ATAŞEHİR’DE “ASBEST”E DİKKAT ÇEKİLDİ

15 Kas 2017 Çar 10:05
Bu haber 57 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Ataşehir Belediyesi, asbest maddesinin zararlarıyla ilgili kamuoyunda farkındalık yaratmak için “Asbest Risk Yönetimi Sempozyumu” düzenledi.

“Tehlikeli Atıkların Tahliyesinin Yönetilmesi” konusunda Ataşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararlar doğrultusunda, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hazırlanan sempozyum, çevre ve insan sağlığının korunmasına yönelik anlamlı bir örnek oldu.

Eski binaların yıkımı sırasında oluşan asbest maddesinin zararlarına dikkat çekilen sempozyumda, asbestin çevreye ve insan sağlığına zararları, bina yıkım süreçlerinde asbest tespiti ve söküm işlemleri, asbest risk yönetimi gibi konular ele alındı.

Silence İstanbul Hotel’de düzenlenen sempozyuma; Çevre Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Asbest Söküm Uzmanları Derneği’nden konusunda uzman akademisyenler katıldı.

DSCF1619

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan sempozyumun açılış konuşması Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman tarafından yapıldı. Hışman konuşmasında, “Asbest maddesinin zararlarına dikkatleri çekmek için bu toplantıda bir araya geldik. İnsan ve çevre sağlığı hakkında alınması gereken tedbirleri ve toplumsal bilincin artırılması için gereken çalışmaları konuşacağız. Yüzyıllardan beri ısı yalıtımında kullanılan asbestin çok tehlikeli bir madde olduğu son yıllardaki teknolojiler sayesinde ortaya çıktı. Şimdi İstanbul’da kentsel dönüşüme giren binaların yıkılması sırasında bu maddenin denetimli biçimde sökülmesi ve imha edilmesi gerekiyor. Biz Ataşehir Belediyesi olarak asbestin zararlarını en aza indirmek için önlemlerimizi alıyoruz” dedi.

DSCF1629

Ataşehir’de Asbest Risk Yönetimini anlatan etkinliğin ev sahibi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Bağdatlıoğlu Kartal, Türkiye’de asbest kullanımına 2004 yılında kısıtlama getirilip, 2010 yılında yasaklandığını hatırlattı ve yasaklandığı zamana kadar 1 milyon 200 bin ton asbest maddesinin ithal edildiğini belirtti. Ataşehir Belediyesi’nin İstanbul’da asbest konusunda denetim yapan 6 belediyeden biri olduğunu vurgulayarak, alınan tedbirleri anlatan Kartal, Ataşehir Belediye Meclisi’nin 10 Şubat 2017 tarihinde “Tehlikeli Atıkların Tahliyesinin Yönetilmesi” konusunda aldığı kararın ardından yıkım yapılacak binalardan; Asbest Araştırması Raporu ve Tehlikeli-Tehlikesiz Atık Yönetim Planı hazırlatılmasının zorunlu hale getirildiğini ifade etti. Yaptıkları çalışmalarda 142 yapıdan numune aldıklarını ve 24 binada asbest içeren malzemeye rastlanıldığını belirten Kartal, 7 ton asbest içeren malzemenin bertarafının sağlandığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı’ndan Çevre Mühendisi Ahmet Serdar Sevinç ise “Asbestle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik” konusu üzerine bilgiler paylaştı. Ahmet Serdar Sevinç konuşmasında asbestin kullanım yasağı, risk analizi ve binalarda asbest kullanımı hakkında bilgi verdi.

DSCF1639

Programda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Zeki Kılıçaslan “Asbest ve Sağlığımız”,  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Sekreteri Çevre Mühendisi Cevahir Efe Akçelik ise “Bina Yıkım Süreçlerinde Asbest, Sağlık ve Güvenlik Önlemleri” konusu üzerine sunumlarını gerçekleştirdi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Jeoloji Mühendisi Bahattin Murat Demir yaptığı sunumda “Ulusal Asbest Risk Yönetimi” hakkında bilgiler verdi.

DSCF1605

Sempozyum, Halk Sağlığı ve Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı Dr. Özkan Kaan Karadağ ile Asbest Söküm Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Fidan’ın sunumlarıyla son buldu.

Konuşmaların ardından konuşmacılara teşekkür plaketi takdim edildi.

 

Benzer Haberler

Ataşehir Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinlikler devam ediyor. Nihal Yalçın, Seray Şahiner’in yazdığı ve İlhami Yazar’ın yönettiği tek kişilik “Antabus” adlı oyun ile Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesinde sahne aldı. 333 kişinin izlediği tek perdelik oyun sonrası Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi İdari İşler Koordinatörü Tamer Semerci tarafından […]

Yorum 
0

24 Kasım Öğretmenler Günü, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği törenle kutlandı. Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “Dünya var oldukça en temiz, en onurlu meslek öğretmenlik olacaktır. Zira öğretmenler insanlığın adsız mimarları ve gelecek aydınlık günlerin yol göstericileridir” dedi.   Ataşehir Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilk […]

Yorum 
0

Antibiyotik direncine neden olan bakterinin gen transferi engellendi Bilim adamları, antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine neden olan bakterilerin gen transferi yapmasını engelledi. Kanada’daki Montreal Üniversitesi araştırmacıları, antibiyotik direncine yol açan ve kromozom dışı DNA parçacıkları olan plazmidlerin bakteriler arası transferini engellemeyi başardı. Araştırmacılar, plazmidlerin transferindeki en önemli unsurlardan TraE proteinlerine bağlanan küçük kimyasal molekülleri taradı. X Işını Kristalografisi ile yapılan analizde […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


“DEVLETİMİZİN MAHALLELERDEKİ...

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu […]

MALTEPE ARDAHANLILAR DERNEĞİ...

Yeni kurulan Maltepe Ardahanlılar Derneği kurucu yöneticileri […]

1000 ÇOCUĞU GİYDİRME PROJESİ...

Ataşehir’de bir ilki gerçekleştiren il derneklerinin katkı […]

ÇANTADAN KAÇAK KÖPEK YAVRULA...

Kapıkule Sınır Kapısı’nda bez pazar poşetlerin arasında […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]