BİR YILDA 6 BİN CAN DOSTUMUZ TEDAVİ EDİLDİ

12 Oca 2018 Cum 13:53
Bu haber 64 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir Belediyesi, sokaklarda yaşayan can dostlarımızı koruyarak, onların barınma, yeme ve diğer ihtiyaçlarını karşılayarak yılın 365 günü onlar için çalışıyor.

Sahipsiz hayvanların rehabilitasyonunu gerçekleştiren Ataşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, hayvanların kayıt altına alınması, hayvansal gıdaların üretildiği, satıldığı ve depolandığı yerlerin denetlenmesi, salgın ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele çalışmalarını 2017 yılında da aralıksız sürdürdü.

“Aşılarım Tam” projesi kapsamında ilçede bulunan sahipsiz hayvanlara yerel hayvan koruma görevlileriyle birlikte sokak sokak gezerek veteriner hekimler tarafından muayene edilerek kuduz aşısı, iç ve dış parazit ilaçlaması yapıldı. Tedaviye ihtiyaç duyan hayvanların sağlık sorunları giderildi. Projeyle küpesi düşen köpeklerin küpeleri takıldı ve mikroçiplendi.

Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Ataşehir’de bulunan gönüllü hayvanseverlerle iş birliğinde bulunarak sokak hayvanları için mama dağıtımını sağladı. Vatandaşlardan bu konuda gelen ihbarları da değerlendiren veteriner hekimler, tedavi gerektiren sokak hayvanlarına acil müdahalede bulundu.

Sokak kedilerinin özellikle zorlu kış şartlarında barınabilmeleri amacıyla sitelerin bahçelerine ve parklara kedi evi kurulumu yapıldı. Yerel hayvan koruma görevlileriyle gerçekleştirilen proje ile 2017 yılında 100 adet kedi evi kurulumu yapıldı. Yazın sıcak günlerinde sokak hayvanları susuz kalmasın diye, ilçedeki parklara otomatik su kapları yerleştirildi.

Hayvan sevgisinin aşılanması amacıyla 2015 yılında okullarda başlatılan ve her yıl süren eğitim projeleri 2018 yılında da devam edecek.

BİR YILDA 6 BİN 368 KEDİ VE KÖPEK TEDAVİ EDİLDİ

2017 Ocak-Kasım ayları içerisinde sokak hayvanları ve sahipli hayvanlarla ilgili olarak; 6 bin 368 hasta ve yaralı kedi ile köpek geçici hayvan bakımevinde tedavi edildi.  657 kedi, 304 köpek kısırlaştırılarak, işaretlendi ve sahiplenilmeyen hayvanlar yerine geri bırakıldı. 4 bin 449 sahipsiz hayvana kuduz aşısı yapıldı. Bakımevine gelen 6 bin 368 sahipsiz hayvanın aşıları, iç ve dış parazit tedavileri yapıldı. Geçici hayvan bakımevi 7 günlük periyotlarla dezenfekte edildi. 178 sahipsiz hayvan yerel hayvan koruma görevlileri ile birlikte sahiplendirildi.

130 adet sahipli hayvan belediyeye kayıt edildi. Haziran – Eylül ayları arasında ilçe sınırlarında bulunan 17 mahallede, 7 günlük aralıklarla uçkun-sivrisinek mücadelesi kapsamında gece ilaçlaması yapıldı.

En değerli varlıklar olan çocukların ve halkın sağlını korumak amacıyla,  Ataşehir genelinde bulunan 88 okul ve 91 ibadethane salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı ilaçlama ekipleri tarafından 8 – 10 günlük aralıklarla dezenfekte edildi.

Geçtiğimiz yıl vatandaşlar tarafından yapılan 6 bin 811 ilaçlama talebine yanıt veren ekipler, tüm ilaçlama ve dezenfeksiyon faaliyetlerini Dünya Sağlık Örgütü’nce önerilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçlarla yapıyor.

 

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]