“AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİN YARATICILIKLARINI GELİŞTİRMEK”

11 Ara 2017 Pts 9:06
Bu haber 96 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile yürüttüğü “Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim projenin açılış töreni İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “‘Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim’ projesini, özel yetenekli öğrencilere yönelik farkındalık oluşturarak, erken dönemde tanılanmalarını sağlayarak, destek eğitim odaları aracılığı ile özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirerek, zenginleştirilmiş eğitim programlarının uygulanmasını sağlamak için hazırladık “ dedi.

Sunuculuğunu Gülcan İzci’nin yaptığı açılışa törenine Milli Eğitim Bakanlığı Özel Yetenekliler Eğitme ve Geliştirme Daire Başkanı Oktay Kılıç, Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Erol Kömür, Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Kayhan ve Abdullah Der, Belediye Meclisi Başkanı Sadi Özata, , Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Naim Yağcı, Ataşehir Eğitim Hizmetlerini Geliştirme Güçlendirme ve Koruma Derneği Başkanı İsmail Dağ, Daire Başkanları, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri Öğretmenler ve veliler katıldı.

“AMACIMIZ; DESTEK EĞİTİM ODALARI ARACILIĞI İLE ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN YARATICILIKLARINI GELİŞTİRMEK”

Açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra proje sahibi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican, Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim Odası Projesi ile ilgili yaptığı konuşmasında; “ ‘Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim’ projesini, özel yetenekli öğrencilere yönelik farkındalık oluşturarak, erken dönemde tanılanmalarını sağlayarak, destek eğitim odaları aracılığı ile özel yetenekli öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirerek, zenginleştirilmiş eğitim programlarının uygulanmasını sağlamak için hazırladık. Ayrıca Destek eğitim odalarında görevli öğretmenlerin ve yöneticilerin bilgilerini artırarak, becerilerini geliştirerek, özel yetenekli öğrencilerin ailelerinin bilgilendirilmesine ve danışmanlık hizmetlerinin sunulmasına katkıda bulunmak için çalışmalarımızı başlattık. Projemizi,  Ataşehir İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğü adına, İstanbul Kalkınma Ajansı’na 2016 Şubat’ta sunduk. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan aldığımız mali destekle projemizi ilçemizde 15 Ocak 2017 tarihinde uygulamaya başladık. Ataşehir Kaymakamlığı ve Ataşehir Rehberlik ve Araştırma Merkezi ortaklığı ile projemizi uygulamaya devam ediyoruz. Proje Uygulama Ekibimiz; Proje Koordinatörü Erol KÖMÜR, Proje Koordinatör Yardımcısı İbrahim KOÇ, Proje Koordinatör Yardımcısı Hüseyin DAYIOĞLU, Proje Koordinatör Yardımcısı Ferhat UVACIKLIOĞLU, Mali Raporlama Uzmanı Nihal ÖĞTEN ile çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

“ÖĞRETMENLERE TEMEL DÜZEY EĞİTİMLER VERİLDİ”

Bilican, 25 okulda destek odalarının açıldığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm ilkokul ve ortaokul kademelerinde her branşta görev yapan toplam 1290 öğretmene özel yetenekli öğrencilere yönelik Temel Düzey Eğitimler verildi. Bu eğitimlerde özel yetenekli çocuk kimdir, özel yetenekli çocukların özellikleri, tanılama süreçleri, zeka ve yetenek alanları, özel yetenekli çocukların beklentileri, özel yetenekli çocukların eğitiminde sınıf içi çözümler, destek eğitim odaları, özel yetenekli çocukların eğitiminde yönetimsel stratejiler, özel yeteneklilerin eğitiminde psikolojik danışmanlık ve rehberlik vb. konularda paylaşımda bulunuldu. Eğitimler 30 saatlik 28 hizmet içi eğitim haftası şeklinde planlandı” diye konuştu.

