SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ATAŞEHİR’DE ANILDI

25 Ara 2017 Pts 13:45
Bu haber 84 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Kısa adı KAR-DER olan Kars, Ardahan, Iğdır Dernekleri Federasyonu, Sarıkamış Şehitlerini 103.Yıldönümünde düzenlediği etkinlikle andı. Sarıkamış Harekâtı ile ilgili sunum yapan Ünlü Cerrah Prof.Dr. Bingür Sönmez; Sarıkamış hareketiyle, şehitleriyle bir destandır dedi.

 

Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde düzenlenen  ve Şehitler anısına saygı duruşu ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene; CHP eski İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Prof.Dr. Bingür Sönmez, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediye Meclis 1.Başkanvekili Sadi Özata, Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, CHP’li Meclis Üyesi Süleyman Karadağ ve STK temsilcileri, yöre dernek başkanları ile KAR-DER üyeleri ile yöre halkı ve Ataşehirliler katıldı.

Anma törenini düzenleyen KAR-DER Başkanı Orhan Çerkez; 103 yıl önce Sarıkamış Harekâtı sırasında donarak şehit düşen Mehmetçiklerimizi anmak; ‘Sarıkamış Ruhu’nun ve manevi ikliminin hissedilmesi için düzenlediğimiz etkinliğimize hoş geldiniz diyerek; ” Türk Milleti, yüzyıllar boyunca hiçbir zaman korkmadan hürriyeti uğruna, Şehitlik mertebesine ermek için, kılıca bedenini kalkan, kurşuna sinesini engel, gülleye göğsünü siper ederek canını vermekten, kanını dökmekten korkmamıştır” dedi.

Çerkez; “ İçinden geçtiğimiz süreç Türk Ulusu’nun birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç duyduğu bir dönemdir. Bu vatan kolay kazanılmadı. Sınırları şehit kanlarıyla çizilmiştir. Omuz omuza vererek değerlerimizle buluşup, Çanakkale, Sarıkamış ruhuyla kardeşçe yaşamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle Şehitlerimizin anılarının önünde saygı ile eğiliyor, onları rahmet ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.

Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz da; “Sarıkamış Şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Yaklaşık bir asır önce, 22 Aralık 1914’te Sarıkamış Allahuekber Dağları’nda Kars ve çevresini Rus birliklerinden geri almak için ağır kış şartlarında benzeri görülmemiş bir cesaret ve fedakârlık sonucu ne yazık ki donarak şehit olan oğulları, eşleri, canları anıyoruz. Bu vatan evlatlarını bu mukaddes yolda canlarını hiçe sayıp; açlıkla, sefaletle, karla, tipiyle düşmanla mücadeleye koşan kahraman askerlerimizi, bu büyük yürüyüş destanı, bugün bizlerinde vatan mücadelemizde beraberliğimizde, birliğimizde bir temel taşı olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Sarıkamış’ta tek düşmanın ağır kış koşullarında yazlık giysilerle yola çıkmalarıdır diyen Prof.Dr. Bingür Sönmez slayt eşliğinde yaptığı konuşmasında, ağır kış koşullarında yapılan Sarıkamış Harekatı’nın zor koşullarını Şehitleri ve Şehitlikleri anlattı.

Sönmez; yazlık giysilerle ağır kış koşullarında Sarıkamış Harekâtına katılan askerlerin daha yürüyüşün başında ayaklarının donduğunu, askerlerin düşmana değil ağır kış koşullarına yenildiği, 90 bin askerin donarak şehit olduğunu söyledi.

 

 

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]