“KARS İLK GAZİ UNVANINI ALAN İL OLMUŞTUR”

30 Eki 2017 Pts 13:56
Bu haber 102 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97.Yılı ve Cumhuriyetin 94’üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında KAR-DER’in düzenlediği geceyle taçlandırıldı.  Gecede konuşan Platform Başkanı Orhan Çerkez; “Kars 1855’de Rus işgaline karşı gösterdiği kahramanca savunma sonucu ilk Gazi unvanını alan il olmuştur” dedi.

 

Kars Ardahan Iğdır Dernekler Platformu, Kars’ın kurtuluş ve Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümü nedeniyle Yeditepe Üniversitesi’nde bir gece düzenledi.

Yoğun ilginin gösterildiği İnan Kıraç Konferans Salonun da düzenlenen geceye; CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi, CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Ataşehir Belediye Meclisi 1.Başkanvekili Sadi Özata, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Hakkı Altınkaynak, belediye başkan yardımcıları, Hüseyin Hışman, Abdullah Der, CHP Ataşehir İlçe Sekreteri Celal Yalçın, Ataşehir Kent Konseyi Başkanı Turan Dolu, Araştırmacı Yazar Neşe Doster, STK temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DSCF0323

Program Kars Ardahan ve Iğdır illeri ile ilçelerinin tarihi ve turistik yerlerini gösteren video gösterisinden sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi üzerine Platform adına Başkan Orhan Çerkez bir konuşma yaptı.

DSCF0321

” MİLLİ MÜCADELE DÖNEMİNDE İLKLERİN YAŞANDIĞI ŞEHİR OLMUŞTUR”

Konuşmasında,  Kars’ın tarihi geçmişine vurgu yapan Kars Ardahan Iğdır Platformu Başkanı ve Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez;   “Serhat şehrimiz, milli mücadele döneminde ilklerin yaşandığı şehir olmuştur. Hatta Kars ilimizde kurulan Cumhuriyet deneyimi, milli mücadele sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına örnek teşkil etmiş, Demokrasi ve Cumhuriyet yolunda ışık olmuştur”  dedi.

DSCF0340

“KARS İLK GAZİ UNVANINI ALAN İL OLMUŞTUR”

Kars’ın ilk Gazi unvanı alan il olduğunu hatırlatan Çerkez; “Karsımızın kurtuluşu TBMM hükümetinin ilk resmi zaferi, imzalanan Gümrü anlaşması ise ilk resmi anlaşma olması nedeniyle şanlı tarihimizde oldukça önem taşımaktadır. Bununla birlikte Kars 1855’de Rus işgaline karşı gösterdiği kahramanca savunma sonucu ilk Gazi unvanını alan il olmuştur” şeklinde ifade etti.

DSCF0349

“CUMHURİYET EN BÜYÜK MİRAS VE VAZGEÇİLMEZ DEĞERDİR”

Çerkez konuşmasına şöyle devam etti: “ Ulu Önder Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde,’Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan irade Cumhuriyet iradesidir’ ifadeleriyle ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir.”

DSCF0441

“CUMHURİYETİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMALIYIZ”

Kars’ın kurtuluşuyla birlikte Cumhuriyet Bayramı’nı da kutlamanın büyük gururunu yaşadıklarını dile getiren Çerkez; “Cumhuriyet hiç şüphesiz demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Türk milleti cumhuriyete bağlanıp onu yüceltip geliştirebilirse demokrasinin nimetlerinden yararlanır ve çağdaş toplumlar içinde yerini alır. Bizlere düşen görev ulusal kimliğimizi pekiştirerek cumhuriyetimizi yücelterek gelecek kuşaklara aktarmaktır” şeklinde konuştu.

DSCF0335

Çerkez konuşmasının sonunda; “Bu duygu ve düşüncelerle Karsımızın 97.Kurtuluş ve Cumhuriyetimizin 94.Kuruluş yıldönümünü kutlar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve canlarını bu uğurda feda eden Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi minnet ve şükranla anar katılımınızdan dolayı teşekkür eder saygılar sunarım” ifadelerini kullandı.

DSCF0419

Kars sevdalısı olduğunu her ortam da dile getiren araştırmacı yazar Neşe Doster’de; Kars’ın tarihi geçmişinden  söz ederek, duyduğu hasreti dile getiren bir konuşma yaptı.  DSCF0423

Konuşmanın ardından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Kafkas Kartallar Halk Oyunu Ekibi sahne çıkarak bir gösteri düzenledi. Büyük alkış alan halk oyunu ekibine CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi de eşlik etti.

DSCF0379

Dernek başkanlarına protokol tarafından plaket ve çiçek takdim edildikten sonra Ataşehir kardeş Kültürleri festivali etkinliklerinde katıldıkları futbol müsabakasında birinci olan KAR-DER futbol takımına Festivalin Başkanı Sadi Özata ve Akif Hamza Çebi tarafından kupaları verildi.

