KOL;“AZİMLE ÇALIŞIRSAK ENGELLERİ AŞARIZ”

26 Ara 2017 Sal 15:51
Bu haber 187 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sevgi Seli Derneği’nin ortak yürüttüğü  “Sanatla Gelişen Girişimci Engelsiz Kalpler” projesinin açılış ve tanıtımı yapıldı. Tanıtım toplantısında konuşan Sevgi Seli Derneği Genel Başkanı Fahri Kol; “Projelerimizi kendimiz yazıyoruz kendimiz yönetiyoruz.  Kısacası kendi işimizi kendimiz görüyoruz. Hayata tutunabilmek için hiçbir engel yok. Azimle çalışırsak engelleri aşarız” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sevgi Seli Derneği’nin ortak yürüttüğü  “Sanatla Gelişen Girişimci Engelsiz Kalpler” projesinin açılış ve tanıtımı Zübeyde Hanım Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü’nde gerçekleştirildi ve katılımcılara yemek ikram edildi.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Fahri Kol başkanlığındaki Sevgi Seli Engelliler Derneği’nin ortak projesi olan “Sanatla Gelişen Girişimci Engelsiz Kalpler” projesinin açılış ve tanıtım toplantısına, Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu,  Ak Parti İstanbul Milletvekilleri Hurşit Yıldırım ve  Ali Pulcu, Ataşehir Belediye Meclis üyelerin Saim Başkan, Mükayil Bektaş, İsmail Levent,  Ak Parti İlçe Başkan Yardımcıları Zafer Düşgün, Metin Kale, Ataşehir Birlik Platformu Başkanı Uz. Dr. Osman Arıkan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Yardımcısı Ercan Gündoğdu, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Metin, Uluslar arası Gönüllü Anneler Derneği (UGADER) Başkanı Sevda Yılmaz, Ataşehir Engelliler Derneği Başkanı Nevzat Ağbulut, eğitimini tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerler ve dernek üyeleri katıldı.

“PROJELERİMİZİ KENDİMİZ YAPIYORUZ”

Açılış konuşmasını yapan Sevgi Seli Derneği Başkanı Fahri Kol; Derneğimiz 45 kişiden oluşan Yönetim Kurulu ekibi ve 3.153 aktif üyesi ile hayırda yarışmayı kendisine ilke edinmiştir. Mekânımız çok Küçük fakat yaptığımız işler ve gönlümüz çok büyük ismi gibi Selvi ile Sel olmuş gönüllerde yer edinmiş bir sivil toplum örgütüyüz.  Projelerimizi kendimiz yazıyoruz kendimiz yönetiyoruz.  Kısacası kendi işimizi kendimiz görüyoruz. Kendi yağımızla kavrulup yolumuzda hızla başarı ile gidiyoruz. Ancak Engelli kişilere acımak, duygulanmak onların hiçbir sorununa çözüm getirmez. Aksine incitir rencide eder. Her engellinin yapabileceği mutlaka bir iş vardır, Onlara iş imkânı vererek kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı olmalıyız” dedi.

AZİMLE ÇALIŞIRSAK ENGELLERİ AŞARIZ

Balık yemeyi değil balık tutmayı öğrettiklerini söyleyen Kol; “KOSGEB destekleriyle kurslarımız devam ediyor. Devletimiz gençlere, engellilere ve kadınlara böyle bir imkân sağlamış. Bizler de uygulamaya koyduğumuz projeyle bu eğitimi veriyoruz. Kurslarımız devam ediyor. 500 kişi de sırada bekliyor. Ataşehir Kaymakamlığı katkısıyla bu 500 kişinin mağduriyetinin de gidebileceğimize inanıyoruz. Kursiyerlerimiz ağırlıklı Ataşehir’den ama dışarıdan da gelen var.  Kursiyerlerimizden 6 kişi kendi işlerini kurdu. Hayata tutunabilmek için hiçbir engel yok. Azimle çalışırsak engelleri aşarız. Bu projelerin 600-700 projenin arasından seçildi” diye konuştu.

“CESARET OLMADAN TİCARET OLMAZ”

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, 5 yıldır Ataşehir’de görev yaptığını hatırlatarak; “ Sevgi Seli Engellilere Derneği ile birlikte hem Ataşehir’i hem diğer ilçeleri kucaklayan güzel projeler ürettik.  Kendilerini kutluyorum. Engelli kardeşlerimizin ayakları üzerinde durabilecek fırsatı yaratıyorlar. Girişimcilikte yatırımın yüzde ellisini devletimizi karşılıyor. % 50 ise kendileri karşılıyor. Bizler, yöneticiler olarak bu çalışmaların arkasındayız. Hükümetimizin sağladığı imkânlar vatandaşlarımıza veriliyor. Girişimcilik belgesi KOSGEB ve diğer kurumların açtığı kurslarla da alınabiliyor.  Girişimcilik biraz cesaret işi… İşyerini faal hale getirip, ülkeye ekonomik katkı sağlamak cesaret istiyor. Cesaret olmadan ticarette yapılmaz. Projelere müracaat eden engelli kardeşlerimiz bu meblağı bir arada görmeyen kardeşlerimiz. Bu destekle engelli kardeşlerimizin ihtiyacını karşılamakta vesile olacağız. Sevgi Seli Engelliler Derneğimizin çalışmaları ile beraber bizde Ataşehir Kaymakamlığı olarak görevimizi ifa ediyoruz. Engelli kardeşlerimizin de ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Özellikle Şehit Ailelerimiz ve Gazilerimize ile birlikte engelli kardeşlerimizin ihtiyaçları devletimizin imkânlarıyla yerine getirilmektedir” şeklinde konuştu.

“ENGELSİZ BİR YAŞAM İÇİN ENGELLİLERİ KALBİMİZDEN KALDIRMALIYIZ”

Bir sivil toplum kuruluşu olan Sevgi Seli Engelliler Derneği’nin çok önemli faaliyetlerde bulunduğunu kaydeden Ak Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım; “ STK’ların vatandaşlarının sorunlarını tespit edip çözümü yönünde projeler üretmesi gerekir. Fahri Kol ve ekibi çok güzel projelere imza atıyor. Biz de elimizden gelen desteği göstermeye gayret ediyoruz. Toplumların kademeleri arasındaki iletişimi sağlamak, biz siyasetçilerin ve sivil toplum kuruluşlarının görevleridir. Sivil Toplum Kuruluşları vatandaşların sorunlarını ortaya koyarken, bu sorunların çözümüne yönelik projeler üretmesi, vatandaşların sorunlarına çare olması gerekiyor. Sevgi Seli Engelliler Derneği bunu yapabilen derneklerden bir tanesi. Dernek yönetimini kutluyorum. Engelsiz bir yaşam için engelleri kalbimizden kaldırmamız gerekiyor. Türkiye’de bu konuda son zamanlarda önemli gelişmeler oldu. Çok önemli yasal düzenlemeler oldu. Yeterli mi? Değil… El ele vererek daha iyi yasalar çıkarmamız gerekiyor. Bizim hareketimiz bir iyilik hareketidir. İyilik hareketi nedir? İyilik Hareketi Nurdağı’ndan Malazgirt’e, Konya’ya Söğüt’e, Söğüt’ten İstanbul’a ve Ataşehir’e kadar gelen bir harekettir” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların sonunda kursiyerlere sertifikaları takdim edildi.

HABER & GÖRSEL: Ali Bal

 

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]