ARZIK; ““PLAN NOTLARI BİLE DEĞİŞMİŞ”

09 Oca 2018 Sal 14:00
Bu haber 84 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ocak ayı meclis toplantısında görüşülüp uygulamaya konulacağı düşünülen Yenisahra ve çevresi ile ilgili 1/1000’lik planlar bir başka meclis toplantısına kaldı.

Konu ile ilgili görüşlerini bizimle paylaşan Ak Parti Ataşehir Belediye Meclisi Grup sözcüsü M.Cevat Arzık; “Şimdi bugün Yenisahra planları ile ilgili meclis gündemine alınıp alınmaması tamamıyla Cumhuriyet Halk Partisi’nin tasarrufunda olan bir şey. Ataşehir AK Parti olarak temennimiz bu planın bir an önce yapılıp sahada uygulanmasıdır.  Bunun içinde her türlü desteği vermek, her türlü kolaylığı sağlamak için elimizden gelen her türlü gayreti yapacağız. Bu plan çıktığı zamanda söyledik. Revizyon olduğu zamanda, burada mecliste de söyledik.  Şu anda da yine aynısını söylüyoruz. Plan uygun hale getirilip Büyükşehir’den geçebilecek duruma getirilirse burada zaten güle oynaya geçireceğiz.”  dedi.

“BAZI FONKSİYONLARI KENDİLERİNE GÖRE GEREKÇELERİYLE DEĞİŞTİRMİŞLER”

Arzık şöyle devam etti: “Komisyon toplandı. Düzeltmeler yapılması gerektiği ihtiyacı hâsıl olduğu için bu düzeltmeler tamamlanarak önümüzdeki ay Meclise sunulsun denildi. Fakat bu sabah öğrendik meclisin gündemine alıyorlar. Bizde alabilirsiniz dedik. Belediyeyi yöneten Meclisi yöneten sizlersiniz. Ne getirirseniz onu inceler ve ona görede kararımızı veririz. Dolayısıyla böyle olunca komisyonda gördüğümüz bir takım eksiklikler vardı.   5000’lik ile 1000’lik planlar arasında uyumsuzluklar var.  Bunu Ataşehir Belediyesinin Planlama Müdürü de Müdürlüğü de kabul ediyor. Diyorlar ki biz bazı fonksiyonları kendilerine göre gerekçeleriyle değiştirmek durumunda kaldık. ”

5 BİNLİĞE UYMAYAN BİR PLAN KABUL EDİLEMEZ”

Plan olmadan bunu açıklamak zor diyen Arzık açıklamalarının devamında; “ Şimdi Büyükşehir de diyor ki burası okul alanı, donatılar yer değiştirmiş. Bunlar tamamıyla planların iptaline sebep olacak durumlar. Bu plan, Şehircilik ve Planlama ilkeleri ve yasalar ile kurum görüşleri göz önünde bulundurularak 5000 planlara uygun olarak 1000’lik planların yapılması gerekir.  Fakat çok büyük değişiklik olunca bu sefer 5000’lik planın revizyonu yapılması lazım yani 5 binliğe uymayan bir plan kabul edilemez” diye konuştu.

“İADE DURUMU SÜREYİ UZATIR”

Arzık; “Biz ne kadar takip etsek de, zorlasak da Büyükşehir Belediyesi orada birtakım planlama ilkelerine uygun durumlar olmadığı için yapamaz. Ufak tefek çalışmalar değişiklikler olabilir. Onlar göz ardı edilerek plan tasdik edilebilir ancak 5000’lik planda fonksiyon değişiklikleri olunca o 1000’lik planlar tamamıyla reddedilir. 5000 lik plan tadilatı revizyonu yapılmadan Büyükşehir 1000’lik planlara bakmaz. Bu şu demektir. Büyükşehir bunu iade edecektir. İade edildiği zaman gitmesi gelmesi 3 ay, buradan düzeltilerek gitmesi gelmesi 3-4 ay derken 7-8 aylık bir süre kaybına neden olur ” şeklinde ifade etti.

“PLAN NOTLARI BİLE DEĞİŞMİŞ”

Bu Planlar yapılırken Büyükşehir belediyesinde daire başkanı ile görüşerek, planların her aşamasında Ataşehir Belediyesi’nin planlama bürosuyla Büyükşehir’in şehir planlama bürosu mutabık kalarak planları inceleyerek binlik planlar yapılsın dediklerini söyleyen Arzık; “ Mutabakat sonunda planlar geldiği zaman da direk geçirelim herhangi bir düzeltmeye meydan vermeden. Fakat o mutabakat toplantılar 7-8 kere olmuş Temel Bey de söylüyor. Ben büyükşehirle de görüştüm. Değişikliklerin olduğunu söylüyorlar. Bu fonksiyon değişikliklerin planların teknik olarak ilkelerine aykırı değişiklikler hatta plan notları bile değişmiş dediler. Bunu Büyükşehir zaten söylemiş.1/5000 lik yapılmadan 1/1000 lik planlar yapılmaz. Yapılırsa havada kalan bir plan olur” ifadelerini kullandı.

Etap teriminin kullanılması ile ilgili olarak Arzık; 1.Etap diye bir ayırımı Ataşehir belediyesi yapmış. Sanırım Paladium ve Trio konutlarının bulunduğu bölgeyi ayırmışlar. Onu Büyükşehri de tekrar araştıracağım dedi.

“GÜLE OYNAYA GEÇİRECEĞİZ”

Arzık son olarak; “Ataşehir AK Parti olarak olarak temennimiz bu planın bir an önce yapılıp sahada uygulanmasıdır.  Bunun içinde her türlü desteği vermek, her türlü kolaylığı sağlamak için elimizden gelen her türlü gayreti yapacağız. Bu plan çıktığı zamanda söyledik. Revizyon olduğu zamanda, burada mecliste de söyledik.  Şu anda da yine aynısını söylüyoruz. Plan uygun hale getirilip Büyükşehir’den geçebilecek duruma getirilirse burada zaten güle oynaya geçireceğiz” şeklinde konuştu.

 

SÖYLEYİŞİ & GÖRSEL: Ali Bal

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]