04.08.2020 - Gazete Ataşehir

Ataşehir Belediye Meclisi Gerginliği Seviyor

Ataşehir Belediye Meclisi Gerginliği Seviyor
"https://atasehir.com.tr/wp-

Aralık ayı ilk meclis toplantısına gündem dışı konuşmaların gerginliği damgasını vurdu. Ak Parti Meclis Üyesi Şerafettin Bal’ın önergelerine verilen cevapların ciddiyetten uzak olduğunu söylemesi mecliste kısada olsa tansiyonu yükseltti.

Ataşehir Belediye Meclisi Aralık ayı ilk toplantısında toplanarak gündemdeki maddeleri görüştü. Gündem dışı konuşmalardan sonra gündemde bulunan 16 maddenin 15 maddesi ilgili komisyonlara havalesine, 7’inci maddesi teklif kararı olarak oybirliği ile kabul edildi.

 “ENGELLİLER SADECE BİR GÜN DEĞİL HER GÜN HATIRLANMASI GEREKİR”

Gündem dişi ilk sözü alan CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz; “4 yıl önce Hakkâri ve Kuzey Irak’ta hain saldırı sonucu şehit olan askerlerimizi rahmetle anıyor ailelerine sabır diliyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle tüm engellilerin engelli gününü kutluyorum. Engelliler sadece bir gün değil her gün hatırlanması gerekir. Hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu unutmamamız ve insanca yaşayacakları ortamların yaratılması gerekir. Ayrıca 5 Aralık Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesi dolayısıyla tüm kadınların bu gününü kutluyorum”dedi.

“TÜM İNSANLARIN RAHAT YAŞAYACAKLARI ALANLARIN YARATILMASI ÖNEMLİDİR”

Gündem dışı söz alan Ak parti Grup Başkanı Av. M. Naim Yağcı; “ 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyorum. Tüm insanların ayırım yapmadan rahat yaşayacakları alanların yaratılması önemlidir. Özellikle zihinsel engellilerin bir yere hapsedilmelerini önleme adına bugün birçok aktivite alanların yaratılmasıyla başarılı adımlar attığımız günlere geldik.  7-17 Aralık Mevlana Haftası. Bu vesile ile hoşgörünün simgesi olan Mevlana Hazretlerini rahmetle yâd ediyorum. Hain saldırılar sonucu Şehit olan askerlerimiz rahmet diliyorum. Ordu Hentbol takımının kaza sonucu kaybettiği iki yavrusunu rahmetle anıyor yaralılara acil şifalar diliyorum” şeklinde ifadeler kullandı.

“TÜM KADINLARIN HAKLARININ SAVUNULMASI VE GEREĞİNİN YAPILMASINI DİLİYORUM”

5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi üzerine söz alan Ak parti Meclis Üyesi Merve Çomoğlu; “5 Aralık 1935 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı düzenlenen yasayla tanındı.  08 Şubat 1935 yılında yapılan seçimde kadınlar ilk olarak seçme ve seçilme hakkını kullanarak TBM Meclisi’ne 18 kadın milletvekili girdi. Türk kadını güçlüdür. Tüm kadınların haklarının savunulması ve gereğinin yapılmasını diliyorum” diyerek Ak Parti Milletvekili Özlem Zengin’e TBMM de yapılan çirkin muameleyi şiddetle kınadığını vurguladı.  

