BULANIK SOSYAL BELEDİYECİLİKLE TANIŞTI

14 Ara 2017 Per 12:15
Bu haber 91 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Muş’un Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi, çeşitli el sanatları kursları, semt sahaları ve parklar açarak, yıllardır hizmete susamış ilçeyi sosyal belediyecilikle buluşturdu.

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Muş’un Bulanık Belediyesi, vatandaşların hak ettiği hizmeti alabilmesi için altyapı ve üstyapı çalışmalarının yanı sıra sosyal belediyecilik çalışmalarına da hız verdi.

Bulanık Belediyesi, Aile Destek Merkezi ile dikiş nakış, kuaförlük, müzik, resim ve Kur’an kursları, semt sahaları ve parklar açarak, yıllardır hizmete susamış vatandaşları sosyal belediyecilik anlayışına kavuşturdu.

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, bir yıl önce belediyeye görevlendirildiğini, bu sürede birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

“GENÇLER İÇİN SEMT SAHALARI YAPILIYOR”

Belediyeyi devraldıklarında 25 milyon lira olan borcun 3 milyon lirasını ödediklerini anlatan Uzan, şöyle konuştu:

“İlçemizde 166 okulda 25 bin 300 öğrenci eğitim görüyor. Ciddi anlamda nüfusun büyük bir kısmı gençlerden oluşuyor. Gençlerin burada sosyal ve kültürel faaliyet alanlarının olmayışı onları belki teröre müzahir hale getirebiliyordu. Dolasıyla gençler bu anlamda ihmal edilmiş. Belediye olarak öncelikle gençlere ağırlık verdik. Spor Toto Teşkilat Başkanlığının destekleriyle ilçe merkezinde ve beldelerimizde gençlere yönelik 10 semt sahası yapıyoruz. Bu sahaların yarısı tamamlandı.”

Hacı Arslan Uzan, gençlerin aileleriyle gidip zaman geçirebilecekleri bir mekan olmadığı için ilçeye kameriye, bank, yeşil alan ve çocuk oyun parkları yaptıklarını ifade etti.

İlçedeki cadde ve sokak isimlerinde önceden ciddi sıkıntılar olduğunu dile getiren Uzan, “Bulanık ile hiç alakası olmayan veya teröre müzahir isimler parklara verilmişti. Meclis kararı alarak isimleri değiştirdik. 15 Temmuz Şehitler Parkı, Ömer Halisdemir Parkı, Muhammed Sultan Alparslan Parkı ve Şehit Muhammed Safitürk Parkı olarak isimlerini değiştirdik.” diye konuştu.

Hacı Arslan Uzan, okul bahçelerini parke taşlarıyla döşeyerek çocukları çamurdan kurtardıklarını, ısıtmalı garaj kurduklarını, her mahalleye Ahlat taşından otantik çeşme yaptırdıklarını dile getirdi.

İdareciler olarak gençlerin sportif faaliyetlere katılmalarını sağlamaları gerektiğini vurgulayan Uzan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Belediyenin temel görevlerinden biri faaliyet odaklı çalışmak, aksi takdirde bu çocukları terörün tuzağından kurtaramayız. Çünkü bazı ailelerin ideolojik anlamda saplantılı ve zehirlenmiş olduğunu görüyorum ama bu gençlerin bir günahı yok. Bu gençleri kurtarmamız için bizim muhakkak onlara yönelik faaliyet bazlı etkinlik çalışmamız gerekiyor.”

Belediye Başkan Vekili Uzan, kardeş belediye olan Ankara’nın Keçiören Belediyesi ile ilçenin kronikleşmiş sorunlarını gidermeye çalıştıklarını vurguladı.

“ALTYAPI ÇALIŞMALARI İÇİN İLK KAZMA BU YIL VURULACAK”

İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu ihalesini yaptıklarını, bu yıl çalışmalar için ilk kazmayı vuracaklarını belirten Uzan, şöyle devam etti:

“İller Bankası aracılığıyla önümüzdeki yıl 100 bin metrekare parke planımız var. Borçlanacağız ve parkemizi yapacağız. Modern bir mezbaha sistemi kuruyoruz. Henüz yapım aşamasında, inşallah bunu da ilçemize kazandıracağız. 1927 yılında kurulmuş bir ilçeden bahsediyoruz. Yıllarca ihmal edilmiş ve en temel belediyecilik hizmetleri yapılmamış. Çöp toplanamamış, imar planları uygulanmamış. Bunları da İller Bankası aracılığıyla rehabilite ediyoruz. İmar planını genişletip, yaşanabilir bir kent inşa ediyoruz.”

Hacı Arslan Uzan, bölgede huzur ortamının temin edildiğini, vatandaşların bu durumdan çok memnun olduğunun altını çizdi.

Çocukların yüzündeki mutluluğu, heyecanı ve gülücükleri gördüklerini aktaran Uzan, “Daha yaşanabilir ve huzurlu bir kent kurmak istiyoruz. ‘Gemiyi nasıl sakin bir limana kavuşturabiliriz’ bunun derdindeyiz.” dedi.

BDP’li Bulanık Belediye Başkanı Figen Yaşar’ın 20 Nisan 2016’da, “terör örgütüne üye olmakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan tutuklanmasının ardından 11 Eylül 2016’da Kaymakam Ömer Şahin, 22 Aralık 2016’da da Kaymakam Hacı Arslan Uzan Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmişti.

 

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]