28.05.2020 - Gazete Ataşehir

“ESNAF SAYISI VE KURULACAK TAHTA SAYISI BELLİ”

“ESNAF SAYISI VE KURULACAK TAHTA SAYISI BELLİ”
"https://atasehir.com.tr/wp-

Barbaros Mahallesinde yapımı devam eden Kapalı Pazar alanı ile ilgili ortaya atılan fazla yer dağıtımları ve rant iddialarına açıklık getiren Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar, “Burada rant diye bir şey yok. Her şey kanuna uygun ve şeffaf bir şekilde burada Pazar yeri kuruldu.  Zerre kadar hiç kimsenin rant düşüncesi asla olamaz. Maliyeti belli, yüklenici firma belli, tahta sayısı belli, sahipleri belli” diyerek yapımı devam eden Kapalı Pazar alanı ile ilgili iddialara yanıt vermiş oldu.

“KAPALI PAZAR ALANLARI İLE İLGİLİ BELEDİYE BAŞKANI BATTAL İLGEZDİ’YE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”

Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar konu ile ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; “Ataşehir Belediyesi hiçbir belediyenin taşımadığı hassasiyeti taşıyarak bütçe açısından zorlandığı halde Örnek ve Esatpaşa gibi iki Kapalı Pazar alanını bizlere yaptı. Buradan Battal başkana bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.  5 kapalı Pazar alanımız var şu an Ataşehir de. Bu da bir ilçe belediyesi için önemli bir olaydır. Bildiğiniz gibi tüm belediyeler nakit sıkıntısı çekiyor şu an” dedi.

“ESNAF SAYISI VE KURULACAK TAHTA SAYISI BELLİ”

Oda Başkanı Yarar Barbaros Mahallesinde yapımı devam eden Kapalı Pazar alanı ile ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:  “Barbaros Mahallesi ile ilgili çok talep olunca belediye ile bir araya geldik. Son on senede ciddi bir gelişme gösteren mahalle için bir talep oluştu. O talebi gidermek konusunda bizde belediye ile hem fikir olduk ve kanunun uygun gördüğü şekilde bir komisyon oluşturduk. Komisyon üyeleri nezdinde orada bir ihtiyaç olduğu teyit edilerek Pazarın açılmasına karar verildi. Ataşehir Belediyesi buranın maliyetini karşılamayacağını, eğer kendimizin kapatması durumunda burayı Pazar yeri olarak oluşturup pazarcı esnafına yeni bir Pazar yeri olarak tahsisi edilmesi konusunda görüş birliğine vardıktan sonra yönetim olarak toplandık ve orada yer talep edecek esnafın oranın inşaat bedelini karşılamak koşuluyla önerimizi esnaflarımıza sunduk.  Mahalle halkının, modern, hijyenik ve hiçbir sıkıntının yaşanmadığı bir platformda alışveriş yapabileceği bir Pazar yeri oluşturmayı esnafımızla paylaştık. Buranın maliyeti ile ilgili 4-5 yüklenici firmadan teklif aldık. En uygun teklifi veren firma ile anlaşma yaptık.  Anlaşma çerçevesinde orada çıkacak tahta sayısına göre buranın maliyeti bölündü. Bu maliyet doğrultusunda talepte bulunan ve istedikleri tahta sayısı kadar bedelini ödeyenlere şu an yer tahsisi yapılmış durumda. İnşaat bittikten sonra Pazar açıldığında bedel ödeyen esnafımız orada yerlerini alacaklar.”

