“RİSKLİ BEBEKLER VE ERKEN MÜDAHALE” SEMİNERİ

16 Kas 2017 Per 11:48
Bu haber 160 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Aile Danışma Merkezi, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nden önce Aile Hekimlerine yönelik ‘Riskli Bebekler ve Erken Müdahale’ semineri düzenledi.

Bugüne kadar 20 binden fazla çocuğa eğitim ve rehabilitasyon desteği veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, 15 Kasım Çarşamba günü Ataşehir Metin Sabancı Merkezi’nde aile hekimlerine yönelik ‘Riskli Bebekler ve Erken Müdahale’ seminerine Ataşehir’de görev yapan Aile Hekimleri ve sağlık personeli katıldı.

“RİSKLİ BEBEKLERDE GELİŞİM GERİLİĞİ YAŞANMA OLASILIĞI YÜKSEK”

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin; “Ülkemizde erken müdahale konusunda alınması gereken daha çok yol var. Vakfımız bu alanda çalışan öncü kurumlardan biri. Umarım ki üretmiş olduğumuz multidisipliner Erken Müdahale Programı model olarak alınsın ve Türkiye’nin her yerinde uygulanabilsin dedi.

DSCF1841

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın Cerebral Palsy başta olmak üzere engelli bireylerin ülkemizdeki en önemli destekçilerinden biri olduğunu ifade eden Evgin; “Vakıf olarak engelli bireylere hizmet sunmanın yanı sıra engelliliği önleyici ya da derecesini azaltıcı tedavilere önem veriyoruz. 17 Kasım Dünya Prematüre Günü öncesinde de aile hekimlerine yönelik düzenlediğimiz bu seminerle aile hekimlerinin riskli bebeklerde dikkat etmeleri gereken hususları irdeledik. Riskli doğum yapan ve riskli bebeğe sahip olan ailelerin, muhakkak bir çocuk doktoru ya da mümkünse çocuk nöroloğuna başvurmaları gerekiyor. Bebeğin gelişim takibinde aile hekimlerinin rolü büyüktür” diye konuştu.

DSCF1826

“PREMATÜRE DOĞUMLARDA BÜTÜNCÜL BİR YAKLAŞIMIN BENİMSENMESİ GEREKİYOR”

Seminerde riskli bebeklerle ilgili detaylı bilgiler paylaşan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın Tıbbi Hizmetler Danışmanı Nöroloji Uzmanı Dr. Nihan Hande Akçakaya; “37 haftanın altında doğan prematüre bebekler ve düşük doğum ağırlığına sahip, zamanında doğan ya da çeşitli nedenlere bağlı gelişim geriliğinin görüldüğü bebekler riskli bebek grubuna girmektedir. Bu gruba giren bebeklerde meydana gelebilecek olası bir sorunun erken fark edilebilmesi için fiziksel, zihinsel ve psikolojik yönden bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi gerekiyor”  şeklinde ifade etti.

DSCF1833

Erken müdahale uygulamalarında fizyoterapinin önemi hakkında bilgi veren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın Fizyoterapisti Arzu Yılmaz; “Bebeklerin fizyoterapi ve rehabilitasyon açısından erken dönemde tedaviye başlanması büyük önem taşıyor. Cerebral Palsy ya da diğer gelişimsel bozuklukların erken dönemde tespit edilmesi; uygun müdahale, rehabilitasyon ve tedavi seçeneklerinin belirlenmesini sağlıyor. Bu sayede ömür boyu rehabilitasyon gerektiren Cerebral Palsy’de ciddi ilerleme kaydedilebiliyor” şeklinde konuştu.

DSCF1846

Ataşehir Milli Eğitim Müdürü Dr. Ertuğrul Bilican ve Şube Müdürü Ercan Metin’in da katıldığı seminer, hatıra fotoğrafı çekilmesi ve ardından yapılan ikramla sona erdi.

FOTOĞRAFLAR: ALİ BAL

Benzer Haberler

Esatpaşa ve Örnek mahallelerinde “Yarı Kapalı Pazar Alanı” hayata geçiyor. Ataşehir Belediyesi tarafından toplam 20 bin metrekare alan üzerine hazırlanan projede, 6 bin metrekareye yarı kapalı pazar alanı kurulacak. Örnek Mahallesi’nde bulunan kapalı pazar alanı genişletilerek Esatpaşa Mahallesi’nde yapılacak kapalı pazar alanıyla bir bütün haline getirilecek. Membran çatı örtüsüyle yapılacak yarı kapalı pazar alanında, vatandaşlar […]

Yorum 
0

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’den operasyon başlattı. Sahadaki AA muhabirleri, Harekat’ın 3. gününde TSK’nın Afrin’in doğusundaki Azez’den de operasyon başlattığını, kara unsurlarının hedef topraklara girdiğini bildirdi. Operasyonda çok sayıda ÖSO unsuru da yer alıyor. BURSEYA DAĞI’NDAKİ HEDEFLER VURULDU Bu arada TSK’ya ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlayan stratejik önemdeki Burseya Dağı’nda […]

Yorum 
0

Kısa adı “AYEDER” olan Anadolu Avrupa Yakası Erzincanlılar Derneği düzenlediği kahvaltı organizasyonuyla bu hafta 8 köy dernek başkan ve yöneticilerini ağırladı. Kahvaltıda konuşan AYEDER Başkanı Gürsel Sarımaden; “ Birlik ve beraberliği önemsiyoruz. Bu tür organizasyonlarla bunu pekiştirme gayreti içindeyiz. Ayrıca 18 Şubat Pazar günü bir şölenimiz var. Geçen sene olduğu gibi bu senede siyasetin dışında […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


TSK AFRİN’E AZEZ’...

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda Afrin bölgesinin doğusundaki […]

‘MEŞRU MÜDAFAA HAKKI&#...

Genelkurmay Başkanı Akar, Zeytin Dalı Harekâtının BM […]

İL VE İLÇE SEÇİM KURULLARI Y...

İl ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşturulmasına […]

İSTANBUL BİR UÇTAN DİĞER UCA...

Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısı yayınlandı. Her […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]