“KADINI KONUŞURKEN,TACİZLERİ, ŞİDDETİ VE KADIN CİNAYETLERİNİ KONUŞMALIYIZ”

Kadınlara Seçme ve Seçilme hakkının verilmesi üzerine söz alan CHP Meclis Üyesi Tuğba Dönmez;       “ Kadınların seçme ve seçilme hakkı altın tepside sunulmadı. Bu kadınların mücadelesinin sonucunda kadınlara verilen haklardan biridir ve hala bugün her yerde mücadele etmeye devam ediyorlar. Kadını konuşurken, kadının toplumdaki yerini, kadın istihdamlarını konuşmamız gerekir. Kadınların %70’i işsiz evde oturuyor.  Tacizleri, şiddeti ve kadın cinayetlerini konuşmalıyız. İstanbul Sözleşmesinin ilgili maddeleri uygulanamıyor ve buna karşıda ciddi bir mücadele yürütülüyor.  Taksimde kadın cinayetlerini protesto eden kalabalık her nedense yoğun bir biber gazı sonrası dağıtıldı. Bu baskıyı kim yapıyor merak ediyorum.  Mademki kadını konuşuyoruz. Bunu her alanda konuşmak ve yaşatmak zorundayız. Ayrıca başörtüsü mücadelesi bizimde mücadelemizdir. Hiç kimse bunu kabul etmiyoruz diyemez.  Bu toplumda her kadının istediği, inandığı gibi giyinme, yaşama hakkı var. Bu özgür iradenin yaşatılması için her yerde ve her zaman mücadelesini vereceğiz” diye konuştu.

Verdiği önergelerle ilgili verilen yazılı cevap üzerine konuşan Ak Parti Meclis Üyesi Şerafettin Bal; Kasım ayında verdiğimiz iki önerge ile ilgili verilen yazılı cevaba baktığımız zaman ne kadar ciddiyetsiz gülünç ve önem verilmediğini görüyoruz. Bizim sorumuza cevap bu değil. Halk açık olan yer neden tel örgülerle çevriliyor. Bu olumsuz durumun ortadan kaldırılmasını istiyoruz.  Ayrıca Pazar yeri olarak belirttikleri yer için de biz, şu an fiziki olarak ne için kullandığını sormuştuk. Yazılan yazıda yüzeysel  bir üslup ve akla ziyan cevaplar veriliyor. Biz Ataşehir’i temsil ediyoruz. Verdiğimiz önergelere de ciddi cevaplar bekliyoruz demesi üzerine CHP sözcülerinden de yanıtlar gecikmedi.

İlhami Yılmaz önergeye gerekli cevaplar verilmiş. Burada ciddiyetsizlik yok.  Biz geçmiş dönem Büyükşehir Belediyesin de iken verdiğimiz hiçbir önergemize cevap alamadık.  2009 yılında verdiğim önergeye hala cevap alamadım.  Dua etsin ki önergesine cevap verilmiş. Anlamakta zorluk çekiyoruz. İlgili idare, müdürlük önergeye cevap vermiş. Buradaki tuhaflık nedir bilemiyorum. Burada bunu dile getirmesi yanlış. O önergeye verilmiş bir cevap var. Tatmin değilse ona göre işlem ne ise onu yapar. Diğer belediyeler meclis üyelerini kürsüye bile çıkarmıyorlar bunu biliyor musunuz? Diye sordu.

Daha sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Abdullah Der; Bu arkadaşlar söylediklerimize ya kulak vermiyorlar ya da dinlemiyorlar. Geçen meclis toplantısında bu konularla ilgili arkadaşlarımız aydınlatıcı bilgileri paylaştılar. Hangi düşünceyle verilen cevabı okuduklarını anlayamadım.  Sanki arkadaşlarımız iş olsun diye sadece ben mecliste konuşayım, bu işi gündeme getirerek zamanı böyle çalayım gibi düşünceye kapılmışlar. Keşke niyetleri Ataşehir halkı olsun diye düşünüyorum diye konuştu.

Daha sonra Meclis Başkan Vekili Sevgi Uluğ tartışmaların kısa kesilmesi ve gündem maddelerine geçilmesi yönünde müdahalesi sonrasında gündem maddelerine geçildi.

Gündem maddelerinin yukarıda belirtildiği gibi sonuçlanmasından sonra gündemde görüşülecek başkan madde kalmadığından Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 05.12.2019 Perşembe günü saat 17.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