“ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN ÇALIŞMAK LAZIM”

31 Eki 2017 Sal 15:32
Bu haber 97 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Yenilenerek bugün resmi açılışı gerçekleştirilen Ataşehir Yunus Emre Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Okulu çoklu engellilere hizmet veren bölgede tek olma özelliğine sahip. Açılışta konuşan Ataşehir Kaymakamı; ” Hepimizin bu engellerle karşılaşma ihtimalimiz olduğundan yaşamdaki engelleri bir an evvel kaldırmak için çalışmamız lazım. Yüreklerimizden engelleri kaldırırsak hayatımızda da engeller kalmaz diye düşünüyorum”  dedi.

Ataşehir Yenişehir Mahallesinde açılışı gerçekleştirilen Ataşehir Yunus Emre Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Okul, otizmli, down sendromlu, orta-ağır düzey zihinsel yetersizliği olan engelli ve çok engelli gibi farklı engel türlerine sahip öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır.

Manken Şenol İpek’in sunumunu yaptığı açılışa; Ataşehir kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, Ak Parti Ataşehir İlçe Başkanı Av.M. Naim Yağcı, Ak Parti Ataşehir kadın Kolları Başkanı Neslihan Yurtdagül, Ataşehir Belediye Meclisi Başkanı Sadi Özata, CHP Meclis Üyesi Süleyman Karadağ, Ak Parti Meclis Üyeleri İsmail Levent, Haluk Sadıkoğlu, Ensar Vakfı Ataşehir Şube Başkanı Mükayil Bektaş, Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan Dolu, Futbol Teknik Direktörü Yılmaz Vural, Milli Eğitim Müdürü Dr. Ertuğrul Bilican, Belediye şube Müdürleri, Şehnaz Yabar, Ayten Kartal ve Burcu Der Hasanoğlu, Komedyen Sanatçı Yavuz Seçkin, Milli Voleybolcu Bahar Mert, Milli Futbolcular Murat Kartop ve Mustafa Kocabey, STK temsilcileri,  okul müdürleri, okulun öğrencileri ve aileleri katıldı.

DSCF0888

Saygı duruşundan sonra Yeditepe İşitme Engelli Öğrencileri işaret diliyle İstiklal Marşı’nı okumasının ardından protokol konuşmaları yapıldı.

DSCF0893

“AMACIMIZ; ÖĞRENCİLERİMİZİ ÖNCELİKLE MUTLU EDECEK ORTAMLAR YARATMAK”

Açılışta konuşan okul müdürü Ahmet Özgül; “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de engelli bireyler toplumun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır.  Türkiye’de her 9 kişiden biri kısıtlayıcı engelliliğe sahiptir. Okulumuzda bu ihtiyaca hizmet vermek için açılmıştır. Temel amacımız tüm birimlerimiz ve çalışanlarımızla insancıl, bilimsel program ve uygulamalarla ailelerimizi de sürecin içine katarak özel gereksinimli öğrencilerimizi öncelikle mutlu edecek ortamlar yaratmak. Toplumla bütünleşmelerini sağlayarak atölyelerimizde çeşitli iş becerileri kazandırarak öğrencilerimizi daha üretken ve mutlu bireyler olmalarını amaçlamaktayız” dedi.

DSCF0895

76 ÖĞRENCİ VE 40 ÖĞRETMENLE EĞİTİME BAŞLADIK”

Okulun fiziki yapısıyla ilgili bilgi veren Özgül; “2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında 1-2 ve 3. Kademelerde toplam olarak 76 öğrenci ve 40 öğretmenle eğitim hayatına başlamıştır. Her bir sınıfımızda 2 özel eğitim öğretmeni hizmet vermektedir. 36 derslik ve 5 atölyeden oluşan okulumuz sosyal donatı alanlarıyla birlikte geniş bir sahaya sahiptir” şeklinde ifade etti.

DSCF0901

“2614 ÖĞRENCİMİZ ÖZEL EĞİTİMDEN YARARLANIYOR”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican okulun açılışa kadar geldiği süreci özetleyerek şunları söyledi: “Ataşehir 5 Özel Eğitim Okulu var. Bunlardan bir tanesi anaokuludur. 5 okulda 632 çocuğumuz eğitim almaktadır.  Bunun yanında İlkokul, Ortaokul ve Liselerimizin özel eğitim sınıflarında da 355 olmak üzere 987 öğrencimiz özel eğitim imkânlarından faydalanmaktadır. Birde bunun yanında özel eğitimin diğer grubu olan Özel yetenek eğitimini verdiğimiz 1627 çocuğumuzda dâhil olmak üzere toplamda 2614 öğrencimiz Ataşehir’de özel eğitim imkânlarından yararlanıyor” diye konuştu.

