23.07.2018 - Gazete Ataşehir

Afet riski olan bölgeye gökdelen izni

Afet riski olan bölgeye gökdelen izni

Ataşehir’de afet riski olan bölgeye gökdelen izni

İçerenköy’de meyve bahçeleriyle çevrili, iki katlı sosyal konutların bulunduğu bölge Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla riskli alan ilan edilerek alındı, üzerine 26 katlı gökdelenlerin yapılmasına izin verildi. Ataşehir Belediyesi devre dışı bırakılarak yapılan plan değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylandı

İstanbul Ataşehir’de meyve ağaçlarıyla bezeli iki katlı sosyal konutların bulunduğu arazinin riskli alan ilan edilmesinin asıl nedeni anlaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “re’sen” onaylanan plan değişikliğine göre, söz konusu araziye 26 katlı gökdelenler yapılacak.

2 kat yerine 80 metre verildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından, 31 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Ataşehir İçerenköy’deki sosyal meskenlerin arazisi riskli alan ilan edildi. “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun”a dayandırılan kararın gerçek yüzü, arazi ile ilgili hazırlanan plan değişikliğinin açıklanması ile ortaya çıktı.
İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından, 25 Ağustos 2015 tarihinde açıklanan plan değişikliğine göre, yeşillikler içinde iki katlı son derece sevimli sosyal meskenler yıkılacak, yerine 80 metre yüksekliğinde gökdelenler yapılacak. Görünüş itibariyle, bir deprem anında yıkılması olası yapılar arasına girmesi düşünülemeyecek iki katlı konutlar ranta kurban edilecek. 23 Eylül 2015 tarihine kadar askıda kalacak olan plan değişikliği, 2,5 emsal ile bölgeye oldukça yüksek bir inşaat yoğunluğu da getiriyor. Değişiklik aynı zamanda, yetişmesi yıllar almış ağaçlar arasındaki “Menekşe Parkı”nı ve 3 sokağı da ortadan kaldırıyor.
Yeni planda arazinin bir başka tarafında park alanı ayrılmış olsa da, yine plan değişikliğiyle Rüstempaşa, Toygar ve Merve sokakları yok adddsssedilecek. Hatipoğlu Market’in bulunduğu arazi de plan kapsamına alınmış bulunuyor.

Ataşehir’de plan değişikliği askıda

İstanbul’daki imar planlamasında, yapılan kanun değişiklikleriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni devre dışı bırakan hükümet, Ataşehir’de yaptığı değişiklik ile bunun bir örneğini daha verdi. İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün söz konusu plan değişikliği ile ilgili yazısında şöyle denildi: “İçerenköy Mahallesi 203 pafta 1296, 1297 1298 ada Riskli Alana ilişkin olarak hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği 644 sayılı KHK ve 6306 sayılı Kanun hükümleri uyarınca re’sen onaylanmıştır. Söz konusu plan 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 25/08/2015-23/09/2015 (30 gün) tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinden askıya çıkartılmıştır.”

Kaynak: Yurt Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İÇERENKÖY...! dedi ki:

    GÖSTERMELİK OLARAK 5 YILDA 1 YER YERİNE…BÜTÜN İÇERENKÖYÜ RAHATLATIN.DONATI ALANLARINI AÇINDA VATANDAŞ RAHATLASIN.DEPREMDE EVLER MİLLETİN BAŞINA YIKILACAK.VERİLEN SÖZLER NE OLDU???

  2. BİLİNMEYEN dedi ki:

    ben gecenler de içereköy ye geldim aman yarabbim oralar ne kadar güzel olmuş ki oraları tanamıyamadım kendmi yabancı ülke de sandım keşke annem babam da görsey di oraları yapanların ellerine sAĞIK

BİR YORUM YAZ