29.03.2020 - Gazete Ataşehir

Ataşehir Belediye Meclisin de “Yaptın, Yapmadın” tartışması

Ataşehir Belediye Meclisin de “Yaptın, Yapmadın” tartışması

Ataşehir Belediye Meclisi Şubat ayı son toplantısına Ak Parti grubunun verdiği önergeler ve yaptın yapmadın tartışmaları damgasını vurdu.

Yoklamanın ardından AK Parti Grubunun verdiği, Prestij Caddesi’ndeki araç geçişi, Küçükbakkalköy’de özel mülkiyete ait binaların etrafına yapılan istinat duvarı, Cadde ve sokaklarda valelerin de görev yaptığı oto parklar, Ferhatpaşa mahallesinde ki kaçak yapılaşmalar ile park ve yeşil alanlarda yapılan büfe ve kafeteryalarla ilgili önergeleri okunarak oy birliği ile başkanlık makamına havale edilmesi kabul edildi.

CHP MECLİS GRUP BAŞKANINDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz söz alarak; “ Van’ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden şehitlerimize ve vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da şifalar diliyorum. Yine Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan Rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da şifalar diliyorum” dedi.

“MAALESEF MECLİS TOPLANTILARIMIZ FARKLI BİR HAL ALMAYA BAŞLADI”

Daha sonra söz alan AK Parti Grup Başkanı M. Naim Yağcı’da, Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ felaketinde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralı vatandaşlara da şifalar diledi. Yine dün akşam meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralılara da şifalar dileyerek sözlerine şöyle devam etti: “ Maalesef meclis toplantılarımız farklı bir hal almaya başladı. Ataşehir Belediyesini 3. Kez yönetmekle görevlendirilen Belediye Başkanımız ve meclis üyesi arkadaşlarımız zaman zaman AK Parti’yi ve bizi suçlamaya, Ataşehir için hiç bir şey yapmadınız diyerek bizleri itham etmekteler. Ataşehir Belediye Başkanı, belediye başkan yardımcıları ve müdürleri eğer koltukta otururken belediyeyi yönettiklerini, hizmete geldiğinde bizim yönettiğimizi düşünüyorlarsa şapkalarını önlerine koyup düşünmeliler” diye konuştu.

“GÖREVİNİZİ YERİNE GETİRMİYORSANIZ ZABITANIN GÖREVİNİ YAPIN”

AK Parti Ataşehir’e hiçbir şey yapmadı şeklinde suçlamalar olduğunu söyleyen M. Naim Yağcı, 2009’dan 2018 seçimlerine kadar AK Parti ve İBB’nin yaptıklarını sıralamaya başlayınca mecliste sesler yükselmeye başladı.   M. Naim Yağcı; “Madem belediyeyi tam anlamıyla yönetmeyerek görevinizi yerine getirmiyorsunuz, zabıtanın görevini yapın, bekçilik yapın Ataşehir ’de ki kaçakların, Ferhatpaşa ’da ki kaçakların, parklarda ki işgallerin, Sayıştay raporlarına dahi giren konuların önüne geçin”şeklinde konuştu.

AK Parti Meclis Grup Başkanı Av.M. Naim Yağcı’nın konuşmasından sonra Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi kürsüden cevaben şu konuşmayı yaptı.

“İBB AK PARTİ YÖNETİMİNDEYKEN EĞER BİR OKUL YAPTIYSA GÖSTERİN”

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, iddialarla ilgili yapmış olduğu konuşmasında; “ Belediyenin görevi ayrıdır, devletin görevi ayrıdır. İkisini birbirine karıştırmamak gerekiyor. Saydığınız hizmetler Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı işlerdir belediyenin yaptığı değildir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti yönetimindeyken eğer bir okul yaptıysa gösterin.  Saydığınız hizmetlerin devletin yapması gereken işlerdir tabi ki yapacaktır. Seçimlerde vaatleriniz arasında olan hastane ve dönüşümleri de bekliyoruz. İmar İskân Blokları orada. Söz verdiniz yapın. Kim yaparsa ona teşekkür ederiz. Yapılan hizmetlerden rahatsızlığımız yok. Kim yaparsa yapsın. Önemli olan hizmettir.  Biz seçilene kadar partinin seçildikten sonrada kentin belediye başkanıyız” şeklinde ifade etti.  