DSCF0905

“BURADAKİ EN BÜYÜK PROTOKOL ÖĞRENCİLERİMİZDİR”

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, böyle güzel bir tesisi eğitim ve öğretime kazandırılmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyor ve hepinize hoş geldiniz diyerek; “ Buradaki en büyük protokol öğrencilerimizdir. Çünkü biz kamu yöneticileri olarak onlar için varız. Onların hayatını kolaylaştırmak, güzelleştirmek için varız. Öğrencilerimiz bizim geleceğimiz. Merkezde onlar var. Şayet sanat, spor ve kültür dünyamızın temsilcileri, STK’ların temsilcileri bu faaliyet ve çalışmaları desteklerse o zaman daha kolay yol alabiliriz. Bunun da güzel bir örneğine burada şahitlik ediyoruz. O nedenle spor ve sanat dünyamızdan katılan güzel insanlarımıza özellikle teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

HEP BİRLİKTE BU KARDEŞLERİMİZİN YÜZLERİNİ GÜLDÜRECEĞİZ”

Ataşehir Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu; bu güzel okulun açılışında sizleri aramızda görmekten son derece mutlu olduğumuzu ifade ediyor hepiniz hoş geldiniz diyerek; “Burada eğitim gören kardeşlerimizin eğitimine odaklanacağız. Hep birlikte bu kardeşlerimizin yüzlerini güldüreceğiz. Onların yüzleri gülerse biz mutlu olacağız. Bu tesisi ilçemize kazandıran ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. İnşallah okulun içini dolduracağız” ifadelerini kullandı.

DSCF0914

“EN BÜYÜK ALKIŞ AİLELERE”

Karamehmetoğlu; “Asıl alkışlanması gereken onların anneleri ve aileleridir. Onlara da çok teşekkür ediyorum, yüreklerine sağlık. Hepimizin bu engellerle karşılaşma ihtimalimiz olduğundan yaşamdaki engelleri bir an evvel kaldırmak için çalışmamız lazım. Yüreklerimizden engelleri kaldırırsak hayatımızda da engeller kalmaz diye düşünüyorum” dedi.

DSCF0928

Protokol konuşmalarının ardından Yeditepe İşitme Engelli öğrencilerin halk oyunları gösterilerini sergiledikten sonra yine özel yetenek okul öğrencileri katılımcılara müzik ziyafeti sundular.

DSCF0964

Spor ve sanat dünyasından, Teknik Direktör Yılmaz Vural. Komedyen Sanatçı Yavuz Seçkin, Milli Voleybolcu Bahar Mert, Milli Futbolcular Murat Kartop ve Mustafa Kocabey ve Şenol İpek’e katkılarından dolayı Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Ö.Faruk Yelkenci tarafından plaketleri takdim edildi.

DSCF0969

Açılış kurdelesinin protokol tarafından kesilmesiyle resmi açılış tamamlanmış oldu.

DSCF0959 DSCF0946 DSCF0935 DSCF0938 DSCF0884 DSCF0871 DSCF0864 IMG_0318

 

Benzer Haberler

Ataşehir Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinlikler devam ediyor. Nihal Yalçın, Seray Şahiner’in yazdığı ve İlhami Yazar’ın yönettiği tek kişilik “Antabus” adlı oyun ile Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesinde sahne aldı. 333 kişinin izlediği tek perdelik oyun sonrası Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi İdari İşler Koordinatörü Tamer Semerci tarafından […]

Yorum 
0

24 Kasım Öğretmenler Günü, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği törenle kutlandı. Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “Dünya var oldukça en temiz, en onurlu meslek öğretmenlik olacaktır. Zira öğretmenler insanlığın adsız mimarları ve gelecek aydınlık günlerin yol göstericileridir” dedi.   Ataşehir Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilk […]

Yorum 
0

Antibiyotik direncine neden olan bakterinin gen transferi engellendi Bilim adamları, antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine neden olan bakterilerin gen transferi yapmasını engelledi. Kanada’daki Montreal Üniversitesi araştırmacıları, antibiyotik direncine yol açan ve kromozom dışı DNA parçacıkları olan plazmidlerin bakteriler arası transferini engellemeyi başardı. Araştırmacılar, plazmidlerin transferindeki en önemli unsurlardan TraE proteinlerine bağlanan küçük kimyasal molekülleri taradı. X Işını Kristalografisi ile yapılan analizde […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


“DEVLETİMİZİN MAHALLELERDEKİ...

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu […]

MALTEPE ARDAHANLILAR DERNEĞİ...

Yeni kurulan Maltepe Ardahanlılar Derneği kurucu yöneticileri […]

1000 ÇOCUĞU GİYDİRME PROJESİ...

Ataşehir’de bir ilki gerçekleştiren il derneklerinin katkı […]

ÇANTADAN KAÇAK KÖPEK YAVRULA...

Kapıkule Sınır Kapısı’nda bez pazar poşetlerin arasında […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]