“ATAŞEHİR İLÇESİNDE TANILANMIŞ TOPLAM 2050 ÖĞRENCİYE ULAŞTIK”

İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileriyle birlikte Ataşehir ilçesinde tanılanmış toplam 2050 öğrenciye ulaşıldığını söyleyen Bilican; “Zenginleştirilmiş eğitim uygulaması yapılabilecek 25 destek eğitim odası açılması sağlandı. Bilim ve Sanat Merkezindeki 14 birimin günümüz şartlarında teknolojiye ve bilime uygun bir şekilde iyileştirmesi devam etmektedir.  Özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerinin zenginleştirilmesi konusunda toplamda 810 öğretmene temel düzey ve ileri düzey eğitimleri verildi. Ataşehir ilçesi okullarında görev yapan 65 rehber öğretmene Grup Tarama Testi ve Bireysel Zekâ Testleri içerik ve uygulama hakkında eğitimler verildi. Ataşehir’de 100 idareciye okullarındaki çalışmaları desteklemeleri, okullarında olumlu bir ortam oluşturmaları adına bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Ayrıca proje bittikten sonra sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaşılacaktır. Özel Yeteneklilerde Destek Eğitim Odası Projesi ilçemiz için büyük bir kazanç olmuştur. Projede emeği geçen tüm proje yönetim ekibine, öğretmen ve kursiyerlerimize, projemize destek olan kuruluşlara ve kişilere teşekkür ediyoruz” şeklinde ifade etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican’ın proje tanıtım konuşmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı Özel Yetenekliler Eğitme ve Geliştirme Daire Başkanı Oktay Kılıç kısa bir konuşma yaptı.

Kılıç;”Burası bizim ikinci evimiz oldu bu nedenle hepinize hoş geldiniz diyorum. En çok geldiğim bilim sanatlardan birisi. Burası en eski bilim sanatlardan bir tanesi ve burada Ertuğrul Hocamız sayesinde çok güzel işler çıkıyor ve çıkmaya devam edecektir. Biz bakanlık olarak 2015 yılında çalışırken o zaman 67 tane bilim Sanat vardı, Bilim Sanatların okullarda sıkıntı olduğunu gördük,  Bilim Sanata benzer bir program olsun istedik ve Sayın Bakanımız da bir genelge yayınladı. O günden beri Destek Eğitim odaları açılıyor. Şu an yaklaşık 1795 tane Özel Yetenekliler Meslek Eğitim Odamız var ve bunu hızla artırıyoruz. Bu konuda bir planlama yaptık ve 3 yıl içerisinde bu projeyi tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Bizim ulaşamadığımız yerlerde, belediyelerimiz bu konuda çok duyarlı davranıyor ve kendi bulundukları yerlerde Bilim Sanat Merkezleri açıyorlar, buraları da kullanıyoruz. Burada belediyelerimize de teşekkür ediyorum. Biz 2018 yılında ciddi şekilde hem Destek Eğitim Odası hem de Bilim Sanat Merkezlerinin donanım ve açılım ihtiyaçlarını gidermek istiyoruz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Konuşmalardan sonra Araştırma Geliştirme Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Erol Kömür hazırlanan slayt gösterisi ile birlikte projenin tanıtımını yaptı.

Protokolün açılış kurdelesini kesmesinin ardından konuklara ikramlarda bulunuldu.

HABER & GÖRSEL: ALİ BAL

 

 

Benzer Haberler

Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı gerçekleştirilirken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşılmış oldu. Türkiye’de geçen sene 536 milyar liralık vergi tahsilatı olurken, belirlenen 511 milyar liralık vergi geliri hedefi aşıldı. AA muhabirinin Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, 2017 yılında 670 milyar 749 milyon 611 bin lira vergi tahakkuk etti. Bunun yüzde 79,9’una denk […]

Yorum 
0

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına yönelik karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararında, 2016 Ocak ayında kurulan il ve ilçe seçim kurullarının 2 yıllık görev sürelerinin 2018 Ocak ayında dolacağından, bu kurulların Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 15, 18 ve 19. maddeleri hükümleri uyarınca 2018 Ocak ayının son haftası […]

Yorum 
0

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasına İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslara göre, okul servis araçları öğrencileri ders başlangıcından en fazla 15 dakika önce okula teslim edecek. Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2017 tarihli sayısında yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile İçişleri, Milli Eğitim ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarına çeşitli yetkiler verilmişti. Milli Eğitim […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

ÇUKUROVA GÖÇMEN KUŞLARI AĞIR...

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarını barındıran Çukurova, […]

ATAMAD GAZETECİLER GÜNÜNDE Y...

Kısa adı ATAMAD olan Ataşehir Malatyalılar Derneği […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]