DSCF0448

Özata; “Festival etkinlikleri kapsamında centilmence mücadele ederek kupayı almaya hak kazanan gençlerimizi kutluyorum. Başarılarının devamını diler kendilerine centilmenliklerinden dolayı teşekkür ederim” diyerek kaptana kupayı verdi.

 

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamza Çebi’ye 36 sırt numaralı forma hediye edildi.

DSCF0461

Çebi; “Uzun zamandan beri böyle güzel bir geceyi hiç yaşamadım. Geceyi organize eden tüm dernek başkanlarımıza ve siz değerli kardeşlerime katılımcılara çok teşekkür ediyorum.  Şimdi bana bir görev verildi. Bu kupayı kaptana veriyorum. İnşallah daha nice kupaları alırlar diyorum” diye konuştu.

DSCF0454

Çebi, kendisine hediye edilen formayı Meclisteki odasına asacağını söyleyerek kontrol için sizi odama bekliyorum diyerek, canlı yayın yapan Kaçkar TV izleyenlerine en içten sevgi ve saygılarımı gönderiyorum dedi.

DSCF0465

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bu güzel gecede hemşerilerimle bir arada bulunmaktan memnuniyetini dile getirdi.

Gece, TRT sanatçısı Tekin Büyükkaya katılımcılara müzik ziyafeti sunmasıyla sona erdi.

DSCF0427 DSCF0411 DSCF0405 DSCF0393 DSCF0386 DSCF0325 DSCF0323 DSCF0321 DSCF0467 DSCF0465 DSCF0461 DSCF0456 DSCF0454 DSCF0448

Benzer Haberler

Ataşehir Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün organize ettiği etkinlikler devam ediyor. Nihal Yalçın, Seray Şahiner’in yazdığı ve İlhami Yazar’ın yönettiği tek kişilik “Antabus” adlı oyun ile Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi Halit Akçatepe Sahnesinde sahne aldı. 333 kişinin izlediği tek perdelik oyun sonrası Ataşehir Belediyesi Mustafa Saffet Kültür Merkezi İdari İşler Koordinatörü Tamer Semerci tarafından […]

Yorum 
0

24 Kasım Öğretmenler Günü, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği törenle kutlandı. Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican; “Dünya var oldukça en temiz, en onurlu meslek öğretmenlik olacaktır. Zira öğretmenler insanlığın adsız mimarları ve gelecek aydınlık günlerin yol göstericileridir” dedi.   Ataşehir Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilk […]

Yorum 
0

Antibiyotik direncine neden olan bakterinin gen transferi engellendi Bilim adamları, antibiyotiğe karşı direnç gelişmesine neden olan bakterilerin gen transferi yapmasını engelledi. Kanada’daki Montreal Üniversitesi araştırmacıları, antibiyotik direncine yol açan ve kromozom dışı DNA parçacıkları olan plazmidlerin bakteriler arası transferini engellemeyi başardı. Araştırmacılar, plazmidlerin transferindeki en önemli unsurlardan TraE proteinlerine bağlanan küçük kimyasal molekülleri taradı. X Işını Kristalografisi ile yapılan analizde […]

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


“DEVLETİMİZİN MAHALLELERDEKİ...

Ataşehir Birlik Platformu Başkan ve Yönetim Kurulu […]

MALTEPE ARDAHANLILAR DERNEĞİ...

Yeni kurulan Maltepe Ardahanlılar Derneği kurucu yöneticileri […]

1000 ÇOCUĞU GİYDİRME PROJESİ...

Ataşehir’de bir ilki gerçekleştiren il derneklerinin katkı […]

ÇANTADAN KAÇAK KÖPEK YAVRULA...

Kapıkule Sınır Kapısı’nda bez pazar poşetlerin arasında […]

POPÜLER HABERLER

Ataşehir’in yeni gözdesi: ROYAL RES...

İçinde barındırdığı Yeditepe Üniversitesi ile Ataşehir’in en […]

MODA HOME ATAŞEHİR’DE

MODA HOME ATAŞEHİR’DE Ataşehir’de her geçen gün […]

Ataşehir’in Seçim Anketi

Ataşehir’in seçim nabzını ölçüyoruz ! Bu gün […]

İlgezdi cevap verdi…

“PİŞMANIM, ÖZÜR DİLİYORUM” Battal İlgezdi son günlerde […]

İmar İskan’da 2. perde

İmar İskan Blokları’nın kaderini belirleyecek olan ‘Ataşehir-Şerifali […]

Türkkeşlik Köyü Atakta

TÜRKKEŞLİK KÖYÜ ATAKTA Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı […]

“Protokol imzalanırken görüşl...

İmar İskan sakinlerinden itiraz var Geçtiğimiz ay […]