04.08.2020 - Gazete Ataşehir

Ataşehir Belediye Meclisi; 5 Ay sonra ilk toplantısını gerçekleştirdi

Ataşehir Belediye Meclisi; 5 Ay sonra ilk toplantısını gerçekleştirdi
"https://atasehir.com.tr/wp-

Ataşehir Belediye Meclisi COVİD 19 salgın hastalığı nedeniyle ara verdiği meclis çalışmalarına Bilim Kurulununun tavsiyeleri doğrultusunda gerekli önlemleri alarak Ataşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Meclis Başkan Vekili Sevgi Uluğ, meclis üyeleri katılırken, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri ile CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, yönetim kurulu üyeleri Kadın Kolları Başkanı Seval Düzenli, Gençlik Kolları Başkanı Erdi Açıkgül ile partililer ise izleyici olarak katıldılar.

Meclis 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ hayatını kaybeden CHP Meclis Üyesi Uğurcan Demir’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek Meclisin açılışında 27 yaşında COVİD 19 salgınında hayatını kaybeden Ataşehir Belediyesi Meclisi Kâtip Üyesi Uğurcan Demir anmak için  saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında geçmiş dönem tutanak özetleri okundu ve ardından gündem maddelerine geçildi.

Gündem maddelerine geçmeden önce gündem dışı söz alan ., CHP Belediye Meclis Grup Başkanı İlhami Yılmaz, AK Parti Belediye Meclis Grup Başkanı Mustafa Naim Yağcı, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Oğuz Sarul, MHP Belediye Meclis Üyesi Hakan Arıkaya ile Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, geçtiğimiz nisan ayında hayatını kaybeden belediye meclis üyesi Uğurcan Demir’in salgın hastalığa yenilerek hayatını kaybetmesinden duydukları üzüntülerini belirterek meclisin tatil olduğu dönemde kutlanan milli ve dini bayramlarla ilgili kutlama mesajlarını dile getirdiler. Ayrıca 2 T3mmuz 1993 yılında Sıvas madımak otelinin yakılmasıyla hayatlarını kaybeden aydın yazar ve sanatçıları anarak bu olayı yaratanları lanetlediklerini ayrıca Madımak olayından 3 gün sonra Erzincan Başbağlar köyünde yaşanan katliamı kınayarak böyle olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulundular.

Ayrıca pandemi sürecinde büyük fedakârlıklar gösteren sağlık çalışanlarına da minnet duygularını dile getiren konuşmacılar hayatlarını kaybeden sağlık çalışanları ve vatandaşlara Allah’tan rahmet ve ailelerine sabırlar dilediler.

Meclis üyesi Uğurcan Demir’in vefatı sonrasında yerine CHP Belediye Meclis Üyesi Adayı yedek listede 1.sırada bulunan İsmail Tan seçildi. Meclis Başkan Vekili Sevgi Uluğ, CHP ve AK Parti grup başkanları kendisine hayırlı olsun temennisini ilettiler.

“BU SÜREÇ EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETİLDİ”

Kürsüden meclise hitap eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi; “Uğurcan Demir arkadaşımız bildiğiniz üzere meclisimizin en genç üyesiydi. Kendisi bu hastalığa yakalandığı 4’ncü gününde hastalığını öğrendim. Ve bir gün sonrasında hastaneye yatırdık. Sürekli kendisiyle ilgilendim ve  son ana kadar kendisinden haber alıyordum. Kendisini çok gençte kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın. Özellikle bu süreçte hükümetimize, sağlık bakanlığımız çok teşekkür ediyorum. Bu süreci çok başarılı yürüttüler. Hem şahsım ve partim adına teşekkür ediyorum. Buradan özellikle sağlık çalışanlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Zorlu koşullarda mücadele ve emek veriyorlar. Onlardan şehit olan sağlık çalışanlarımız var. Şehit olan sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Temmuz ayı hepinizin bildiği gibi acılarla dolu bir ay. Madımakta aydınlar, Erzincan Başbağlar da insanlarımız, 15 Temmuz’da şehit olan vatandaşlarımız var. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Pandemi sürecinde tüm siyasi partilerimiz, belediye başkanlarımız, arkadaşlarımız elinden geldiğince en iyi şekilde yönettiler. Hükümetimize yardımcı oldular kendilerine teşekkür ediyorum. Herkes maske, hijyen kurallarına dikkat etmeli. Sağlığınızı ve çevrenizin sağlığını düşünün” ifadelerini kullanarak temmuz ayı meclis toplantımız hayırlara vesile olsun dedi.

İlgezdi’nin konuşması öncesinde CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz Denetim Komisyonunun 27.03.2020 tarihli ve 45 sayılı raporu hakkında meclisi bilgilendirdi.

