21.09.2018 - Gazete Ataşehir

“DEMOKRASİ UZUN SOLUKLU REJİMİN ADIDIR”

“DEMOKRASİ UZUN SOLUKLU REJİMİN ADIDIR”

23 Aralık’ta yapılan olağan kongrede seçime katılan delegelerin tümünün oyunu alarak 3.kez CHP Ataşehir İlçe Başkanı olarak seçilen Hakkı Altınkayanak, yapılan Ataşehir ve İstanbul il kongresi ile yapılacak olan Genel Merkez kongre sürecini gazetemize değerlendirerek; “Demokrasi uzun soluklu bir rejimin adıdır. İnsanlık tarihi çok ağır bedeller ödemiştir.  Güzel bir sözümüz var “Doğrunun terazisi eğilmez”. CHP bugün Türkiye’de 20 milyon insana hitap edecek erdem ve güce sahiptir. Türkiye’de şu anda tek alternatif CHP’dir” dedi.

Hakkı Altınkaynak Mayıs 2017 tarihinden itibaren başlatılan kongre sürecinin örgütün dışa olan aktivitelerini yavaşlattığını söyleyerek,  tüm bunlara rağmen örgütümüz gerek İlçe gerek İl kongremizi demokratik bir ortamda yaparak yeni yönetimlerini seçti.

Altınkaynak, CHP’de Genel Başkanlığa aday olacaklar içinde şu tespiti yaptı: ” Partiye hizmet etmiş her parti emektarı aday olabilir. Bu demokratik hakkıdır, ancak bir partinin DNA’sını toplumda sorgulatmak hiçbir adayın hakkı değildir. Mevcut olan siyasi misyonunu, karakteristik yapısını beğenmiyorsan zaten o partinin içinde olamazsın” dedi.

CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak gazetemize yaptığı açıklamalarının devamında şunları söyledi.

  “BİZ İÇERİYE GELİNCE DAHA ÇOK KAHRAMANLAŞIYORUZ”

CHP Türkiye’de farklı bir partidir diyen Hakkı Altınkaynak açıklamalarına şöyle devam etti: “Topluma demokrasi ve demokratik erdemleri vaat eden bir partinin kendi içinde sorun yaşatması en önemli önceliklerden biridir. Yani adama sormazlar mı? Senin kendi partinin içinde demokrasi yok ama bize demokrasi vaat ediyorsun bu inandırıcı olmaz.  Kamuoyunda en çok eleştirildiğimiz konuların başında gelir. CHP’liler işi gücü bırakmış kendi içinde mücadeleyi önemsiyorlar diye bir şey vardır. Bu doğru değildir. Elbette eksiklerimiz var. Biz içeriye gelince daha çok kahramanlaşıyoruz, dışarıya gelince enerjimizin büyük kısmını yitirmiş oluyoruz.  Bunu iyi dengelememiz lazım.

Özellikle bu son kongreler için Mayıs 2017 tarihinden itibaren delege seçimleri ile ilgili genelgenin gönderilmesinden sonra partinin dışa olan aktiviteleri yavaşladı. Belki olması gerekiyor ama doğru bir süreç değildi. Bu süreç daha kısa tutulabilinirdi. Türkiye’de bu kadar ağır bir gündemin ve toplumda gerginliğin had safhada olduğu, OHAL’le yönetilen bir ülkede demokratik hakların kısıtlandığı, haksızlıkların, adaletsizliklerin, iftiraların ve kumpasların olduğu bir süreçte CHP’nin başını kaldırıp toplumun sorunlarına daha çok duyarlı davranması gerekirken maalesef içeriye doğru çok abandık” diyerek işleyen süreçle ilgili özeleştiri yaptı.

