“Protokol imzalanırken görüşlerimiz alınmadı”

15 Şub 2013 Cum 12:57
Bu haber 8.833 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

İmar İskan sakinlerinden itiraz var

Geçtiğimiz ay TOKİ, Ataşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Emlak Konut GYO tarafından imzalanan İmar İskan Blokları protokolünü detaylı olarak haber haline getirmiştik. İmzalanan protokol sonrasında hak sahiplerinden itiraz geldi.

650’nin üzerinde kat maliki üyesiyle İmar İskan Blokları’nın temsiliyet açısından en önemli muhatabı Yenişehir Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, yaptığı basın açıklamasında söz konusu protokole itiraz ettiğini duyurdu.

“PROTOKOL GÖRÜŞLERİMİZ ALINMADAN İMZALANDI”

Açıklamada yeni protokolde kat malikleri yok sayılarak, muhatap kabul edilmediği, Hak sahiplerine 98,05m2bir daire verilmesi planlandığı belirtilerek, Kentsel Dönüşüm Uygulama Yönetmeliği’nin 13.Maddesinin 5.fıkrasına dikkat çekildi. Yönetmelikte ifade edilen ‘’İlgili kurum, uygulama alanındaki taşınmaz maliklerini yapılacak anlaşmalar çerçevesinde proje ortağı yapmak suretiyle, kat veya hasılat karşılığı inşaat yapabilir veya yaptırabilir.’’ kısmı hatırlatılarak, Bakanlığın internet sitesinde kentsel dönüşümle ilgili sorulan sorulara verilen cevaptaki, “Kentsel dönüşümde çalışmalara halkın katılımı çok önemli olup, kesinlikle bilgilendirme ve görüş alış veriş toplantıları düzenlenecek, kurulacak birliklerle istişare içerisinde olunacaktır. Yasanın özünde halkın rızası ile dönüşüm yapılması vardır.” sözleri örnek gösterildi.

İŞTE İMAR İSKAN SAKİNLERİNİN TALEPLERİ

İmar İskan Konutları sakinleri taleplerini şöyle sıraladılar: “Yerleşim alanımızın etrafında oluşan planlama ve yapılaşma süreçleriyle uyumlu, imar haklarının artırılması esasıyla yeni İmar Planlarının hazırlanmasını, Kat Maliklerine ait alanların planlama süreçlerine aktif katılımımızın sağlanmasını ve yeni emsale göre oluşacak inşaat alanının % 50 sinin, İmar İskan blokları kat maliklerinin payı olacak şekilde projelendirilmesini haklarımızın korunmasını talep etmekteyiz.

Örneğin yaklaşık 1000 kat malikinin konutu yerine yaklaşık 2000 konut yapılacaksa her kat malikine 1 yeni (yüksek standartlı) konut verilmeli, eğer yaklaşık 4000 konut yapılacaksa 2 yeni konut verilmeli, 6000 konut yapılırsa 3 yeni konut verilmelidir. Ayrıca kat maliklerine herhangi bir ödeme çıkarılmayacağı protokolde yazılmalıdır.

Yenişehir Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak üye sayımız 610 ve (üyelerimizden birden fazla kat maliki bulunduğundan) temsil ettiği kat maliki sayısı 650 üzerindedir, Kat malikleri konutlarının yenilenme sorunlarının çözümü için kurulan ve bu konuda birinci öncelikle faaliyet gösteren derneğimizin, kat maliklerini temsilen yetkililerin muhatabı olduğuna duyuruyoruz.

Benzer Haberler

İç İşleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’ye mahkeme süresince vekâlet edecek ve Cumartesi günü yapılacak olan seçimde Ak Parti adayını ismini açıklayan İl Başkanı Dr. Selim Temurci; adayımız Meclis Grup Başkanımız Mustafa Cevat Arzık’tır dedi. Ak Parti Ataşehir İlçe başkanlığı Binasında İl Başkanı Dr.Selim Temurci ve il başkan yardımcılarının yanı sıra […]

Yorum 
0

‘Ataşehir’in nesi meşhur?’ diye bir sokak röportajı yapsak, sanırım en çok ‘yemek mekânları’ cevabını alırız. 430.000 nüfuslu bir ilçede bu kadar çok yeme içme eyleminin var olması arzın ihtiyaca dönüştüğünü  gösteriyor. Et menüleri, balık çeşitleri, pizzalar, tatlılar, kahvaltı salonları, kahve keyif mekânları ve akla gelebilecek her şey farklı mekânlarda ilçede yayılmış bir durumda. Her biri […]

Yorum 
0

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararının ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın “Doğu Kudüs Filistin’in başkentidir” açıklamasının ardından gözler bir kez daha bu kutsal şehre çevrildi. Müslümanların ilk kıblesi ve Hazreti Muhammed’in miraç yolculuğuna çıktığı yerolan Mescid-i Aksa ile Hristiyan ve Yahudilerin en kutsal mekanlarına ev sahipliği yapan Kudüs, 1917’de Osmanlı egemenliğinden çıktığından beri sıkıntılı günler yaşıyor. Doğu Kudüs‘ü 1967’de […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİK...

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli […]

ATAŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS G...

  Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin görevden […]

SIVASLILARDAN HEMŞERİLERİNE ...

Ataşehir Sivaslılar Platformu üyeleri, İç İşleri Bakanlığı […]

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE METROSU AÇI...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Üsküdar-Ümraniye metrosunun […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]