Denetim Kurulu üyesi olan Ak parti Meclis Üyesi Fatih Kayacı, denetim raporu ile ilgili bazı temennilerini dile getirerek bu süreçte birlikte çalıştığı CHP Meclis Üyesi Uğurcan Demir’i kaybetmenin acısını yüreğinde hissettiğini dile getirerek iyi ki böyle bir insanı tanımışım. Sevgi dolu bir yüreği olan bu arkadaşımızı kaybetmenin acısını yaşıyorum. Merhuma Allah’tan rahmet başta ailesi olmak üzere Ataşehir CHP örgütüne başsağlığı dileyerek konuşmasını bitirdi.

“ARİF KUŞÇU KATİP ÜYELİĞİNE OYBİRLİĞİYLE SEÇİLDİ”

Meclis Üyesi ve Meclis Divan Kâtibi Asil Üyesi Uğurcan Demir’in 13.04.2020 tarihinde vefat etmesi nedeni ile boşalan Meclis Divan Kâtibi Asil Üyeliğine yeni üye seçimi gerçekleştirildi. CHP Grubunun teklifi ile Uğurcan Demir’in yerine divan kâtipliğine Arif Kuşçu oybirliğiyle seçildi.

 AK Parti grubunun Uğurcan Demir’e saygı amacıyla aday çıkarmadı.

“MEVCUT ENCÜMENLERLE YOLA DEVAM”

Belediye Encümenliğine CHP Grubu Oğuz Sarul, Cengiz Kayayurt ve Kudret Arslan’ı önerirken, AK Parti grubu ise Şerafettin Ay’ı önerdi. CHP Grubunun Oy çokluğu ile Belediye Encümenliğine CHP Grubu Oğuz Sarul, Cengiz Kayayurt ve Kudret Arslan yeniden encümen seçildi.

Meclis İhtisas Komisyonlarının teşekkülü ve sayılarının belirlenmesi AK Parti grubunun ve MHP’nin muhalefetine rağmen aynı isimlerle komisyonların devam etmesine yeni üyelerin seçilmesine karar verildi.

“10 KOMİSYONA YENİ ÜYELER SEÇİLDİ”

Meclis İhtisas Komisyonlarına üye seçimi kapsamında 10 komisyona 3 CHP, 2 AK Parti olmak üzere toplam 5 üye seçimi açık oylama ile gerçekleşti. 

Yapılan açık oylamada 9 komisyona seçilen üyeler oybirliğiyle seçildiler. Ancak  “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ”’na karşı oldukları söyleyerek önerileri kabul edilmeyen Ak Parti Meclis Grubu komisyona üye vermeyerek oylama sırasında dışarı çıktılar ve oylama sonrası tekrar gruptaki yerlerini alarak kalan diğer maddelerin görüşmelerine katılım sağladılar.   

Komisyona seçilen üyeler şöyle gerçekleşti:

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU

1. Sadık Semih Kayhan

2. Cemal Şerifoğlu

3. Abubekir Bozkızıl

4. Haluk Sadıkoğlu

5. Şerafettin Bal

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

1.Birkan Birol yıldız

2.Vedat Akyol

3.Ertuğrul Baysal

4.Fatih Kayacı

5.Bayram Varol

HUKUK KOMİSYONU

1.İnan Bektaş

2.Kurtulus Özaydın

3.Sabahattin Barış

4.Mustafa Naim Yağcı

5.Salih Kızılhan

TARİFE KOMİSYONU

1.Şeref Uzun

2.Zekeriya Angi

3.İsmail Tan

4.Esma Ersin

5.Erdal Kaya

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU

1.Selami İğrek

2.Zekeriya Angi

3.Sabahattin Barış

4.İdris Taşkın

5.Erdal Kaya

EĞİTİM, KÜLTÜR VE GENÇLİK KOMİSYONU

1.Ekrem Köse

2.Arif Kuşçu

3.Duran Acar

4.Veli Arslan

5.Şerafettin Ay

AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU

1.Kurtuluş Özaydın

2.Şeref Uzun

3.Tugba Dönmez

4.Merve Çamoğlu

5.Erdem Konak

KADIN VE SOSYAL YARDIMLAŞMA KOMİSYONU

1.Tuğba Dönmez

2.İsmail Tan

3.Ertuğrul Baysal

4.Esma Ersin

5.Merve Çamoğlu

ENGELLİLER KOMİSYONU

1.Sebahattin Barış

2.Seref Uzun

3.Selami İğrek

4.Erdem Konak

5.Şerafettin Ay

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİSYONU

1. Tuğba Dönmez

2. İsmail Tan

3. Vedat Akyol

4. AK Parti komisyon üyesi ismi vermedi

5.AK Parti komisyon üyesi ismi vermedi

Komisyonların seçiminden sonra gündemdeki diğer maddelerin ilgili komisyonlara havalelerine oybirliğiyle karar verildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Meclis 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ 08.07.2020 Çarşamba günü aynı yerde saat 14.00’da toplanmak üzere oturumu kapattı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