“GENÇ BİR KADRO GÖREV BAŞINDA”

Bu süreci atlattıktan sonra çoğu kimsenin hayal edemediği, bizimde kendimizi zaman zaman takdir ettiğimiz bir şekilde kongrenin sonuçlandığını ve genç bir kadronun göreve geldiğini söyleyen Altınkaynak; “ Normal genel seçimlerde olan bütün kurallara uygun ya da demokratik ülkelerde ortaya konan bütün değer yargılar bu süreçte işletildi. Ataşehir’in bütün mahallelerinde üyelerin önüne sandık konuldu ve normal şeffaf bir delege seçimi yapıldı.   23 Aralık’ta Ataşehir ilçe kongremizi gerçekleştirdik.  Belki de İstanbul’un en sakin en hassas kongrelerden biri oldu.  Yönetim kurulumuz yenilendi. Genç bir kadro göreve geldi. Kongreden sonra görev dağılımı yapıldı. Tüzüğümüze göre; İlçe Sekreteri, Eğitim, Bilişim ve Muhasip yönetim kurulunun oylarıyla belirlendi. Başkan yardımcıları ise İlçe Başkanı olarak ben atadım. Görevlere seçilen arkadaşlarımız kendi konularında ve üstlendikleri görevler konusunda liyakat sahibidirler. Genç bir kadro ile uyum içinde çalışıyoruz. Sanki hiç aksaklık olmamış gibi görevimize kaldığımız yerden devam ediyoruz” dedi.

“KADINLAR EŞİT OLARAK YARIŞA DÂHİL OLMALI”

Altınkaynak, kadın kotası ile ilgili soruya da şu yanıtı verdi: “Kadın kotaları mahalle delegelerin inisiyatifi ile yaptıkları bir şey. Tüzüğümüzde var. İtiraf etmek gerekirse orada bir eksiklik oldu. Bence kadın kotasının ötesinde kadınlarında eşit olarak yarışa dâhil olmaları gerekir. Şu anda İl Başkanımız dâhil iki ilçemizde seçimi kadınlar kazandı. “

“DEMOKRASİ UZUN SOLUKLU BİR REJİMİN ADIDIR”

Omuzlarımızdaki yük ağırdır diyen Altınkaynak;  “Ak partinin bu kadar güçlenmesi ya da iktidara bu şekilde abanmasında bizim zaaflarımızın büyük etkisi var. 1976 tarihinden bu yana partinin bir üyesi ve şu anda bir ilçe başkanı olarak bugüne kadar siyasal tarihimizde son yıllardaki değişimi yeterince fark edemedik. Toplumdaki ve dünyadaki değişimi birazda içişlerimize abanarak dışarıda olup bitenleri yeterince algılamamızdan kaynaklanıyor.  Belki de birazda demokratik yapıdan kaynaklanıyor. Mesela Ak parti iktidarında genel başkanları Sayın Erdoğan’ın yasaklı olmasının önündeki engelleri yine partimiz kaldırdı. Ama maalesef Ak partililer ve Sayın Cumhurbaşkanı bu hususta biraz merhamet sınırlarını aşarak duyarlılıklarını göstermiyorlar.  CHP’ne çok haksız ve kabul edilemez bir şekilde yükleniyorlar. Bu doğru değil ama şunu da unutmamak lazım, demokrasi uzun soluklu bir rejimin adıdır. İnsanlık tarihi çok ağır bedeller ödemiştir.  Güzel bir sözümüz var “Doğrunun terazisi eğilmez”. CHP bugün Türkiye’de 20 milyon insana hitap edecek erdem ve güce sahiptir. Türkiye’de şu anda tek alternatif CHP’dir” diye konuştu.

“SÜRECİ BİRLİKTE YÜRÜTECEĞİZ”

Altınkaynak, İstanbul İl Başkanlığı seçimi ile ilgili olarak şunları söyledi: “İl seçimi de çok demokratik bir ortamda gelişti. Kıran kırana, baş başa giden bir yarışla sonuçlandı.  7 oy farkla İl Başkanlığında bir görev değişikliği oldu. Biz mevcut il başkanımızı destekliyorduk fakat yeni seçilen İl Başkanı da bizim saygın başkanımızdır. Süreci birlikte yürüteceğiz. Başarılı olması için elimizden gelen tüm gayret ve çabalarımızla destek olacağız. Sonuçta partimizin demokratik mekanizması bunu göstermiştir. Bir kadın olmanın avantajını da toplumun geleceği ve partimizin geleceği için kullanacaktır ve bizlerde destek olacağız. Birlikte güzel şeylere imza atacağımıza inanıyorum” şeklinde ifade etti.

