“Protokol imzalanırken görüşlerimiz alınmadı”

15 Şub 2013 Cum 12:57
Bu haber 8.667 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

İmar İskan sakinlerinden itiraz var

Geçtiğimiz ay TOKİ, Ataşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Emlak Konut GYO tarafından imzalanan İmar İskan Blokları protokolünü detaylı olarak haber haline getirmiştik. İmzalanan protokol sonrasında hak sahiplerinden itiraz geldi.

650’nin üzerinde kat maliki üyesiyle İmar İskan Blokları’nın temsiliyet açısından en önemli muhatabı Yenişehir Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, yaptığı basın açıklamasında söz konusu protokole itiraz ettiğini duyurdu.

“PROTOKOL GÖRÜŞLERİMİZ ALINMADAN İMZALANDI”

Açıklamada yeni protokolde kat malikleri yok sayılarak, muhatap kabul edilmediği, Hak sahiplerine 98,05m2bir daire verilmesi planlandığı belirtilerek, Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği’nin 13.Maddesinin 5.fıkrasına dikkat çekildi. Yönetmelikte ifade edilen ‘’İlgili kurum, uygulama alanındaki taşınmaz maliklerini yapılacak anlaşmalar çerçevesinde proje ortağı yapmak suretiyle, kat veya hasılat karşılığı inşaat yapabilir veya yaptırabilir.’’ kısmı hatırlatılarak, Bakanlığın internet sitesinde kentsel dönüşümle ilgili sorulan sorulara verilen cevaptaki, “Kentsel dönüşümde çalışmalara halkın katılımı çok önemli olup, kesinlikle bilgilendirme ve görüş alış veriş toplantıları düzenlenecek, kurulacak birliklerle istişare içerisinde olunacaktır. Yasanın özünde halkın rızası ile dönüşüm yapılması vardır.” sözleri örnek gösterildi.

İŞTE İMAR İSKAN SAKİNLERİNİN TALEPLERİ

İmar İskan Konutları sakinleri taleplerini şöyle sıraladılar: “Yerleşim alanımızın etrafında oluşan planlama ve yapılaşma süreçleriyle uyumlu, imar haklarının artırılması esasıyla yeni İmar Planlarının hazırlanmasını, Kat Maliklerine ait alanların planlama süreçlerine aktif katılımımızın sağlanmasını ve yeni emsale göre oluşacak inşaat alanının % 50 sinin, İmar İskan blokları kat maliklerinin payı olacak şekilde projelendirilmesini haklarımızın korunmasını talep etmekteyiz.

Örneğin yaklaşık 1000 kat malikinin konutu yerine yaklaşık 2000 konut yapılacaksa her kat malikine 1 yeni (yüksek standartlı) konut verilmeli, eğer yaklaşık 4000 konut yapılacaksa 2 yeni konut verilmeli, 6000 konut yapılırsa 3 yeni konut verilmelidir. Ayrıca kat maliklerine herhangi bir ödeme çıkarılmayacağı protokolde yazılmalıdır.

Yenişehir Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak üye sayımız 610 ve (üyelerimizden birden fazla kat maliki bulunduğundan) temsil ettiği kat maliki sayısı 650 üzerindedir, Kat malikleri konutlarının yenilenme sorunlarının çözümü için kurulan ve bu konuda birinci öncelikle faaliyet gösteren derneğimizin, kat maliklerini temsilen yetkililerin muhatabı olduğuna duyuruyoruz.

Benzer Haberler

AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri ve sporcuları 17 Ağustos Gölcük depremini anmak ve deprem gerçeğini unutturmamak için koşuyor AKUT Arama Kurtarma Derneği ve AKUT Spor Kulübü gönüllülerinden oluşan 30 atlet, Ataşehir’deki AKUT İskender Iğdır Lojistik Merkezi’nden start alarak, 17 Ağustos 1999 depreminin merkez üssü  Gölcük’e doğru koşuya başladılar. AKUT Spor Kulübü Atletizm sorumlusu Fatih Kocaman […]

Yorum 
0

Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali 18 Ağustos Cuma günü Yaşamaya Dair” oyunu ile son bulacak. Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl 15. Düzenlenen Tiyatro Festivali’nde 15 oyun izleyici ile buluştu.  Her akşam yaklaşık bin beş yüz kişinin katıldığı oyunları bugüne kadar yaklaşık 20 bin kişi izledi. Tüm oyunların ilgiyle izlendiği festival 18 Ağustos Cuma günü sona eriyor. […]

Yorum 
0

İstanbul’un mahallelerinde geceleri nöbet tutacak 386 bekçi, işbaşı yaptı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nce mahallelerde güvenliğin sağlanması için seçilen, Özel Harekat polislerinin de katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri eğitimlerini başarıyla geçen 386 bekçi, ilk mesailerine çıktı. Kentin farklı noktalarında güneşin batışından (22.00-06.00) doğuşuna kadar görev yapacak bekçilere ilk gün devriyesinde polisler eşlik etti.

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


AKUT GÖNÜLLÜLERİ GÖLCÜK DEPR...

AKUT Arama Kurtarma Derneği gönüllüleri ve sporcuları […]

İSTANBUL’UN BEKÇİLERİ ...

İstanbul’un mahallelerinde geceleri nöbet tutacak 386 bekçi, işbaşı yaptı. […]

CHP’den ÖSYM İçin Araştırma ...

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, son olarak […]

CAN ÜMRANİYESPOR’U YEMEKTE A...

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniyespor yönetimini, […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]