“KİRLİ BİLGİLERE İTİBAR EDİLMEMESİNİ ÖZELLİKLE HALKIMIZDAN RİCA EDİYORUM”

Toplam alan 5300 metre karelik. Yaklaşık 150-155 esnaf kapasiteli bir pazar alanı olduğunu söyleyen Yarar; “Burada rant diye bir şey yok. Her şey kanuna uygun ve şeffaf bir sistemle burada Pazar yeri kuruldu.  Zerre kadar hiç kimsenin rant düşüncesi asla olamaz. Maliyeti beli, yüklenici firma belli, tahta sayısı belli, sahipleri belli. Nisan ayının 15’nde faaliyete geçmesini hedefliyoruz.  Haftanın Cuma ve Cumartesi günleri kurulacak. Cuma günü kurulacak Pazar sadece tekstil, zücaciye ve diğer aksesuar ürünlerinin sergilendiği bir Pazar olacak.  Cumartesi günüde meyve, sebze ve diğer gıda ürünlerinin sergilendiği bir Pazar olacak. İnşallah Barbaros ve Ataşehir halkına hizmet verecek bir pozisyona gelecek. Bu pazarla ilgili bilinmesi gereken doğru bilgiler bunlar. Kirli bilgilere itibar edilmemesini özellikle halkımızdan rica ediyorum” dedi.

“MESLEK KURULUŞU OLAN ODA BU İŞTİRAKLERE ORTAK OLABİLİR”

Pazar yeri yönetmeliği ve Kapalı Pazar alanı ile ilgili mevzuatı açıklayan Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar,Pazar yeri yönetmeliğinde mevzuat açık şekilde belirtiyor.  Pazar yerleri, imar planlarında belirlenmiş veya asil tahsis amacını engellememek kaydıyla diğer alanlarda da belediye tarafından kurulur.  Pazarların işletilmesi ve Pazar yerleri tamamen belediyeye aittir diyerek açıklamalarına şöyle devam etti:  “Mevzuatta belirtildiği üzere odamızın da yükümlülükleri vardır. İlgili maddede şöyle bir hüküm konulmuş. Pazar yerlerinin her tarafı kapalı olması, sadece giriş yollarının açık olması durumunda kullanılan bu tür Pazar yerleri belediye veya belediye iştiraki tarafından işletilebilir. Meslek kuruluşları da bu iştiraklere ortak olabilir.  Meslek Kuruluşu olan Oda bu iştiraklere ortak olabilir ve bu şekilde Pazar yerleri işletilebilir hükümler var.

Bizim bu statüde pazarımız yok.  Her tarafı kapalı olan, havalandırma sistemi olan, parkı olan ve ilgili 6.Madde de belirtilen özellikleri taşıyan kapalı statüdeki pazarımız yok şu anda. Üstü kapalı olanlar bu statüye girmiyor. Dolayısıyla belediye ve belediye iştiraki tarafından ayni hak tesisi yöntemiyle pazarları işletme durumu söz konusudur.  Yani esnafa belediye tarafından yer tahsisi yapılır. Tabiki bunun mevzuata açık yeni bir Pazar yeri açılacaksa yeni pazarla ilgili meslek kuruluşuna bağlı olan o meslek mensupları belediyeye müracaatlarını yaparlar, o müracaatlar neticesinde Pazar yerinin sayısı kaç tahta olduğu belirlenir. Belirtilen sayı doğrultusunda eğer müracaat çok fazla olursa kuraya tabi tutulur. Aynı sayıda bir talep olursa yer durumlarının belirlenmesi için tekrar kura çekilir. Belediye Encümen kararı alarak pazarı bu şekilde açar. Pazarların statüsü budur.

Barbaros Mahallesi Pazarı işi şöyle. Orada belediyeye ait bir alan var. Barbaros Mahallesinden 4-5 yıldır Pazar yeri için gerek odamıza gerek belediyeye yoğun bir talep var. Dolayısıyla bu Kapalı Pazar yeri ile ilgili mahalle muhtarı ve mahalle halkı, kendi mahallelerinde Pazar olmadığını, diğer Pazar yerlerinin uzak olması nedeniyle gidemediklerini ve bu ihtiyaçlarının karşılanması konusunda sürekli dilekçeler vererek talepte bulumdular. Bu talepleri pek dikkate almadık çünkü biz yeni pazarların açılması taraftarı değiliz. Mevcut pazarlarımızı koruyarak onları kanuna uygun bir şekilde modernize etme taraftarıyız” diyerek söz konusu iddialara açıklık getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