“CUMHURİYET HALK PARTİSİ DİRİ BİR PARTİDİR”

Altınkaynak, Şubat ayında yapılacak olan Genel Merkez Kongresi öncesi adaylar ve kongre süreci ile ilgili şunları söyledi: “Cumhuriyet Halk Partisi diri bir parti. Sürekli kendisini evrenselleştiren, sürekli yeniliklere açık, topluma özgürlükçü demokrasiyi vaat eden bir partinin kendi içindeki bu demokratik mekanizmaların doğru bir şekilde işlemesi inandırıcı olur. Genel Başkanımız bu konuda çok kadirşinas bir davranış ortaya koyuyor. Bir parti içinde yarış yoksa niçin bu seçimleri yapıyoruz. Ben mevcut başkandan daha iyisini yaparım diye yola çıkan adayların kendilerine göre bir bildikleri vardır herhalde.”

“CHP’NİN KURULUŞ İLKELERİ BU ÜLKENİN NAMUSUDUR, ONURUDUR”

Özellikle adaylığını açıklayan Sayın Ümit Kocasakal için söylüyorum diyen Altınkaynak; “Bir partinin DNA’sını toplumda sorgulatmak hiçbir adayın hakkı değildir. Mevcut olanın siyasi misyonunu, karakteristik yapısını beğenmiyorsan zaten içinde olamazsın.

90 sene önceki Türkiye ile 90 sene sonraki Türkiye bir değil.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere vasiyeti var. “Bir gün çelişkiye düşerseniz, akıl ve bilim yolundan gidiniz” diyor. Tabi ki CHP’nin kuruluş ilkeleri bu ülkenin namusudur, onurudur. Türkiye 1923-34 ve 35 tarihindeki şartlarda değil. Dünya değişiyor, çağ atlıyor. Dünya şu an teknoloji çağını yaşıyor. Böyle değişken bir dünyada eskiden bize böyle vasiyet edildi diye burada kalamayız. Bilim ve akıl yolunda gitmemizi söyleyen Ulu Önder Atatürk, en hakiki mürşit ilimdir diyor.  Bugün Türkiye’de ihtiyaç olan şey, gerçek anlamda demokrasi, sosyal adalet, hak ve hukukun olmasıdır.  Bu boşlukları CHP’sinin doldurması lazım. Bu ülkenin kuruluş felsefesindeki hedef, ülkeyi çağdaş muhasır medeniyetler seviyesine çıkarmaktır. Bunları gerçekleştirmek için CHP’nin kendisini yenileyerek, toplumun ihtiyaçlarına yenilenerek cevap vermesi gerekir” şeklinde konuştu.

“CHP’NİN BİR GENEL BAŞKAN SORUNU YOK”

Altınkaynak açıklamalarının sonunda; “ Bana göre CHP’nin bir Genel Başkan sorunu yok. Adalet yürüyüşü ile başlayan bir çıkışta Türkiye’de bütün kesimlerin arkasında yürüdüğü bir Genel Başkanımız var. Ben hem CHP örgütü hem de CHP’ye gönül veren kamuoyunda tartışılacak durum değildir kanaatindeyim. Eğer Genel Başkanımız bir gün artık yeter ben bu işi bırakacağım derse, şu an adaylığını açıklayan arkadaşlarımız bizim beklediğimiz lider konumunda değiller. Eğer olacaksa CHP’ye o zaman genç, dinamik bir lider olmalıdır diye düşünüyorum” dedi.

 

RÖPORTAJ & GÖRSEL: Ali Bal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