“SAPLA SAMANI KARIŞTIRMAYACAKSIN”

Büyükşehir Belediyesi ile İlçe Belediyelerinin görevlerinin farklı olduğunu söyleyen İlgezdi; “ Verin bana o yetkiyi ben 5000 lik planları yapayım. Bu Büyükşehir’in görevi ise yapmak zorundasınız. Sizin döneminizde mahallelerin çöplerinin 15 günde alındığını söyleyince zorunuza gidiyor. Örnek mahallesinde yer işgali vardı sessiz kaldınız. İmkânlar elinizde iken Ataşehir ’in planlarını niye çıkarmadınız?  İmar planlarını bekleyen Yenisahra, Barbaros, Mustafa Kemal, Âşık Veysel, Yeni Çamlıca’nın sorunlarını niye çözmediniz? Bu Ataşehir Belediye Başkanı planları çıkarmıyor diye günlerce bağırdınız. Şimdi grup başkanı olarak konuşuyorsun o zaman ilçe başkanıydın niye yapmadın? Sapla samanı karıştırmayacaksın. Dürüstçe konuşacağız. İktidar sizdeyken bu plan sorunlarını çözseydiniz bugün bunları konuşmazdık. Seçimlerde 5’e 5 kala bir parmak dokundu ve Yenisahra planları çıktı. Demek ki istenseydi çıkarırdınız. 10 senedir mağdur ettiniz Ataşehir’i.  Şu anda Büyükşehir İmar Komisyonlarında çoğunluk ve yetki Ak Parti de. Planları meclise göndermeseniz bende burada konuşurum. 40 yıldır çıkaramadığınız planlar ve çözemediğiniz mülkiyet sorunlarıyla ilgili burada konuşuyorsunuz. Siz ne yaptınız da biz karşı çıktık. Siz planları çıkardınız da biz hayır mı dedik.  Hal böyle iken burada sen yaptın, ben yaptım kısır döngülerle bu işler çözülmez. Eleştirileriniz olur ama yaptıklarımızı da görerek bir teşekkür etseniz ne olur. Mikrofona konuşup demogoji yapmak ayıp şeylerdir. 25 yıldır kenti yöneten siz, problemleri çözmeyen siz. Şimdi diyorsunuz ki Büyükşehir görevini yapmıyor. Burada parti gözetmemek gerekiyor. Sorunumuz ortaktır ve birlikte çözmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“GELİN AK PARTİLİ BELEDİYELERİN ALDIĞI MİLYONLUK ALTIN HEDİYELERİ KONUŞALIM”

İlgezdi, Sayıştay raporlarıyla ilgili olarak; “ Bu doğal bir rapordur. Tüm belediyelerde aynı şeyler var. Raporda eksiklikler belirtilmiş. Burada bir şey yok. Gerekli bilgileri verdik. Eksiklikler var bunların düzeltilmesi isteniyor. Devlet kendi görevini yapıyor bizde söylenenleri nazari dikkate alarak düzelteceğiz.  Bir Sayıştay raporudur tutturmuş gidiyorsunuz. Gelin AK Partili belediyelerin aldığı milyonluk altın hediyeleri konuşalım. Alnımız açık. Verilmeyecek bir hesabımız yok” diyerek konuşmasını bitirdi.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemde bulunan 1-2-5 ve 6’ıncı maddeler oybirliğiyle,3 ve 7’inci maddeler AK Parti ve MHP Meclis Üyesi hakan Arıkaya’nın muhalefetine karşılık oyçokluğuyla, 4’üncü madde müdürlüğe iadesine oybirliğiyle karar verildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Meclis 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ 02.03.2020 Pazartesi günü saat 17.00’da toplanmak üzere toplantıyı kapattı. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