28.02.2020 - Gazete Ataşehir

Aldığı İlk Yardım Eğitimi ile hayat kurtardı

Aldığı İlk Yardım Eğitimi ile hayat kurtardı

Geçtiğimiz ocak ayında İstanbul Sultangazi’de eşiyle pazardan dönen Yaşar Ağıl (70) kalp krizi geçirerek kaldırıma yığılmıştı. Bu sırada otomobiliyle seyir halindeki gıda mühendisi Gülşah Tunca Eren, durumu fark ederek yardıma koşmuştu.

Yaşlı adamın kalp krizi geçirdiğini fark eden Gülşah Tunca Eren, 3 kez art arda yaptığı suni teneffüs ve kalp masajı yaparak yaşlı adamı hayata döndürmeyi başardı. Eren, sağlık ekipleri geldikten sonra aracına binip olay yerinden uzaklaşmıştı. Kısa süre sonra olay yerine gelen sağlık ekipleri Yaşar Ağıl’ı hemen özel bir hastaneye götürdü. Burada tedavi altına alınan yaşlı adamın yoğun bakımda tutularak yaklaşık 13 günlük tedavi sonrasında hayatını kaybettiği öğrenildi.

Yaptığı müdahale ile hayat kurtarmıştı

 

Türk Kızılay Ataşehir Şubesi tarafından 31 Ocak’ta kalp krizi geçiren Yaşar Ağıl’a ilk yardım müdahalesi yaparak hayata dönmesini sağlayan Gıda Mühendisi Gülşah Tunca Eren için “İlk Yardım Eğitiminin Önemi ve Sağ Duyusundan dolayı” plaket töreni düzenlendi.

Törene ailesiyle katıldı

Gerçekleşen törene Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Arife Midyat Karakuş, Kızılay Ataşehir Şubesi Başkanı Talha Keleş ve Yönetim Kurulu, Kadın Kolları Başkanı Şengül Sürmen, İlk Yardım Eğitmeni Emine Karaca ile  Gülşah Tunca Eren ve ailesi katıldı.


İlk Yardım eğitimini önemini görmüş olduk

Türk Kızılay Ataşehir Şubesi Başkanı Talha Keleş, “Bugün burada ilk yardım eğitimi ile bir amcamızı hayata döndüren Gülşah Tunca Eren’i ağırlıyoruz.  Kendisine yapmış olduğu ilk yardım ve duyarlılığı adına sizlerin huzurunda teşekkür ederim. İlk yardım eğitiminin önemini bir kez daha görmüş olduk. Bugün onun yapmış olduğu ilk yardımın önemine vurgu yapmak ve ilk yardımın öneminin farkındalığını yaratmak için buradayız. ” dedi.

Kanımızın son damlasına kadar Türk Kızılayına destek vermeye devam edeceğiz

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Arife Midyat Karakuş’ta, “Çok güzel birşeye vesile olan hanımefendiye destek olmak için buradayız. Bizlerde son kanımıza kadar Türk Kızılayına destek vermeye devam edeceğiz” diyerek Gülşah Tunca Eren’i tebrik etti.


Hanımefendinin yaptığı Türkiye’ye ve Dünya’ya örnek olacaktır

 

Ataşehir Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, “Dünyadaki medarı iftarımız Kızılay çok güzel işler başarıyor. Kızılay birçok muhtaç ailemiz başta olmak üzere depremzedelere, afet sonrasında yardım ediyor. Medeniyetimizin göstergesi bunu çok güzel gösteriyor. Devlet ve kaymakamlık olarak her zaman Kızılay’ın yanındayız. Bizim toplumumuzda kadınlar ailemizin direğidir. Bu hanımefendi min yaptığı da Türkiye’ye ve dünyaya örnek olacaktır. İlk yardım eğitiminin önemini bir kez daha görmüş olduk” şeklinde konuştu.

Keşke dememek için ilk yardımı eğitimi alalım

 

İlk yardım eğitmeni Emine Karaca, “İlk yardım merkezimizi açalı 5 yıl oldu. İlk yardım eğitimini verenler genellikle emekli olanlarız. Kızılay olarak ilk yardım eğitimini 2 günlük süreçte veriyoruz. Gülşah arkadaşımız nerede ne yapacağını bilen birisi. Herkesin bu eğitimi alması gerekiyor. Keşke bende bilseydim dememek ve geç kalmamak için İlk yardım eğitimi çok önemli ve vatandaşlarımızı bu eğitimi almaya davet ediyorum” dedi.


O an aldığım eğitim ve cesaretle müdahale ettim

 

Gıda Mühendisi Gülşah Tunca Eren ise, “Olay anında yoldan geçtiğini ve Yaşar Ağıl’ın yerde yattığını görünce kendinin yanına gittim. Ancak daha sonrasında Ağıl’ın başında kalabalık yapıp duranların kendisine uzaklaşması için söylendiklerini ve oradakilere ilk yardımcı olduğunu ve eğitimi aldığını söyleyerek amcaya yardımcı olmak istediğini çevresindekilere açıkladım. Orada ilk yardım kapsamında amcanın eşinden izin aldıktan sonra, bilinçsiz kalabalık grubun alandan açılmasını söyledim. İlk başta solunum alamadığını 3 kez suni tenefüs ve kalp masajının ardından tepki aldığını ve daha sonra 112 ilk yardım ekibine amcayı bıraktığını söyledi. Bu olay sonrasında şunu anladım; birincisi toplum olarak ilk yardım eğitimi almamız gerekiyor ve ikincisi de böyle bir durumda cesaretin olması gerekiyor” diyerek orada yatan babamız, eşimiz, kardeşimiz olabilirdi. Ancak insanların cesaret eksikliğinden kaynaklı ciddi kayıplar yaşanıyor dedi.

İlk Yardım Eğitimini 24 Aralık’ta aldım
24 Aralık 2018 tarihinde bir akademi’de ilk yardım eğitimi aldığını belirten Gülşah Tunca Eren, İlk yardım eğitimi konusunda milletimizin ve devletimizin güvendiği Türk Kızılay’ında vatandaşların ilk yardım eğitimini almalarını tavsiye etti.

Kızılay’da ilk yardım eğitimi alanlara sertifika veriliyor
Türk Kızılayı İlk Yardım Eğitmeni Emine Karaca’da, Türk Kızılayı olarak ilk yardım eğitimini alan vatandaşlara 2 sertifika verdiklerini ve bu sertifikalardan birisi İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünce verilen diğerinin ise yurtdışı ülkelerinde de geçerliliği uluslararası sertifika “FIRSTAID” sertifikası olduğunu açıkladı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