ÖĞRENCİLERİN BAŞARISI; “ MEDUSA’NIN GİZEMİ”

04 Oca 2018 Per 14:11
Bu haber 91 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

“Önce Kitap Okudular Sonra Kitap Yazdılar” projesi kapsamında Piri Reis Ortaokulu öğrencileri önemli bir projeye imza atarak okuduklarını ve gezdikleri mekânlarla ilgili izlenimlerini “Medusa’nın Gizemi” adı altında kitaplaştırdılar ve okulda imza töreni düzenleyerek kitabın tanıtımını yaptılar.

Piri Reis Ortaokulu’nda okuyan pırıl pırıl 6 kız çocuğu Türkçe Öğretmenleri, Proje Koordinatörü ve arkadaşlarıyla birlikte “Medusa’nın Gizemi” isimli kitabı yazarak tüm Türkiye’ye yayılacak projenin öncülüğünü yapmış oldular.

Okulun konferans Salonun da yapılan açılış törenine; Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Ak Parti Ataşehir İlçe başkanı Av.M. Naim Yağcı, Yenişehir, Mevlana, Yeni Çamlıca ve Mimar Sinan Mahalle Muhtarları ile okul müdürleri ve veliler katıldı.

Protokol tarafından açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından proje tanıtımı ile ilgili tanıtım filmi gösterildi.

Açılış konuşmasını yapan okul Müdürü Seçkin Emiralioğlu; “Okulumuz öğrencilerinin yazdığı kitap sayesinde, okulumu tanımayanların tanımasına vesile oldukları için kendilerine teşekkür ediyorum. Gerçekten okulumuz hak ettiği değeri bugüne kadar bulamamıştır. Bundan sonra bulacağına ve çocuklarımıza destek verilirse her birinin bir cevher olduğuna inanıyorum”  dedi.

HEDEFİMİZ ÇOCUKLARIMIZA OKUMA ALIŞKANLIĞINI KAZANDIRMAK”

Bugün Piri Reis Ortaokulu için belki önemli bir gün ama benim için de çok heyecan verici bir gün diyerek konuşmasına başlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “ Çınarın Gölgesinde ki projeyi yoğurup kaleme alarak, Ataşehir’deki öğrencilerin okumu macerasını başlattığımız da zaten büyük bir heyecan içinde aynı zamanda büyük bir mutluluk içindeydim çünkü mesai arkadaşlarımız bu projeye sahip çıktılar. Proje tanıtımlarında hedefimiz çocuklarımıza okuma alışkanlığını kazandıracağız dedik. Bu sayede çocuklarımız okuyacaklar, hayatı okuyacaklar ve sonrada yazacaklar. Yani okuduklarını anlayacaklar, anladıklarını anlatacaklar sonra anlattıklarını da yazıya aktaracaklar” diye konuştu.

“PİRİ REİS ÖĞRENCİLERİ ÖNCE OKUDULAR, ARAŞTIRDILAR SONRADA OTURUP YAZDILAR”

Bu projeyle birlikte öğrencilerinin bir kısmının yazmaya başladıklarını söyleyen Bilican; “ Bu projeyi Meral Yıldırım arkadaşımız bize anlatınca, yöneticiler olarak güzel yolda yürümek isteyenlere destek olup yürüyün demek kalıyor. Burada da çok güzel bir çalışma var. Piri Reis öğrencileri önce okudular, araştırdılar sonrada oturup yazdılar. Bu kadarla yetmiyor. Aslında bu kitabın başka güzel bir yanı daha var. Yazmaları gerçekten ileri derecede takdire şayan bir davranış. Medusa’nın Gizemi kitabı birçok tarihi mekânda geçen olayları anlattığı gibi Türkiye’de önemli bir örnek teşkil ettiler. Başta öğrencilerimiz olmak üzere emeği geçen tüm öğretmen ve idareci arkadaşlarıma teşekkür ederim” şeklinde ifade etti.

BİR TELİFİ YAPMAK İÇİN BEKRAUNTA SAHİP OLMAK GEREKİR”

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu projede emeği geçen öğrenci ve öğretmenleri kutlayarak şunları söyledi: “Burada gayreti ve cesareti ortaya koyup bir ürün geliştiren arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve okul idaresini kutluyorum. Bir telifi yapmak için bir bekraunta sahip olması gerekir. Çok okuyacağız ki bir şeyler üretebilelim. Yazmakta ayrı bir sanat. Bu gayretin devamını diliyorum. İnşallah bu davranışlarını hayat boyu sürdürürler. Bu vesile ile bizlerde çocuklarımızdan örnek alalım. Okuyan insanların zihni daima açık olur. Kitap okumayı ve yanımızdan kitap bulundurmayı ihmal etmeyelim. Okuma zihni geliştiriyor, izlemek zihni köreltiyor” şeklinde konuştu.

Projenin uygulayıcısı Meral Yıldırım; projenin detayları hakkında bilgi verdikten sonra şunları söyledi: “ Bu projenin devamı gelecek. Şu an Ümraniye İlçesi de bir okulda müdür olarak görev yapıyorum. Bu kitabın devamını şu an görev yaptığım okul öğrencileri ile Piri Reis Ortaokul öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte yürüteceğiz”  dedi.

Konuşmaların sonunda kitabın yazarları ortaokul öğrencisi 6 cesur kız sahneye gelerek hem konuklarını selamladılar hemde kendilerini güzel bir üslupla tanıtarak yazdıklarından birer paragraf okudular.

Minik yazarlar, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu’na deri üzerine işlenmiş bir hediye takdim ederek çekilen hatıra fotoğrafı ile anı ölümsüzleştirdiler.

Daha sonra kitap standına geçen minik yazarlar “Medusa’nın Gizemi” adlı kitabını okuyucuları için imzaladılar.

İmza töreninden sonra konuklara ikramların sunumuyla program sona erdi.

 

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]