleşen söyleşiye, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Ataşehir Belediye meclis Başkan Vekili Sevgi Uluğ, CHP Ataşehir Kadın Kolları Başkanı Seval Akkaya Düzenli ve yönetimi, Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan Dolu yardımcısı Nilgün Özdemir, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ayten Kartal, CHP Ataşehir yönetim kurulu üyeleri Müslüm Acar, Şerare Genç, Aşkın Ürkmezer, Hatun Yıldız, Emel Öztürk, ADD Kurucu Başkanı Ulaş Kılıç, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve ADD üyeleri katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